Keliauk: Alanijos rimtis ir didybė

Gali būti, kad Turkijoje svečiavaisi mažiausiai šimtą kartų. Arba dėl išankstinių nuostatų apie ten ilsėtis nuolat migruojančius tautiečius keliauti nė neketini. Tingiai vartytis paplūdimiuose, mirkti jūroje ir be perstojo mėgautis viešbučių sistema viskas įskaičiuota – ne tau? Mes ir nesiūlome šių malonumų. Užtat pamatyti Alaniją – tikrai verta.

Tarp dangaus ir gelmių

Toro kalnų ir Viduržemio jūros globojamai Alanijai teko būti ir piratų priebėga, ir garsiu jūrų uostu, ir seldžiukų sultonų vasaros rezidencija, patirti romėnų, bizantiečių viešpatijos galią. Romos imperijos laikais ši vieta buvo vadinama Dangaus uola, bizantiečių valdymo periodu – Gražiuoju kalnu.

Mūsų dienomis kiekvieną Alanijos svečią iš tolo pasitinka miesto pasididžiavimas – vienintelė pasaulyje išlikusi turkų seldžiukų tvirtovė, pastatyta XIII a. Šis didingas muziejus po atviru dangumi stūkso pačioje uolėto kalno viršūnėje, saugomas per visą kalną išraizgytos dvigubos dantytos gynybinės 6,5 km ilgio sienos. Taip pat čia galima apžiūrėti išlikusius senovinius pastatus: bizantišką bažnyčią, pirtis, sultonų rūmų griuvėsius, mečetes, mūrines vandens talpyklas, bokštus. Nusileidus nuo kalno būtina pasivaikščioti po uostą ir užsukti į kitą Alanijos simbolį – Kizil Kule, į mūsų Gedimino pilį panašų Raudonąjį bokštą, kuriame įrengtas vienas iš penkių miesto muziejų.

Įlįsk į Damlato urvą. Netoli miesto centro paslaptingą stalaktitų ir stalagmitų pasaulį slepianti ola atsitiktinai buvo aptikta 1948 metais remontuojant uostą. Šiame urve galima ne tik atsivėsinti, pailsėti nuo kaitrios saulės ir pasigrožėti per 15 000 metų susiformavusiomis lašančių akmenų skulptūromis, bet ir pasisemti sveikatos. Tyrimais įrodyta, kad olos orui būdinga unikalių gydomųjų savybių.

Kleopatros smėlynuose

Turkų Rivjeros kurortiniu centru laikoma Alanija garsėja tvarkingais paplūdimiais, visiems jiems suteiktos mėlynosios vėliavos – tai reiškia, kad jie atitinka tarptautinius kokybės standartus.

Alanijoje yra ir legendinis Kleopatros paplūdimys. Pasakojama, kad Egipto valdovė jį itin mėgusi, netgi smėlį įsakiusi laivais specialiai čia gabenti iš Egipto pakrančių. Apskritai Alanija Kleopatrai taip patikusi, kad tekėdama už Romos imperatoriaus Marko Antonijaus ši gavo ją dovanų. Nesvarbu, tikrovė tai ar tik graži legenda, Kleopatros paplūdimys – itin romantiška ir svetinga vieta.

Mados iliuzionistai

„Lacoste“, „Burberry“, „Channel“, „Tommy Hilfiger“... Skambūs vardai gundo ant kiekvieno kampo. Tų prekių kokybė smarkiai ginčytina, bet jei degi noru įsigyti kokį nors garsaus dizainerio daiktą, tegul ir padirbinį, – naudokis proga.

Jei tai nevilioja, pavaikštinėk po senamiestį, po gatveles atokiau miesto centro – ten rasi etno stiliaus krautuvėlių, pilnų originalių papuošalų ir drabužių rytietiškais motyvais. Svajoji apie odos dirbinius? Pirmiausia pereik paprastus prekybos centrus, gatvės prekeivius ir išsiaiškink kainas bei pasiūlą, tik tada gali bandyti laimę specializuotuose odos centruose, į kuriuos poilsiautojai vežami urmu.

Suvenyrai, kurių neparsiveši

Negali sakyti, kad buvai Alanijoje, jei neragavai kebabų, vietos saldumynų ir kavos, arbatos, airano (rauginto prieno gėrimo), rakės (anyžinės degtinės), nesileidai plaustu kalnų upe, neaplankei mečetės, nesilepinai hamame. Beje, būtent rudenį iš granatų derliaus spaudžiamos sultys – verta paragauti.

Tik iš Alanijos kurorto organizuojamos išvykos į Sapaderės ir Žaliąjį kanjonus. Pasigrožėti pirmuoju užteks ir pusdienio, antrajam reikėtų skirti visą dieną.

Per 700 metrų ilgio Sapaderės tarpeklį nutiestas medinis pėsčiųjų takas vingiuoja tarp aukštų, stačių kalnų. Tarpeklyje maloniai dvelkia vėsa, čiurlena skaidrus vanduo, šniokščia kriokliukai, akį traukia tarp uolų pabirę oleandrų žiedai.

Žaliojo kanjono didybe tingiai gėrimasi iš laivo, plaukiančio smaragdiniais ežerais, susiformavusiais pastačius Manavgato užtvanką.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis