Techniketas – 10 kibernetikos įsakymų

Patogios tos modernios komunikacijos priemonės, bet gali sukelti ir problemų: prisižaidi socialiniame tinklalapyje, mobilusis be tavo žinios sudaro galimybę tavęs klausytis tam, kurį tuo tarpu apkalbinėji... Privalai iškalti 10 kibernetikos įsakymų, kad daugiau tai nebepasikartotų!

1. Niekada neužmiršk užrakinti mobiliojo telefono klaviatūros. Kitaip tas, kuris tavo kontaktų sąraše įrašytas pirmas, gali sulaukti tavo skambučio, o tu nė nenujausi, kad telefonas kišenėje ar rankinėje užsiima saviveikla. Rizikinga: nepageidaujamai atsiliepęs žmogus gali nugirsti pokalbį, kurio tikrai nenorėtum jam atpasakoti.

2. Nešvaistyk veltui laiko socialiniuose tinklalapiuose naršydama vaikino, dėl kurio krausteisi iš proto būdama šešiolikos. O jei vis dėlto jį rastum, neprisižaisk siuntinėdama jam tariamai linksmus laiškelius, kurių tikroji esmė – hormonų siautėjimo nostalgija. Esi jau suaugusi ir turėtum žinoti: rimti santykiai gali žlugti ir dėl gerokai mažesnio emocinės neištikimybės įrodymo. Niekam nesi skolinga? Tai dar nereiškia, kad ir eksas neįsipareigojęs.

3. Parašiusi elektroninį laišką niekada nespausk mygtuko siųsti, kol du kartus įsitikinsi, kad: a) išsirinkai tikrai tą adresatą, b) nepasirinkai funkcijos atsakyti visiems, c) tikrai parašei tai, ką norėjai, – jei kyla pavojus lengvai išsprendžiamą problemą įsiūbuoti įžeidžiamu tonu, gal verčiau pirma išeik pasivaikščioti – kad nurimtum ir pergalvotum laiško turinį.

4. Venk itin asmeniškų pokalbių telefonu troleibuse, prekybos centre prie kasos – bet kurioje viešoje vietoje, kur yra žmonių, net tualete. Tiesiog venk, ir viskas. Tai galioja ir esant su kompanija. Juk per kviestinius pietus nerašai žinučių, nepliurpi telefonu – lik mandagi, nemaigyk jo ir leisdama laiką tarp draugų.

5. Niekada nepamiršk: kibernetinėje erdvėje senaties terminas neegzistuoja. Kad ir kaip kokio nors savo rašytinio šedevro, nuotraukos ar vaizdelio nebenorėtum matyti, niekas negali garantuoti, jog jis tau neapkartins gyvenimo ištrauktas į dienos šviesą pačiu netinkamiausiu metu.

6. Atsispirk pagundai pamiršti visas rašybos ir skyrybos taisykles rašydama SMS ar elektroninį laišką. Labux:) ka db wejki?kajp wkr sekesi?zn as taj nk gero snd nenuveikeu... – tau juk ne trylika, kad tokius niekus siuntinėtum!

7. Nekrauk į socialinius tinklalapius pikantiškų savo draugų ir artimųjų nuotraukų. Geležinė taisyklė: nerodyk kitų tokių, kokia pati nenorėtum patekti į viešumą. Gal tau ir linksmas atostogų kadras, kur visu gražumu šviečia atokaitoje nusvilęs tavo sesers užpakaliukas, bet ar tikrai apsidžiaugtų tavo sesė?

8. Netikėk aklai informacija, randama internetu. Bet kokius pezalus ten patalpinti taip pat lengva, kaip ir prismeigti lapelį skelbimų lentoje.

9. Nepersiuntinėk grandininių laiškų. Žinai, tų iš serijos: jei nusiųsi 35 draugams, patirsi nušvitimą. Tikrai nei šampano dėžę gausi, nei amžinos sėkmės sulauksi, užpylusi visus pažįstamus tokiomis nesąmonėmis.

10. Nepiktnaudžiauk garsiniais telefono signalais, ypač jei darbo ar visuomeninis statusas įpareigoja elgtis santūriai. Pati pagalvok – kokių gi minčių gali aplinkiniams kilti per akcininkų susirinkimą staiga nuaidėjus: Aš tavo pupytė, tu mano žirniukas. Visada saugu rinktis paprasčiausią tradicinį skambutį - tikrai nepakenksi savo įvaizdžiui.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis