Švęsk kasdien: keletas gražių užsienio šalių tradicijų

Pasaulyje tiek daug gražių tradicijų! Na ir kas, kad jos svetimos, – švenčių niekada nebus per daug!

Štai keletas gražių kitų šalių tradicijų – šiek tiek jas adaptavę galėtume visai neypatingą dieną paversti švente. Tebūnie gyvenimas ryškesnis ir linksmesnis!

Tapas stiliaus vakarėlis, arba Tie saldūs žodžiai už dyką (Ispanija). Kadaise žodžiu tapas (isp. dangtelis) buvo vadinama lengvų užkandžių lėkštė, kuria uždengdavo bokalą ar vyno grafiną. Iki šiol bet kuriame Ispanijos bare ar restorane užsisakius gėrimo pavaišinama skania dovanėle – alyvuogėmis su traškučiais ar tortilija. Mūsų dienomis tapas reikšmė platesnė. Dabar tai reiškia ypatingą pramogą: dieną ar vakare einama iš baro į barą, kiekviename išgeriama po bokalą alaus ar taurę vyno ir užkandama ta dovanėle. Patyrę ispanai sugeba per vakarą aplankyti net dešimtis barų. Nerašyta tapas taisyklė reikalauja iš baro į barą eiti pėsčiomis, gerti stovint ir ne daugiau kaip dvi taureles vienoje vietoje. Nemanyk, jog taip pramogauja tik ispanų studentai ar darbo dienos pabaigią švenčiantys vienišiai: laisvadieniais ar per šventes dažna šeima su malonumu eina tapas keliu, kad prasiblaškytų, pasijuoktų ir užsikrėstų gera nuotaika.

Tu irgi gali! Kaip nors adaptuoti mūsų platumoms šios tradicijos nė nereikia. Pakanka nemaišyti gėrimų, nelenktyniauti kuris daugiau ir nepamiršti, kad mūsų užeigose užkandžių reikia užsisakyti atskirai (yra kelios išimtys Vilniuje).

Burnso naktis, arba Kimšto avies skrandžio šventė(Škotija). Nesvarbu, kokiame pasaulio kampelyje būtų, sausio 25 dieną škotai švenčia savo mylimo poeto Roberto Burnso gimtadienį. Ši ypatinga šventė net ir pavadinta Burnso naktimi, jos metu įprasta skaityti žymiojo škotų bardo sukurtą „Odė hagiui“. Kas tas hagis? Ogi tradicinis škotų patiekalas – avies skrandis, kimštas maltomis kepenėlėmis, plaučiais bei kitais priedais, ir gausiai pagardintas prieskoniais. Be abejo, jis užgeriamas viskiu skambant dūdmaišių muzikai.

Tu irgi gali! Burnso naktis ne kartą rengta ir Vilniuje. Šios šventės organizatorė – Lietuvos ir Didžiosios Britanijos asociacija „British Chamber of Commerce“, idėją remia ir Didžiosios Britanijos ambasada Vilniuje. Deja, ne visiems suteikiama proga į tokį renginį patekti, bet tai maža bėda: galite su draugais tokiu pat principu švęsti kurio nors mūsų dainių gimtadienį – pavyzdžiui, Pauliaus Širvio (rugsėjo 6 d.) ar Vytauto Kernagio (gegužės 19 d.). Juk svarbiausia – nuotaika.

Hina Macuri, arba Mažų mergaičių diena (Japonija). Šią šventę japonai švenčia kovo 3–iąją. Tą dieną šeimos, auginančios mažų mergaičių, iš tautinių lėlių daro imperatoriaus rūmus primenantį altorėlį: viršuje – imperatorius, imperatorienė, žemiau – rūmų damos, dar žemiau – arbatos gėrimo ceremonijos atributai ir improvizuotas japoniškas sodas. Kuo šeima turtingesnė, tuo altorėlis didesnis, mat lėlės Japonijoje labai brangios. Mažosioms japoniukėms rengiama arbatos gėrimo ceremonija, jos vaišinamos ryžių pyragėliais ir sveikinamos linkint sveikatos, laimingo gyvenimo ir gero vyro. Kai šventė baigiasi, visas altorėlio lėles stengiamasi kuo greičiau surinkti ir suslėpti spintose ar netgi išmesti į upę, drauge su jomos išplukdant visus nemalonumus ir bėdas, lemties skirtas mažylėms. Jei po Hina Macuri šventės lėlę paslėpti pamirštama, tai ženklas, kad mergaitė vėlai ištekės.

Tu irgi gali! Kiekvienai dukrai, dukterėčiai ar mažajai sesutei surengta šventė – tai juk smagumėlis! Galimas ir kitoks variantas: susitarkite su draugėmis, nupirkite lėlių, gardumynų ir keliaukite į artimiausius vaikų namus. Taip gera dovanoti kitiems šventę – ypač tiems, kurių fortūna jomis nelepina.

Mercišoras, arba Pavasario ir atgimimo šventė (Rumunija, Moldova, Bulgarija). Atsidūrusi Moldovojoje ar Rumunijoje kovo pabaigoje, nenustebk ant medžių pamačiusi raudonų ir baltų puošmenų – tai mercišorai. Kai pradedama jais prekiauti, šių šalių gyventojai atkunta: štai ir pirmasis ženklas, kad ateina ilgai lauktas pavasaris. Mercišorai būna žiedlapių, žmogeliukų, širdučių – įvairiausių formų. Legenda byloja, kad gėlė Snieguolė beviltiškai bandė kovoti su aštriais dygliais apsiginklavusi Sniegu. Tą nelygią kovą pamatęs Pavasaris puolė Snieguolei padėti, bet buvo sužeistas – jo kraujo lašai ištiško ant Sniego ir atgaivino šio nukankintą gėlę. Iki šiol raudonos ir baltos mercišorų spalvos simbolizuoja raudoną Pavasario kraują ant balto Sniego.

Dabar kovo pirmąją mercišorų dovanojama mylimiesiems, draugams ir tėvams linkint atsinaujinimo, laimės, meilės, sėkmės. Mercišorus reikia nešioti ant krūtinės ar riešo visą mėnesį, o kovo 31 dieną – pakabinti ant vaismedžio ir sugalvoti norą.

Tu irgi gali! Kaip paprasta, bet malonu: su mylimuoju ar drauge apsikeiti papuošalais iš karoliukų, siūlų, raištelių, o paskui pakabini juos, tarkim, ant ką tik pražydusios vyšnios ir sugalvoji norą...

Baby Shower, arba Dovanų lietus būsimai mamai (JAV). Mes įsikibę prietaro, kad negalima teikti dovanų būsimam kūdikiui. Užjūrių gyventojai tokiais niekais sau galvų nekvaršina – jie rengia draugių ir giminaičių vakarėlius būsimoms mamytėms. Šioms lieka tik sudaryti norimų dovanų sąrašą. Ta šventė kiek primena mergvakarį: daug lengvų užkandžių ir saldumynų, vien moteriška kompanija, tik plepama ne apie vyrus, bet apie nėštumą, gimdymą, vaikus. Atžalų jau susilaukusios moterys dalijasi patirtimi, drąsina nėščiąją, fotografuojasi, žaidžia žaidimus – tiesiog linksminasi!

Tu irgi gali! Laukiesi kūdikio, o draugės nesusipranta tau surengti tokio vakarėlio? Organizuok jį pati! Sukurk originalius kvietimus, sugalvok programą, paruošk lengvų užkandžių ir sukviesk jau motinystės džiaugsmą patyrias drauges: toms, kurios vaikų dar neturi, gali būti neįdomu ilgai aptarinėti gimdymo subtilybes ir aiškintis, kurios kompanijos sauskelnės yra geriausios.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis