Slapti gėjų barai Anglijoje XVIII amžiuje: malonumas, galėjęs kainuoti gyvybę

Būti pagautam vadinamame „molly name“ buvo ne šiaip pavojinga – XVIII amžiuje vyrui tai galėjo baigtis kartuvėmis. Nepaisant to, slaptieji namai ir toliau egzistavo giliame pogrindyje – juk visiems norisi pasijusti savu tarp savų.

1709 metais didžiulis moralės saugotojas bei Londono žurnalistas Nedas Wardas pamėgino gėjų barus aprašyti taip, kad vien perskaičius norėtųsi išsivemti. Tik jam nelabai pavyko – paskaičius atrodo, kad vyrukai tiesiog susirinkdavo linksmai praleisti laiką. „Kiekvieną savaitės vakarą, - savo homofobiniame straipsnyje rašė N. Wardas, - pabe, kurio pavadinimo neminėsiu, susirenka grupė vyrų, kurie liežuvauja, pasakoja istorijas, kvatoja iki nukritimo ir kartais prisigeria“. Anot to paties N. Wardo, tie vyrai – ne kas kita, o „sadominių iškrypėlių grupė“.

XVIII amžiuje ir XIX amžiaus pradžioje Britanijoje gėjai buvo vadinami „molly“ – dažniausiai tai būdavo įžeidžiamojo pobūdžio pravardė, tačiau kartais naudojama ir kur kas neutraliau. Manoma, šis terminas kilo iš lotynų kalbos žodžio „mollis“, reiškiančio „minkštas“ ir „moteriškas“. Molly subkultūra slėpėsi už uždarų Londono klubų ir barų durų – vienintelių vietų, kur vyrai homoseksualai galėdavosi jaustis saugūs, atsipalaiduoti ir pabūti tarp savų. Vieni jų slėpdavosi Newgate kalėjimo šešėlyje, kiti – tavernos „Raudonasis liūtas“ kambariuose. Vyrai susitikdavo ieškodami sekso ir meilės, linksmindavosi ir net rengdavo karnavalines „vestuves“.

Reikalai ima blogėti

Istorikai Jeffrey Merrickas ir Bryantas Raganas mano, jog anksčiau homoseksualumas tarp kitų nuodėmių užėmė praktiškai neutralią poziciją. Jis buvo traktuojamas panašiai kaip pomėgis išgerti ar potraukis azartiniams lošimams – lyg ir smerktina, bet suprantama. Taip, vieni būna neištikimi žmonoms, kiti mėgsta išgerti, treti vietoje moterų renkasi vyrus... Ką gi, visi turi savo silpnybių.

Tačiau jau XVI amžiuje reikalai pradėjo keistis. 1533 metais, toli gražu iki situacija tapo tikrai pavojinga, Henrikas VIII (tas pats, kuris turėjo daug žmonų ir kelias jų nusiuntė ant ešafoto) išleido teisės aktą „Įstatymas apie sodomiją“, kuris už šią veiklą skelbė mirties bausmę. Tiesa, įstatymas buvo taikomas ne vien vienalyčiams santykiams, bet ir analiniam seksui su moterimi ir net zoofilijai.

Įstatymas ilgai buvo praktiškai visiškai netaikomas, tačiau po 150 metų situacija pasikeitė. Požiūris į gėjus suprastėjo, o meilė savo lytiems asmenims tapo mirtinai pavojinga.

Oscaras Wilde‘as homoseksualumą vadino „meile, kuri savęs įvardinti nedrįsta“. Nepaisant to, į šį fenomeną daugelis žiūrėjo kur kas mažiau romantiškai. Tai buvo laikoma nusikaltimu prieš dievą, kažkas demoniška, kur kas rimčiau nei kitos nuodėmės.

Tokioje atmosferoje gėjams buvo tiesiog būtina vieta, kur jie galėtų jaustis saugiai. Kartais tai būdavo namai su daugiau ar mažiau nuolatiniais gyventojais bei lankytojais, kartais – tavernos. Juos jungė du dalykai: čia be triukšmo galėdavo prasmukti bet kas, kam buvo atskleidžiamas adresas, ir gėrimai ten liedavosi upe.

Samuelis Stevensas po priedanga darbavosi vardan Reformacijos (Reformation Of Manners) – religinės organizacijos, kurios nariai pasižadėdavo išnaikinti viską, kas buvo netinkama dievui – nuo sodomijos iki sekso darbininkių. 1724 metais jis į vieną iš savo atsektų barų atsivedė policininkus. „Ten radau kompaniją vyrų, kurie grojo smuikais, šoko ir dainavo nepadorias dainas. Jie bučiavosi, o savo rankas naudojo labai nepadoriems dalykams“, - vėliau apie tai rašė policininkas Josephas Sellersas. Tą patį jis patvirtino ir teisme.

Kadangi daugiausia informacijos mus pasiekė iš tokių kaip S. Stevensas ar N. Wardas lūpų (t.y. nekentusių homoseksualumo), jie daugiausia dėmesio skyrė seksualinei „molly“ gyvenimo pusei. Nors ten buvo ir kita – kur kas svarbesnė. Būtinybė būti tarp tokių kaip tu, jausti paramą, formuoti savo kultūrą priešiškai nusiteikusioje visuomenėje.

Vida Press

Žaidimai vaidmenimis ir persirengimai

Anot kitų teismuose rastų įrašų, vyrai dažnai persirengdavo moterimis: „Kai kurie buvo su sijonais, suknelėmis ir perukais, nėrinių bateliais, boa ir kaukėmis. Kai kurie – su apsiaustais, dar kiti - persirengę melžėjomis ar piemenaitėmis su žaliomis kepuraitėmis <...> Kai kurių veidai buvo išpaišyti taip, kad negalėjai atpažinti“.

Sprendžiant iš visko, „molly namuose“ buvo priimta elgtis teatrališkai. N. Wardo straipsnyje aprašoma, kaip elgėsi du vyrai, vadinę vienas kitą „seserimis“. Vienas jų užsidėjo moterišką chalatą ir pradėjo vaidinti, neva gimdo. Iš kažkur atsirado medinis kūdikis, visi pradėjo linksmintis, švęsti ir net suvaidino krikštynų apeigas.

Kiti vyrai persirengė medicinos seserimis ir pradėjo plekšnoti mediniam kūdikiui per nugarą.

Kai kuriuose „molly namuose“ būdavo švenčiamos ir vestuvių ceremonijos: vyrai galėdavo užeiti į „Vestuvių kambarį“ ir ten „konsumuoti santuoką“. Duris saugodavo specialus žmogus, kuris sekė, jog „jaunųjų“ niekas netrikdytų.

Gėdos stulpai

Policija reguliariai verždavosi į tokias įstaigas, o ten sulaikytuosius vyrus mesdavo į kalėjimą, kur jų laukdavo kartuvės. 1720-ųjų viduryje reidai ypač padažnėjo. Gerai su „molly namais“ susipažinę informatoriai leidavo policininkams apsimesti jų „vyrais“.

Vienas garsiausių tapo reidas į barą „Baltoji gulbė“ 1810-aisiais. Policija sulaikė 30 vyrų. Pakeliui į areštinę suimtieji turėjo praeiti per įsiutusią minią, kuri mėtė į juos kas papuola, šaipėsi ir žemino. Tiesa, myriop buvo nuteisti tik du. Kiti pririšti prie gėdos stulpų, kur kiekvienas praeivis galėjo jiems spjauti į veidą ar apmėtyti dvėseliena bei kiaušiniais. Vyrų kūnai ir veidai buvo išmarginti randų nuo smūgių. Kiekvieną stulpą apspisdavo būrys moterų, kurios į nelaimingąjį tol mėtydavo daiktus, kol šis prarasdavo sąmonę.

Reidai vertė gėjus dar giliau lįsti pogrindin, tačiau jų kultūra išliko. 1885-aisiais buvo priimtas naujas teisės aktas, kuriuo „šlykščiu nepadorumu“ apkaltinti vyrai (t.y. jų homoseksualumas buvo tik įtariamas, neįrodžius tiesioginės sodomijos), buvo baudžiami laisvės atėmimu arba katorgos darbais iki dviejų metų. Tik 2003-iais metais iš Britanijos įstatymų buvo išbrauktos sąvokos „sodomija“ ir „šlykštus nepadorumas“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis