Kodėl naudinga laikytis dietos ir kiek kalorijų reikia suvartoti?

Dietų įprastai griebiamės tik tam, kad atsikratytume kelių taip erzinančių papildomų kilogramų, tačiau mokslininkai teigia, jog laikymasis dietos naudingas ne tik gražių kūno formų palaikymui, bet ir jaunystės išsaugojimui.

Apie mažai kaloringo maisto ir ilgaamžiškumo sąsają mokslininkai prakalbo tada, kai detaliai ištyrinėjo Kaukazo ir Japonijos ilgaamžių mitybą. 90 proc. žmonių, sulaukusių 100 ir daugiau metų, maitinosi, tiesą sakant, skurdokai.

Norėdami išsiaiškinti, ar maistas iš tiesų susijęs su gyvenimo metais, mokslininkai pradėjo bandymus su pelytėmis ir primatais.Testų rezultatai patvirtino: gaunamų kalorijų kiekio sumažinimas 12–13 proc. (kada dieta aprūpina organizmą visomis būtinomis maistinėmis medžiagomis, tačiau turi žemą energijos indeksą) iš tiesų sulėtina senėjimo procesą. Šio proceso mechanizmas kol kas dar iki galo neištirtas, tačiau nekenksmingas badavimas jau įtrauktas į „Anti–age“ jauninamosios terapijos programą.

Nekenksmingas badavimas arba susilaikymas nuo tam tikrų produktų buvo ir yra praktikuojamas visose pasaulio religijose – pas krikščionius – Gavėnia, pas žydus – Yom Kippur, pas musulmonus – Ramadanas ir t.t.

Kad dieta būtų naudinga, tačiau nekenksminga, kiekvieną dieną organizmas turi gauti griežtai nustatytą normą baltymų, riebalų ir angliavandenių. Jų proporcijos taip pat turi būti teisingos.

*Baltymai: 0,8 g vienam kūno svorio kilogramui (gyvūninių ir augalinių baltymų santykis turi būti 1:1).
*Riebalai: 30 – 45 g. Iš jų 30 proc. turi sudaryti augalinės kilmės riebalai.
*Angliavandeniai: 350 – 400 g, tačiau saldumynai turi sudaryti ne daugiau 10 proc.

Kiek kalorijų per dieną reikėtų suvartoti?

Kad pasiskaičiuotum, kiek kalorijų gali suvartoti, pirmiausia turi žinoti, kiek jų sudegini. Atkreipk dėmesį, kad net ir nieko neveikiant, per dieną susidegina tam tikras kalorijų skaičius. Savaime suprantama, kiekviena papildoma veikla tų sudeginamų kalorijų kiekį padidina.

Skaičiavimui reikės: tavo ūgio, svorio, amžiaus, lyties ir aktyvumo indekso. Tarkim, kad tau 25 metai, sveri 65 kilogramus, o tavo ūgis – 172 centimetrai. Kad sužinotum aktyvumo indeksą, pasirink savo aktyvumo lygį:

1,2 – labai mažas. Tu nesportuoji, dažniausiai sėdi, beveik nevaikštai pėsčiomis.
1,375 – nedidelis. Kartais pasivaikštai, 1-2 kartus per savaitę pasportuoji.
1,55 – vidutinis. Reguliariai sportuoji 2-4 kartus per savaitę, pakankamai aktyviai leidi laisvalaikį.
1,725 – didelis. Sportuoji bent 5 kartus per savaitę, fizinės apkrovos nemažos.
1,9 – labai didelis. Profesionaliai sportuoji, treniruotės būna daugiau nei kartą per dieną.

Kiek kalorijų per dieną organizmas sudegina pats? Formulė: 655 + (9,6 x svoris kilogramais) + (1,8 x ūgis centimetrais) – (4,7 x amžius metais).

Skaičiuojame: 655 + 624 + 309,6 – 117,5 = 1471,1

Taigi per dieną pats organizmas sudegina 1471,1 kaloriją. Visos kitos sudeginamos kalorijos priklauso nuo tavo aktyvumo. Šį kalorijų skaičių padaugink iš savo aktyvumo indekso ir sužinosi, kiek kalorijų per dieną sudegini iš viso.

Kiek kalorijų per dieną sudegini iš viso? Tarkim, kad tavo aktyvumas – vidutinis, taigi indeksas - 1,55.

Skaičiuojame: 1471,1 X 1,55 = 2280,20

Taigi, šiuo atveju, norint išlaikyti esamą svorį, reikėtų suvartoti ne daugiau nei 2300 kalorijų per dieną, išlaikant tokį patį aktyvumo lygį. Kad svoris po truputėli imtų kristi, paros norma turėtų būti sumažinta 200 – 300 kalorijų. Tokiu būdu svoris po truputėli kris, o organizmas nebus priverstas stresuoti.

Pradėsi jau dabar – iki pavasario rezultatai bus akivaizdūs!

P.S. Jei sugalvosi paskaičiuoti ir savo mylimajam, taikyk kitą formulę: 66 + (13,7 x svoris kilogramais) + (5 x ūgis centimetrais) – (6,8 x amžius metais).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis