Ką pasakyti, kad tau pakeltų algą

Žinai, kokia dažniausia daugumos darbuotojų klaida? Tikėjimasis, kad juos įvertins kiti. Taip nenutiks tol, kol neparodysi, kaip pati vertini save ir tai, ką darai. Jei žinai, kad esi verta daugiau, nei turi dabar, pradėk veikti.

Prabilti apie algos didinimą visada nepatogu. Tarsi mestum kaltinimą vadovui, neva jis tau nepakankamai moka. O dar gi tenka girtis savo pasiekimais… Kažkaip nekuklu, ar ne? Moterys įprastai pirmiausia galvoja apie kompanijos interesus, o tik po to – apie asmeninius. Vyrai dažniausiai galvoja priešingai, todėl už tą patį darbą gauna daugiau. Paradoksalu: kuo kuklesni mūsų reikalavimai, tuo mažiau mus gerbia vadovybė ir tuo miglotesnės tampa mūsų perspektyvos. Stanford Graduate School of Business profesorės Margaret Nil skaičiavimais, nuo karjeros pradžios atsisakydama kelti klausimą dėl pelnyto atlyginimo pakėlimo, po trisdešimties metų gausi dešimt kartų mažesnį darbo užmokestį, nei esi jo verta. Taigi, ar verta tylėti?

Nebijok, tai normalu

Tavo prašymas pakelti algą niekieno nešokiruos. Tai įprastas darbinis procesas ir vadovybė visada pasirengusi tokioms deryboms. Patikėk, pasibeldusi į viršininko duris, tu jo tikrai nenustebinsi. Kad tai anksčiau ar vėliau nutiks, vadovai žino jau priimdami tave į darbą. Jei vadovas racionalus, o tu - gera darbuotoja, jis net apsidžiaugs, jei ateisi ir savo problemas aptarsi su juo akis į akį, o ne patyliukais ieškosi sau geresnės vietelės kitoje kompanijoje. Investicijos į naujo darbuotojo paieškas ir jo apmokymas dažniausiai kainuoja daugiau, nei naudingo įmonei specialisto išlaikymas ir jo finansinis motyvavimas.

Tinkamu laiku, tinkamoje vietoje

Stambiose kompanijose biudžetas, tame tarpe ir atlyginimai tvirtinami kartą metuose. Paprastai tai vyksta rudenį. Todėl pokalbį pradėti būtina prieš biudžeto aptarimo posėdį. Priešingu atveju tavo vadovas bus teisus, atsakydamas, kad jis neturi iš kur paimti pinigų, na, nebent iš savo kišenės (kažkodėl jie visi mėgsta ištarti šią frazę).

Jeigu kompanijoje, kurioje dirbi, sprendimus priima vienas žmogus, tuomet klausimą apie atlyginimo pakėlimą geriausia būtų kelti iš karto po kokio nors sėkmingo projekto įvykdymo, prie kurio didele dalimi prisidėjai ir tu. Neatakuok vadovo apimta emocijos. Apie pageidavimą pasikalbėti, įvardijant ir kokia tema, pasakyk prieš kelias dienas, kad vadovas galėtų pasiruošti. Kuo mažiau emocijų rodys abi pusės, tuo derybos bus sklandesnės.

Rinkos tyrimai

Tau reikės tai atlikti tam, kad žinotum kokia padėtis yra darbo rinkoje. Tam geriausiai pasitarnauja internetas ir socialiniai tinklai. Tačiau dar patikimiau - pašniukštinėti savoje kompanijoje. Pavyzdžiui, paklausinėk savo bendradarbių, kokios algos, jų manymu, tu esi verta. Susirinkusi visas nuomones, galėsi susidaryti bendrą vaizdą apie kitų įmonės darbuotojų atlyginimus. O tuo pačiu ir išvengsi nepadoraus tiesmukiško klausimo „Koks tavo atlyginimas“.

Argumentuok

Tu negali ateiti pas vadovybę ir paprasčiausiai postringauti apie savo puikias profesines ir žmogiškąsias savybes. Taip pat nesistenk pernelyg vardinti savo nuopelnų, ką jau esi padariusi, nes už tai su tavimi jau atsiskaitė. Kur kas svarbiau yra akcentuoti tai, ką tu dar galėtum įmonei duoti ar padaryti ateityje. Už šį potencialą vadovybė matys prasmę kelti tau atlyginimą. Svarbiausia - venk standartinės frazės „Įmonėje aš dirbu jau tiek ir tiek laiko...“ Tai, kad tu dirbi metus ar daugiau - ne nuopelnas, už kurį reikia sumokėti papildomai. Kur kas geriau skambėtų „Per metus laiko man pavyko pasiekti tokių ir anokių rezultatų”.

Pasiūlyk lygiavertę alternatyvą

Tarkim, derybos jau pačią pirmą minutę atsidūrė aklavietėje, vadovui ištarus: „Nėra pinigų“. Bet juk motyvuoti vertingą darbuotoją galima ne tik pinigais. Iš anksto apgalvok, kokiais resursais disponuoja kompanija. Galbūt tai tarnybinis automobilis ar nuosavo automobilio amortizacijos kompensavimas? Medicininių paslaugų apmokėjimas? Ne? Tuomet paprašyk, kad tau skirtų dar vieną papildomą darbuotoją. Apmokėtų papildomas atostogas. Sutrumpintų darbo savaitę. Jeigu ir į šiuos kuklius prašymus vadovas nerodo entuziazmo, tuomet paprašyk paaukštinti tave pareigose: kompanijai tai nieko nekainuos, o tavo CV atsiras geras kilimo karjeros laipteliais įrašas.

Venk šantažo

Grasinti išėjimu iš darbo tuo atveju, jeigu nebus įvykdyti visi tavo reikalavimai, žinoma, galima. Tačiau tik tuo atveju, jeigu neturi planų kompanijoje dirbti ilgai. Pirmiausia, tau kuo mandagiausiai gali būti parodytos durys. Antra, tu parodysi vadovui, kad svarbiausia jūsų santykiuose tau yra uždarbis, o ne pats darbo pobūdis. Ir net tuo atveju, jeigu tu įsitikinusi, jog šis šantažas veiksmingas, pasitikėjimas tavimi bus kritęs. Bet kurioje kritinėje situacijoje tokius perbėgėlius atleidžia pirmiausia.

Būk pasirengusi neigiamam atsakymui

Tu viską padarei teisingai ir vis tiek išgirdai „ne“? Deja, tai nutinka dažniau, nei to norėtųsi. Paprašyk, kad tau įvardintų atsisakymo priežastis ir būtinai paklausk, kada galėtumėte dar kartą sugrįžti prie šio klausimo svarstymo. Manoma, kad dėl atlyginimo pakėlimo kreipiantis antrą kartą, tavo šansai sulaukti sėkmės padvigubėja. Nebijok būti atkakli. Mergina, nuosekliai siekianti savo tikslų, nusipelno kur kas daugiau pagarbos, nei kukli ir savęs nevertinanti mergina, nesugebanti pakovoti už save.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis