Slaptas haremo gyvenimas: kaip buvo atrenkamos būsimos sultono sugulovės

Kartą vienas turkų metraštininkas parašė: „Jei saulė būtų vyras, net ir jai būtų uždrausta žvilgčioti į haremą.“ Paslapties šydu apgaubtas haremo gyvenimas visuomet kėlė visuomenės smalsumą ir susidomėjimą. Kaip iš tiesų gyveno sultono sugulovės, kas jas atrinkdavo ir ką jos veikdavo kiekvieną dieną?

Gražuolės, kurios buvo skirtos tik sultonui, ir kurios gyvendavo tikrame rojuje, buvo vadinamos odaliskomis. Hareme gyveno apie kelis šimtus valdovo sugulovių ir žmonų. Į haremą įžengti galėjo tik išrinktieji sultono šeimos nariai. Įžymiausias haremas buvo Seralio rūmai Stambule. Tai buvo tarsi nedidelis miestas, kurį juosė aukštos tvoros ir saugojo atskira sargyba. Rūmuose buvo apie 400 kambarių, kuriuose gyveno daugiau nei 2 tūkst. moterų.

Vida Press

Pakliūti į haremą buvo labai sunku – vykdavo labai kruopšti atranka, ir atsitiktinės merginos ten niekada nepatekdavo. Į haremą buvo atrenkamas ribotas skaičius brunečių ir blondinių, buvo vertinama slaviška išvaizda. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas moters klubams ir juosmeniui, o ūgis ir krūtinės dydis buvo antraeilės svarbos. Idealiomis klubų ir liemens proporcijomis buvo laikoma 2/3, kas visiškai atitinka šių dienų grožio etaloną 60/90.

Tačiau svarbi buvo ne tik išvaizda – guvus protas visada buvo sveikintinas. Po to, kai merginai pavykdavo gauti vietą hareme, jos laukė dvejų metų trukmės bendrojo lavinimo kursas: niekas neleisdavo pas sultoną nepasiruošusių. Odaliskos mokėsi kalbų, studijavo Koraną, literatūrą, daug šoko, grojo muzikos instrumentais, kūrė eiles ir net mokėjo prikimšti sultono pypkę.

Merginos buvo mokomos ir rūpintis savo išvaizda: jos žinojo, kaip pasigaminti veido ar kūno kaukę, kuo save įtrinti. Jos taip pat buvo mokomos tinkamai rengtis ir skoningai prisiderinti papuošalus. Joms buvo dėstomas ir gundymo menas, intymios gimnastikos subtilybės. Pastaroji disciplina apėmė specialų striptizo šokį ir makšties raumenų mankštą.

Vida Press

Tais laikais kosmetika buvo tik natūrali ir labai brangiai kainavo. Ypač vertinamas buvo dedešvų aliejus – kasmet į haremą buvo pristatoma šimtai kilogramų šių gėlių. Taip pat buvo tiekiamas specialus molis, žolelės, chna, rožės ir gvazdikai. Jau nekalbant apie cinamoną, citrinas, stibio miltelius ir tonas auksinių ir sidabrinių papuošalų. Beje, turkiškų rožių aliejus iki šiol naudojamas prabangios kosmetikos gamyboje.

Deja, visų šių pastangų ne visada pakako: galima buvo visą gyvenimą pragyventi hareme ir taip nė karto nepatekti pas sultoną – juk prieš jį kasdien puikuodavosi šimtai gražiausių merginų. Norinčios tarp jų patekti turėjo dėti labai dideles pastangas, todėl, be abejo, tarp moterų ir merginų vyravo konkurencija ir intrigos. Merginos, kurią pastebėdavo sultonas, laukdavo „auksinis takas“ – kelias iš bendro miegamojo į geidžiamo valdovo miegamuosius. Itin gabios merginos sultono dėmesį užkariaudavo ilgiems metams, kartais paversdamos jį priklausomu nuo jų meilės.

Tos, kurioms pavyko įveikti konkurentes ir patekti į sultono miegamąjį, pakildavo vienu hierarchijos laipteliu aukščiau ir buvo vadinamos ikbalomis - sultono sugulovėmis, nepagimdžiusiomis jam kūdikio. Jeigu palikuonis atsirasdavo, tokia moteris kildavo dar aukščiau ir buvo vadinama kadin (moteris motina). nt aukščiausio haremo hierarchijos laiptelio puikavosi kadin-efendi – sultono žmonos. Tačiau išskirtinį vaidmenį sultono rūmuose vaidino Valide Sultan - vyresnio amžiaus sultono motina, kuri buvo atsakinga už tvarką ir ramybę hareme, bei turėjusi įtakos netgi politiniams sultono sprendimams.

Vida Press

Gali atrodyti šiek tiek neįprasta, kad haremą, kuris iš esmės yra skirtas sultono pamaloninimui, valdė ne jis pats, o jo motina. Iš tiesų sultonas netgi nelabai galėjo įeiti į savo haremą, išskyrus itin svarbius atvejus, pavyzdžiui, susirgus motinai ar lankant pagimdžiusią sugulovę. Net ir tada, pasak šaltinių, jis vargu ar galėjo susitikti su jam priklausančiomis moterimis. Pasakojama, kad prieš įeidamas, sultonas turėjo prisisegti skambaliukus prie batų, kad būtų girdėti kiekvienas žingsnis ir merginos spėtų pasislėpti. Taigi be moterų į haremą galėjo įžengti tik juodieji eunuchai, Enderune specialiai apmokyti tvarkyti haremo administraciją, ir gydytojai.

Hareme buvo merginų iš visos osmanų imperijos, tačiau didžiąją dalį jų sudarė čerkesės iš Kaukazo ir Balkanų gražuolės. Tiesa, netrūko ir slavių. Haremo moterimi negalėjo tapti musulmonės ir turtingų, įtakingų imperijos šeimų dukros. Taip stengtasi išvengti išorinės įtakos sultonui, tam tikrų šeimų ir giminių spaudimo, žodžiu, nepainioti viešųjų ir privačių interesų.

Vakariečiai ilgus amžius manė, kad sultonas galėdavo permiegoti su bet kuria haremo mergina, o visas merginų gyvenimas priminė nesibaigiančią orgiją, tačiau ši daugybės romanų ir filmų akcentuojama mintis nėra teisinga. Hareme galiojo labai griežta tvarka ir iš šimtų ten gyvenusių moterų vos kelioms ar keliolikai pavykdavo pamatyti ir suvilioti sultoną.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis