10 efektyvių gudrybių, kad skintos gėlės išsilaikytų ilgiau nei savaitę

Gauni dovanų tiesiog nerealią puokštę gėlių, bet jau atsikėlus kitos dienos rytą laukia nemalonus siurprizas - žiedai suglebę, praradę savo išvaizdą ir, regis, atgaivinti gėlių nebepavyks.

Ne paslaptis, kad kai kurie gėlių pardavėjai sukčiauja ir purškia žiedus įvairiomis priemonėmis (kartais net plaukų laku!), kad tik gėlės kuo ilgiau išsilaikytų. Jeigu nepasisekė ir pakliuvai į šiuos apgaulės spąstus - vargu, ar ką galėsi pakeisti. Visais kitais atvejais greičiausiai tiesiog nežinojai, kaip tinkamai pasirūpinti gėlėmis. Paskaityk ir tikimės, ateityje tau tai tikrai pravers.

1. Pamerk gėles į didelį ir švarų indą

Jeigu išmetusi nuvytusias gėles vazą tiesiog praskalauji ir pastatai - darai didelę klaidą. Turėtum ją išplauti itin atsakingai, kad sumažintum bakterijų ir kitų mikroorganizmų, galinčių pakenkti gėlėms, atsiradimo riziką. Rinkis indą su plačiu kakleliu, kad bemerkdama nepažeistum stiebų.

2. Pamerk gėles į karštą vandenį

Žinoma, ne į verdantį. Temperatūra turi būti maždaug 43–44º C. O patį indą su gėlėmis porai valandų pastatyk vėsioje vietoje. Karšto vandens molekulės stiebu juda greičiau, o vėsiame ore gėlės netenka mažiau drėgmės, dėl to ilgėja gėlės gyvenimo trukmė. Toks procesas vadinamas gėlės grūdinimu.

3. Gali pamerkti į šiltą vandenį, jei nenori taikyti grūdinimo

Jei netaikai prieš tai paminėto metodo, pamerk puokštę tiesiog į šiltą arba į kambario temperatūros vandenį. Skintos gėlės šiltą vandenį pasisavina daug geriau, nei šaltą. O svogūnines gėles geriau laikyti šaltame vandenyje.

4. Nupjauk apatinius lapus

Tam, kad gėlės ilgiau išliktų šviežios, pašalink visus lapus, kurie vazoje siekia vandenį. Po vandeniu esantys lapai labai greit pradeda pūti ir tampa maistu bakterijoms, kurios gali pakenkti likusiai augalo daliai.

5. Keisk vandenį

Vandenį keisk kasdien, kad tavo gėlės išliktų šviežios. Prieš įpildama šviežio vandens, iš vazos pašalink visas šiukšles. Tai sumažins infekcijos riziką.

6. Stiebus pjauk įstrižai

Nepamiršk nupjauti visų stiebų galiukų. Tai reikia daryti aštriu peiliu, pjauk 45 laipsnių kampu – taip gėlės geriau pasisavins drėgmę. Stiebus geriausia nupjauti prieš pat pamerkiant gėles į vandenį. Rožių stiebus geriausia nupjauti vandenyje: rožės itin jautrios oro burbuliukams ir bakterijoms, kurie trukdo joms pasisavinti vandenį, todėl jos greit nuvysta.

7. Naudok gėlėms skirtus konservantus

Jų galima įsigyti sodininkystės skyriuje arba pasigaminti pačiai. Su konservantais gėlės ilgiau išliks šviežios, nes gaus viską, ko joms reikia gyvenimui. Be to, konservantų sudėtyje yra biocidų, kurie neleidžia veistis bakterijoms.

Universalus konservanto receptas – citrusinio gazuoto gėrimo mišinys su balikliu. Į vandenį įpilk bet kokio gazuoto gėrimo, kuriame yra cukraus ir rūgšties. Pilk vieną dalį gazuoto gėrimo trims dalims vandens, po to įlašink kelis lašus baliklio (bet ne daugiau!), kuris nužudys kenksmingus mikroorganizmus. Toks mišinys daug veiksmingesnis už daugumą konservantų, kurių galima įsigyti parduotuvėje.

8. Saugok gėles nuo saulės, šilumos ir vaisių

Ant skintų gėlių neturi patekti tiesioginiai saulės spinduliai, taip pat nevertėtų jų statyti šalia šilumos šaltinių ir vazos su vaisiais. Vaisiai išskiria etileną, nuo kurio greičiau nubyra gėlių žiedlapiai.

9. Kuo greičiau išmesk nuvytusias gėles

Gėles, kurios jau pradėjo vysti, geriau iškart išimti iš vazos, kitaip kartu su jomis ims vysti ir likusios. Vystančios gėlės kaip ir vaisiai išskiria etileną.

10. Teisingai komponuok puokštes

Ne visos gėlės dera vienos su kitomis. Skinti narcizai ir hiacintai išskiria kitoms gėlėms kenksmingas chemines medžiagas, tad juos geriau merkti į atskirą vazą. Jei gėlė, nepaisant visų tavo pastangų, vis dėlto pradėjo vysti – palaikyk ją kelias minutes šiltame vandenyje. Tai paskutinė galimybė ją atgaivinti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis