Vestuvinių dovanų etiketas ir tendencijos

Vos gavę kvietimą į vestuves dauguma svečių susiduria su amžinu klausimu – ką dovanoti? Ar jaunuosius pradžiuginti dovana? Ar verčiau rinktis dovanų čekį? O gal bendrai gyvenimo pradžiai labiausiai tiktų piniginė dovana?

Straipsnį parengė Neringa Šimkutė, tinklaraščio „Neringos grožio patarimai“ autorė

Ne paslaptis, jog paskutiniu metu būtent pinigai yra bene populiariausia vestuvinė dovana. Ši tendencija iš tiesų yra pati ryškiausia ir, ko gero, ilgainiui tik stiprės. Viena vertus, piniginė dovana išsprendžia nelengvą svečių galvosūkį, kita vertus, kelia nemažai ir papildomų klausimų: kiek pinigų derėtų dovanoti, kaip juos supakuoti ir ar apskritai pinigai yra dovana?

Nesiimant teisėjo vaidmens ir neteisiant nė vienos dovanos rūšies, tiek vestuvių svečiams, tiek ir patiems jauniesiems derėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos etikos specialistų rekomenduojamus patarimus.

Ką turėtų žinoti svečiai?

1. Dovanoti pinigus yra lygiai taip pat etiška, kaip ir dovanoti dovanų čekį. Galbūt tai ir nėra “tikra” dovana, tačiau jei manote, kad jaunuosius labiausiai pradžiugintų būtent tokia dovana, drąsiai pirkite atvirutę bei vokelį ir ramiai sveikinkite jaunuosius su nuostabia jų šeimos sukūrimo švente. Tiesa, jei vestuvės vyksta su kitataučiu ir kitoje šalyje, būtinai pasidomėkite apie jų papročius bei tradicijas. Kai kuriose šalyse dovanoti pinigus yra labai nemandagu ir net nepriimtina.

2. Kokią dovaną pirkti arba kiek pinigų derėtų dovanoti, nuspręsti galite tik jūs patys. Etiketo ekspertai visuomet pataria atsižvelgti į jūsų santykius su jaunaisiais. Jei esate itin artimi, tuomet ir dovanojama pinigų suma ar dovana turėtų būti didesnė bei brangesnė, jei atvirkščiai, su jaunųjų pora esate tik šiek tiek pažįstami, tai ir pinigų suma gali būti mažesnė. Be to, ne mažiau svarbu atsižvelgti ir į savo finansinę situaciją. Jei jūsų finansinė padėtis prasta ar turėjote nemažai kitų, su vestuvėmis susijusių, išlaidų, tuomet jūsų vestuvinė dovana tikrai gali būti paprastesnė ir mažesnės vertės.

3. Visuomet rinkitės dovanas iš nurodyto jaunųjų sąrašo. Jei tokio sąrašo nėra, visuomet galvokite ne apie tai, kokia dovana labiausiai patiktų jums, bet apie tai, kokia dovana labiausiai pradžiugintų būtent jaunuosius. Galvokite apie jų asmenybes bei pomėgius, paprašykite patarimo jaunųjų artimųjų, galų gale, rinkitės jų mėgstamos parduotuvės ar kitos įstaigos dovanų čekį.

4. Venkite humoristinių ir pernelyg asmeniškų dovanų. Nepamirškite, kad jaunųjų humoro jausmas ar grožio, stiliaus supratimas gali gerokai skirtis nuo jūsiškio, todėl vestuvių proga geriau nedemonstruokite ypatingo originalumo ir šmaikštumo ir rinkitės “saugesnes” dovanas.

5. Jei dovanojate itin didelę dovaną, neapsunkikite nei savęs, nei jaunųjų (ar jų artimųjų) ir padovanokite savo dovaną dar prieš vestuves. Juk didelių gabaritų dovanas sudėtinga ne tik transportuoti, bet ir rasti joms saugią vietą šventės metu.

6. Jei jaunieji kvietimuose oficialiai nurodė, jog jokių dovanų nepageidauja, tačiau jūs vis tiek norite įteikti savo dovaną, padarykite tai asmeniškai, o ne šventės metu.

7. Atkreipkite dėmesį į dovanojamas gėles. Nedovanokite gėlių, suvyniotų į permatomą ar kitokį, transportavimui skirtą popierių. Jei gėlės yra supakuotos į permatomą popierių, tačiau yra puokštės dalis, jos nuimti nereikia.

Ką turėtų žinoti jaunieji?

1. Oficialiuose kvietimuose rašyti apie, tai, kokių dovanų pageidautumėte, yra nemandagu ir neetiška. Jei norite savo svečiams pranešti, kad labiausiai jus pradžiugintų piniginė dovana, subtiliai apie tai užsiminkite kalbėdami su jais akis į akį arba perduokite informaciją per kitus asmenis.

2. Jei sudarote dovanų sąrašą, pasistenkite nebūti gobšūs ir įtraukite į sąrašą kuo įvairesnių dovanų. Vienos dovanos gali būti itin prabangios ir brangios, kitos – kur kas paprastesnės ir pigesnės. Dar geriau, turėkite kelis dovanų sąrašus iš skirtingų parduotuvių. Svarbiausia, kad visi jūsų vestuvių svečiai turėtų pasirinkimą ir jiems nereikėtų imti paskolų tam, kad nupirktų jums vestuvinę dovaną.

3. Apgalvokite dovanų įteikimo ceremoniją. Jei nuspręsite visas svečių dovanas patys priimti šventės metu, numatykite tam konkretų laiką, vietą ir būtinai informuokite apie tai svečius, organizatorius ar asmenis, kurie galėtų Jums padėti.

4. Nepamirškite ir jums dovanojamų gėlių. Pasirūpinkite, kad floristas ar kitas pagalbinis žmogus gėles ne tik laiku iš jūsų paiimtų, bet ir pasirūpintų jų priežiūra. Kažkur padėti dovanotas gėles be priežiūros, lygiai taip pat neetiška, kaip ir demonstruoti savo nusivylimą ar nepasitenkinimą įteikta dovana.

5. Būkite dėmesingi ir praėjus kelioms dienoms po vestuvių padėkokite savo svečiams už dovanas bei dalyvavimą šventėje. Nusiųskite jiems atvirlaiškius ar tiesiog padėkos laiškelius, kad jie įsitikintų, jog jūs tikrai gavote dovaną ir esate išties dėkingi.

Dovanos yra įprastas būdas pasveikinti jaunuosius su gražia, šeimos sukūrimo švente ir padėti jiems žengiant pirmuosius bendro gyvenimo žingsnius. Taigi, rinkdami vestuvinę dovaną, visuomet galvokite būtent apie svarbiausią šventės porą ir nuoširdžiai stenkintės juos nustebinti bei pradžiuginti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis