Kiek arbatpinigių reikėtų palikti skirtingose šalyse

Manai, taksi vairuotojai šiaip tampo tau lagaminus, padavėjai neverčia valandą laukti užsakymo, o kambarinė kruopščiai tvarko numerį? Visur tu mieliausia viešnia, nes iš tavęs tikimasi dosnių arbatpinigių. Vis dėlto esama išimčių, kai šie gali būti tabu.

Arbatpinigiai, dažniausia vadinami tiesiog arbata, — privalomi daugelyje pasaulio šalių. Priežastis paprasta: kaip tik jie sudaro bene pagrindinę taksi vairuotojų, padavėjų, gidų, kirpėjų, kosmetologų, manikiūrininkų ir daugelio kitų aptarnavimo sferos darbuotojų atlyginimo dalį. Antra vertus, arbatpinigiai ne taip jau stipriai kerta per juos duodančiojo kišenę — lyginant su nauda, kurią dažnai suteikia.

Kai esi Šiaurės Amerikoje
Pamėgink nepalikti arbatpinigių Niujorko taksi vairuotojui, neatseikėk 10—20 proc. pravalgytos sumos padavėjui — pasirodysi prasčiau nei šykštusis Skrudžas Makdakas ir dar rizikuoji sulaukti tokių garsių komentarų, nuo kurių užkais ne tik ausys. Tiesą sakant, arbatpinigiai JAV — net ne savanoriškas, bet iš esmės privalomas dalykas, amerikiečių kultūros dalis. Mat kai kurių profesijų žmonės čia gyvena būtent iš arbatos, jų pagrindinė alga itin menka. Tarkim, padavėjai kai kuriose valstijose gauna vos 2,13 dolerio per valandą.

Skirtingos valstijos — skirtingo dydžio arbata. Dažniausia ji siekia 10—15 proc. sumos. Niujorke, Čikagoje ir Kalifornijoje būsi suprasta tik atseikėjusi 20 proc., tačiau kuo restoranas prabangesnis ir populiaresnis, tuo plačiau turėtum praverti piniginę. Jei ateinate ne mažiau kaip šešiese, arbata už jūsų aptarnavimą bus automatiškai įtraukta į sąskaitą. Padavėjas apie arbatpinigius ir jų dydį turi įspėti dar prieš užsisakant maisto.

Jei nori, arbatpinigių gali palikti grynaisiais. Atsiskaitai kortele? Jokių problemų — tiesiog ranka čekyje įrašyk sumą. Šiuo klausimu viskas numatyta — yra net trys eilutės: pirmoje rašai, kiek moki už maistą, antroje — arbatpinigius, trečioje — visą sumą.

Barmenams ir lagaminus nešiojantiems pasiuntinukams mokama po dolerį: už gėrimą ar lagaminą. Taksi vairuotojai ir kirpėjai tikisi sulaukti 10—15 proc. sumos.
Palikti arbatpinigių populiaru ir Kanadoje. Čia jie svyruoja nuo 10 iki 20 proc. priklausomai nuo aptarnavimo kokybės.

Kai esi Pietų Amerikoje
Argentinoje vis dar ginčijamasi, kokio dydžio turi būti arbata. Vieni sako, kad 10 proc. sumos, kiti — nesutinka. Oficialiai tai apskritai nėra skatinama. Aišku tik, kad argentiniečių dosniais nepavadinsi. Vis dėlto geresniuose restoranuose ir baruose paliekama 10—15 proc. sumos, taksistai irgi tikisi ne mažiau kaip 10 proc. Pageidautina atsidėkoti ir viešbučio personalui: tokiais atvejais pakanka net dolerio.

Visiškai kitoks požiūris — Brazilijoje. Čia visi duoda arbatpinigių visiems. Nuo padavėjų iki berniukų, padedančių sunešti pirkinius į automobilį. Tokiems pakaks 1 ar 2 realų ( maždaug 1,5—3 Lt), o restoranuose ir taksi vairuotojui teks palikti 10 proc.

Kai esi Europoje
Prancūzijoje barų padavėjai dažnai išvis negauna jokio oficialaus atlyginimo, gyvena tik iš arbatpinigių. Tad jei nenori pasirodyti šykšti, pridėk 15—16 proc. sąskaitos sumos. Arbatpinigiai čia vadinami pourboire (pranc. kad išgertum), juos įprasta palikti atvirai: tiesiog ant baro ar lėkštutėje su čekiu. Neskriausk ir taksi vairuotojo: jam atseikėk apie 10 proc. sumos.

Vokiečiai garsėja konservatyvumu bei griežtumu, tačiau ir jie į arbatą reaguoja teigiamai. Tik nepalik pinigų lėkštutėje. Mandagiau pasielgsi pakišusi po servetėle taip, kad matytųsi tik kupiūros kraštelis. Beje, padorūs arbatpinigiai čia mažesni — apie 5 proc. Ir taksi vairuotojams nereikia jokių arbatų, išskyrus atvejus, kai padeda sunešti lagaminus.

Austrijoje arbata dažnai įtraukiama į sąskaitą. Įprasta suma: 5—10 proc. Palikti arbatpinigių ant stalo laikoma siaubingo nekultūringumo požymiu — paduok pinigus tiesiai padavėjui į rankas. 10 proc. sumos iš tavęs tikėsis ir taksistai.

Ispanijos baruose bei mažose kavinaitėse įprasta atsidėkojant palikti kelias monetas. Bet šiaip turėk omenyje: padavėjams čia dažnai neleidžiama priimti arbatos, tad tas kelias monetas dėk apmokėdama sąskaitą. Arbatpinigių iš tavęs mielai lauks ir taksi vairuotojai bei viešbučio darbuotojai.

Ne itin arbata lepinami Šveicarijos ir Olandijos padavėjai. Mums įprasti 10 proc. čia laikoma beveik nepateisinamu išlaidavimu: 3—5 proc. — per akis.

Didžiojoje Britanijoje ir Čekijoje arbatpinigiai paprastai įtraukiami į sąskaitą. Jei taip nėra, 10 proc. bus kaip tik. Geriausia palikti grynaisiais, kitaip padavėjas tuos pinigus matys kaip savo ausis. Britanijoje nepulk palikti arbatos barmenui — jis gali ir įsižeisti. Verčiau pavaišink jį gėrimu.

Kai esi Rytuose
Atsidūrusi Azijoje nenustebk, jei tave čia aptarnavęs žmogus atvirai paprašys bakšišo. Tunise ir Egipte arbatos paliekama visada ir už bet kokią paslaugą. Net jei ši atlikta bet kaip. Tai ne šiaip įprasta: tai — gyvenimo būdas. Ypatingo ritualo nėra — pinigus kiši tiesiai žmogui į rankas, ir niekas dėl to gėdytis neketina.

Be arbatpinigių neišsisuksi ir Indijoje. Čia, beje, jų reikia atseikėti ne tik padavėjams, taksi vairuotojams ar viešbučių darbuotojams, bet ir tave lydinčiam gidui.
Turkijos ir Kinijos kavinėse bei restoranuose palik mažiausia 10 proc., o iš taksisto pakaks nepaimti grąžos. Kinijoje taip pat nepamiršk atsidėkoti gidui.

Tailande daugiausia arbatpinigių paliekama prabangiuose restoranuose — 10 proc. sumos. Kitur išsisuksi davusi smulkių.

Užtat verčiau nemėgink niekam kišti arbatos Japonijoje — čia ji griežtas tabu. Tiesa, egzistuoja dvi išimtys. Pirmoji: ne japonų, bet užsieniečių valdomi barai, golfo klubai, restoranai ir t.t. Juose stovi arbatpinigiams skirtas indas, rodantis, kad tavo dosnumas bus įvertintas. Tik nekišk pinigų tiesiai į rankas — baisiai vulgaru. Antroji išimtis: jei apsistoji viešbutyje, kuris vadinamas ryokan. Tada normalu diskretiškai atsidėkoti viešbučio vadovui — maždaug 300 jenų už kambarį.

Kai esi Australijoje
Čia arbata tikrai nėra nei įprastas, nei savaime suprantamas dalykas. Vieni piktinasi, kad šios iš amerikiečių perimtos blogybės apskritai nereikia, juk Australijos aptarnavimo sferos darbuotojams ir taip atlyginimų nešykštima. Kitų nuomone, jei esi patenkintas aptarnavimu, turi atsidėkoti. Kad ir 10 proc. Dažniausia arbatpinigių paliekama vidutiniuose bei brangiuose restoranuose. Niekas nesitiki arbatos kavinėse, viešbučiuose, baruose ar taksi, tačiau apsidžiaugs, jei atsisakysi paimti grąžą.

Kai esi Lietuvoje
Mūsų šalyje, galima sakyti, dar tik kalasi arbatpinigių kultūros daigai, aiškių taisyklių nėra. Didžiųjų miestų kavinėse bei restoranuose įprasta palikti 5—10 proc. sumos. Na, o jei nori tave aptarnavusiam žmogui parodyti, kad esi nepatenkinta jo paslaugomis, palik jam arbatos centais.
Sudėtingiau grožio salonuose, kur tave aptarnauja kosmetologai, kirpėjai ir manikiūrininkai. Čia bene dažniausia taisyklė tokia: jei esi patenkinta meistro darbu, atsidėkok. Kaip? Kaip nori. Vieni palieka pinigų ant stalo, kiti paduoda tiesiai į rankas, treti deda meistrui į kišenę. Kiek palikti? 10 proc. tinka ne visada: tarkim, nejaugi paliksi 1,20 Lt už 12 litų kainavusią antakių korekciją ir dažymą? Arba 75 litus už 750 litų vertės dumblių įvyniojimą? Čia jau elkis kaip išeina ir kiek tuo metu yra tavo piniginėje: 5, 10, 20 ar 50 litų. Juolab kad po mėnesio ir vėl teks kreiptis į tą patį meistrą.

Visur vienodai
* Taksi. Iš esmės visose valstybėse įprasta palikti arbatos taksi vairuotojams. Tarkim, Londone būk pasiruošusi vien dėl to, kad įsėdai į juodąjį kebą, oficialiai pakloti 1—2 svarus. Dar tiek pat pridėk po kelionės.
* Viešbutis. Visada atsidėkok tavo lagaminus tampančiam vyrukui. Arbatos suma gali svyruoti nuo 1 iki 5 dolerių priklausomai nuo bagažo dydžio. Kambarinėms priimta skirti po dolerį ar eurą už parą. Juos gali palikti kiekvieną dieną ar iš karto visą sumą — bet jau prieš išvykstant.
* Papildomos paslaugos. Kitaip tariant, tai, kas neįtraukta į tiesiogines viešbučio ar restorano personalo pareigas. Tarkim, jei durininkas iškvietė tau taksi ar viešbučio tarnautojas ką nors nupirko tavo prašymu, atsilyginti bent doleriu — gero tono ženklas.
* Gidai, gydytojai ir policija. Jei nori jiems atsidėkoti už gerą darbą, dovanok suvenyrą ar kokį skanėstą. Pamėginusi palikti tiesiog arbatos teisėsaugos pareigūnams gali ir cypėje atsidurti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis