Festivalis „Vegfest LT“ stebins augalinio maisto įvairove ir skoniais

Veganiškų prekių mugė, paskaitos, maisto gaminimo pamokos, filmų peržiūros, muzikinė programa – visa tai siūlo birželio 9 d. Vilniuje vyksiantis „Vegfest LT“ vasaros festivalis.

„Tai renginys, skirtas populiarinti veganizmą bei augalinę mitybą, supažindinti visuomenę su augalinio maisto įvairove ir jo teikiama nauda“, – teigė „Vegfest LT“ sumanytoja, Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Ventė Viteikaitė. Festivalio idėją ji atsivežė iš užsienio – veganams skirti renginiai čia organizuojami jau daugiau nei trisdešimt metų ir sutraukia minias lankytojų.


Gediminos Šalkauskaitės nuotrauka
Kaip ir pernai, „Vegfest LT“ vasaros festivalis vyks Vilniaus prekybos centre VCUP.

„Pajutau, jog veganų bendruomenė Lietuvoje pakankamai didelė ir panašaus renginio jau reikėtų ir čia, – pasakojo mergina. – Neklydau: į pirmąjį – 2016 m. rudenį surengtą „Vegfest LT“ suplūdo tiek žmonių, kad prekės baigėsi renginiui nė neįpusėjus, o žurnalistai jį lygino su „Lidl“ atidarymu.“ Vėliau buvo surengti dar trys renginiai Vilniuje bei vienas Kaune – artėjantis „Vegfest LT“ vasaros festivalis bus jau šeštasis šio ciklo renginys. Jis yra didžiausias metuose. Pernai jame apsilankė daugiau nei 5000 žmonių.

Veganai mano, jog nedera savo reikmėms išnaudoti gyvūnų, todėl nevartoja mėsos, žuvies, jūrų gėrybių, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, nenaudoja su gyvūnais išbandytos kosmetikos, vengia kailio ir odos dirbinių, neina į zoologijos sodus, delfinariumus ir cirką, nejodinėja, nevažinėja kinkiniais.


Gabrielės Mortos Vilkaitės nuotrauka.
Pasak festivalio organizatorės Ventės Viteikaitės, veganizmą rinktis skatina trys pagrindinės priežastys – nenoras išnaudoti gyvūnų, kenkti savo sveikatai bei prisidėti prie aplinkosaugos problemų.

Rinktis veganizmą skatina ir daugiau priežasčių – pavyzdžiui, nenoras kenkti savo sveikatai ar prisidėti prie aplinkosaugos problemų. Net itin konservatyvia laikoma Pasaulio sveikatos organizacija veganinę mitybą pripažįsta kaip tinkamą įvairaus amžiaus žmonėms: kūdikiams, vaikams, paaugliams, suaugusiesiems, nėščiosioms ir maitinančioms moterims, senyvo amžiaus žmonėms, sportuojantiems, o mėsą priskiria pirmosios kategorijos kancerogenams – tai pačiai kategorijai priklauso ir asbestas, tabako gaminiai, radioaktyvieji elementai. Taip pat būtent intensyvi gyvulininkystė daro didžiausią žalą gamtai – prie aplinkosaugos problemų ji prisideda daugiau nei visa gamyba ir transportas kartu sudėjus.


Gerdos Žemaitytės nuotraukos.
Panevėžyje įsikūrusi įmonė „Gintus“ renginyje prekiaus net keliolikos rūšių chalva. Tarp jų – ir juoda, pasaulyje šiuo metu itin populiari chalva su beržo anglimi.

Veganizmas laikomas šiuo metu sparčiausiai pasaulyje populiarėjančiu judėjimu. Vien Jungtinėje Karalystėje, kur jis ir gimė, veganų skaičius per pastaruosius pora metų išaugo nuo pusės iki trijų su puse milijonų. Panašus skaičius ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje. Veganizmas taip pat labai populiarus JAV, Kanadoje, Australijoje, Izraelyje, Tailande, jau persikėlė ir į musulmoniškas šalis. Kiek veganų Lietuvoje, nėra tiksliai žinoma, tačiau socialiniame tinkle „Facebook“ suburta grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu vienija beveik 25.000 narių – tai svarbiausia šalies veganų platforma internete. Į augančią veganų bendruomenę suskubo reaguoti ir verslas – prekybos centruose atsiranda specialios lentynos su jiems tinkamais produktais, o maitinimo įstaigos taip pat siūlo vis daugiau ir įmantresnių patiekalų be gyvūninės kilmės ingredientų.

„Dar prieš keletą metų apsilankius kavinėse ir paklausus apie veganiškus pasirinkimus, padavėjos tik gūžčiodavo pečiais, o dabar tos pačios vietos jau siūlo veganiškus meniu. Laikai, kai atėjęs pavalgyti, galėdavai gauti nebent tik salotų, seniai baigėsi“, – sakė V.Viteikaitė.


Vilniuje esantis bistro „Sultenė“ garsėja nebrangiais skaniais veganiškais ir vegetariškais patiekalais, kurie gaminami iš sezoninių produktų atsižvelgiant į maisto derinimo taisykles.

Atėjusius į „Vegfest LT“ vasaros festivalį tradiciškai pakvies mugė. Joje dalyvaus daugiau nei šimtas veganiškų bei veganams draugiškų verslų iš Lietuvos ir užsienio: Latvijos, Estijos, Lenkijos, Baltarusijos ir kitų šalių. „Bus galima sutikti tiek dar nei vieno mūsų renginio nepraleidusių renginio senbuvių, tiek naujokų. Jau tapo įprasta, kad čia pristatomi nauji gaminiai, paslaugos, lankytojams duodama išbandyti naujovių, kurios dar tik planuojamos gaminti ir t.t.“, – pasakojo organizatorė.

Lankytojai galės paskanauti veganiškų užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, paragauti gausybę mėsos ir pieno produktų pakaitalų, įsigyti įvairių pusfabrikačių, ekologiškų produktų, natūralios kosmetikos, virtuvės įrangos, receptų knygų, drabužių, papuošalų ir aksesuarų, veganų atributikos, prekių vaikams. Daugelio prekių renginyje bus galima įsigyti su nuolaidomis.


Švedų gamintojai „Pauluns“ siūlys sveikų užkandžių bei maisto pusryčiams: energijos batonėlių, pusryčių dribsnių, košių mišinių. Jie gaminami be cheminių priedų ir saldinami tik natūraliais saldikliais.

Įspūdinga ir šių metų paskaitų programa. Joje pasirodys keletas garsių svečių iš užsienio. Žinomas amerikiečių kultūristas Korinas Suttonas skaitys paskaitą apie veganinę mitybą bei augalinius baltymų šaltinius. Be jo tarp svečių – dar du garsūs amerikiečiai: psichologė Melanie Joy ir gydytojas Joelis Fuhrmanas. M.Joy patars kaip sutarti poroje, kai mitybos įpročiai skiriasi, o J.Fuhrmanas pasidalins žiniomis kaip pasiekti puikios sveikatos ir ilgaamžiškumo. Pranešimus skaitys ir keletas lektorių iš Lietuvos. Gydytoja Aiva Vaivarienė atsakys į klausimą ar vaikai gali būti veganais, vegetarais ir žaliavalgiais, o vedų žinovas Darius Ražauskas pasakos apie tai, kaip mityba įtakoja gyvenimo sėkmę.

Bus ir įvairios papildomos veiklos, pramogų. Greta įėjimo įsikurs infostaliukas – prie jo bus galima nemokamai gauti lankstinukų, kortelių su receptais, žurnalų, veganiškos kosmetikos bei maisto mėginukų bei pasikonsultuoti su veganišką gyvenimo būdą pasirinkusiais renginio savanoriais. Greta infostaliuko pirmą kartą veiks Augalų mainykla – lankytojai kviečiami atsinešti įvairių sėklų, sodinukų, kuriuos galės išsimainyti į kitus augalus. Mainytis bus galima tiek dekoratyviniais, tiek maistiniais augalais. Mugės zonoje vyks koncertinė programa. Joje pasirodys atlikėjos Migloko, Kaia, grupės „Strings of Earth“, „Audru“, „Saulės garsai“, „Homechestra“.
„Renginyje laukiami ne tik veganai, bet ir visi mėgstantys sužinoti naujų dalykų, išbandyti naujoves. Renginio atmosfera yra labai pozityvi ir atvira“, – tikino V.Viteikaitė.

„Vegfes LT“ vasaros festivalis vyks prekybos centro VCUP penkto aukšto fojė bei automobilių stovėjimo aikštelėje nuo 10 iki 18 val. Įėjimas nemokamas.

Daugiau informacijos apie renginį:
https://www.facebook.com/events/527631654282161/

Užsakymo nr.: PT_78083517

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis