Atpažink ligą: kiaušidžių vėžio požymiai


Visos puikiai žinome, kad vėžys – liga, kuri nesirenka aukos nei pagal amžių, nei pagal kitus kriterijus. Deja, kol pačioms netenka susidurti su ja akis į akį – dažnai tiesiog praignoruojame įspėjimus. Užsimerkti ir tikėtis, kad tau taip nenutiks – ne išeitis.

Šiuolaikinė medicina efektyviai kovoja su vėžiu, bet didžioji dalis sėkmės priklauso nuo tavęs pačios. Nenumok ranka ir atkreipk dėmesį į pirmuosius organizmo siunčiamus signalus, įspėjančius apie grėsmingą ligą.

1. Tau be priežasties nuolatos tinsta kojos, juntamas skausmas pilvo apačioje, pilvas išsipučia.
2. Be priežasties mažėja svoris, nors tu pastaruoju metu nepakeitei mitybos, nepradėjai sportuoti ir nejauti streso.
3. Tavo apetitas sumažėjo, nors gyvenimo būdas nepasikeitė.
4. Pastebi kraujavimą ne mėnesinių metu. Ypatingai svarbu atkreipti dėmesį menopauzės metu.
5. Makšties išskyros tamsios spalvos ir aitraus kvapo.
6. Jauti nuolatinį spaudimą šlapimo pūslėje, kartais – skausmą.
7. Jautiesi pavargusi, be priežasties neturi nuotaikos ir jėgų.
8. Tave nuolatos troškina.

„Kiaušidžių vėžys – viena klastingiausių vėžio formų“, – sako Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytoja onkologė chemoterapeutė Lina Daukantienė. – Ir, deja, visame pasaulyje nėra efektyvios kiaušidžių vėžio atrankinės patikros programos, kuri padėtų šią ligą diagnozuoti anksti. Dažniausiai ši liga aptinkama jau pažengusi“. Kiaušidžių vėžio diagnozę Lietuvoje kasmet išgirsta 400–450 moterų. Keturioms iš penkių liga nustatoma vėlyvųjų – trečiosios arba ketvirtosios – stadijų.

Gydytoja onkologė atkreipia dėmesį į tai, kad šios ligos simptomai nėra specifiniai, t.y. liga neturi tik jai būdingų požymių. Vis dėlto pajutus tokius, kad ir nespecifinius, simptomus kaip pilvo apimties padidėjimas, skausmas, sutrikęs virškinimas ir apetito sumažėjimas, nuovargis, sutrikęs mėnesinių ciklas – moterims patartina pasitarti su gydytoju.

„Profilaktinės ginekologinės apžiūros metu gali būti aptinkami dariniai dubenyje, kurių moteris net nejaučia, – sako VUOI Onkoginekologijos skyriaus onkologė ginekologė Birutė Intaitė. – Tuomet ginekologas pasiunčia pacientę tirtis papildomai, rekomenduojamas radioimuninis vėžio žymenų tyrimas Taigi nepaisant to, kad kiaušidžių vėžį aptikti sunku, reguliarus lankymasis pas ginekologą išlieka pagrindinė prevencijos priemonė. Svarbu žinoti ir tai, kad ypač savimi turėtų rūpintis moteris, kurios šeimoje yra sirgusiųjų onkologinėmis ligomis“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis