Blondinė, o gal tamsiaplaukė? Ką apie tave išduoda plaukų spalva

Nesvarbu, natūralūs ar dažyti, tavo plaukai, o tiksliau, jų spalva, tikrai formuoja pasaulio požiūrį į tave. Maža to, jie daro įtaką net tam, kaip pati save priimi. Ir tuoj mes paaiškinsime, kodėl.

Perfrazavus vieną anekdotą, moters plaukų spalva – tai ne vien spalva. Tai – gyvenimo būdas. Ir nusistovėję stereotipai apie ją neatsirado be pagrindo: tavo sruogų tonai nors ir iš dalies, bet tikrai lemia, kaip į tave bus reaguojama ir kaip tu būsi priimta. Apklausos rodo, jog blondinės laikomos smagiomis flirtūnėmis, brunetės – protingomis rimtuolėmis, o ugninių plaukų savininkės – stipriomis užsispyrėlėmis.

Beje, nereikia manyti, jog tokie stereotipai atsirado neseniai: antropologai surinko pakankamai įrodymų, leidžiančių daryti prielaidą, jog mūsų protėviai jau nuo senų senovės mėgino keisti plaukų spalvą žolelių, augalų, mineralų ir net metalų mišinių pagalba.

Senovės graikai, egiptiečiai, persai, žydai, azijiečiai bei indoeuropiečiai – visi turėjo susikūrę savų ir itin išradingų būdų kaip paryškinti ar pakeisti natūralius sruogų tonus. Kodėl? Nes plaukų spalva turi tikti ne tik prie odos spalvos ar veido struktūros. Ji dar turi atitikti žmogaus asmenybę, požiūrį ir įvaizdį, kurį jis nori skleisti aplinkai.

Specialistai jau įrodė, jog odos bei plaukų spalva turi įtakos kraujo spaudimui. Dar – adrenalinui, stipriai veikiančiam tavo emocinę būseną. Nejau nauja plaukų spalva gali pakeisti ir, tarkim, tavo elgesį? Gal nusidažiusi plaukus raudonai imsi trykšti temperamentu?

Ironiška, bet nuomonę apie save formuojame remdamiesi aplinkinių nuomone, štai ir gaunasi: kažkas į tave kažkaip reaguoja, nes tapai, tarkim, raudonplauke. Savo ruožtu tu, jausdama tą reakciją, automatiškai pradedi keisti požiūrį į save ir elgtis pagal stereotipus. Bent jau taip aiškina psichologijos profesorė Judith Waters, daugybę metų tyrinėjanti plaukų spalvos įtaką žmogaus charakteriui. Taip kad tai tiesa: paprastas plaukų spalvos pakeitimas gali leisti pasireikšti kažkokiai naujai tavo asmenybės pusei. Nes kasdien žvelgdama į save veidrodyje, gauni tam tikrus signalus, įtakojančius tavo elgesį. Tu ne tik atrodysi ryža, tu po kurio laiko ir pradėsi elgtis kaip dera ryžai asmenybei. Taip kad patinka tau tai ar ne, bet dažydama plaukus nauja spalva, nesąmoningai išsirenki ir nuo jos neatsiejamą požiūrį bei įvaizdį.

Jei netiki, paklausk tamsiaplaukės Megan Fox (gyvenime ji natūrali tamsi blondinė), raudonplaukės Emmos Stone (natūrali blondinė), blondinės Lady Gaga (natūrali brunetė) – šiandien jos neįsivaizduojamos su kita plaukų spalva, nes būtent šiai gali dėkoti už fenomenalią karjerą. Tad ką aplinkiniams sufleruoja tavo sruogų tonai?

Brunetė

„Esu natūrali blondinė, tačiau jaučiuosi brunetė. Jaučiu, kad dabar, patamsinus plaukus, žmonės su manimi elgiasi taip kaip dera. Anksčiau, kai buvau blondinė, juos šokiruodavo tai, jog nesu kvaila“, - aktorė Olivia Wilde.

Jessicos Simpson ir Jennifer Lopez plaukus dažiusi stilistė Rita Hazan prisimena atvejį, kai viena jos klientė paprašė nudažyti ją tamsiai, nes norėjo atrodyti labiau rafinuota ir rimta. „Ta mergina kaip tik rengėsi pradėti darbą advokatų kontoroje, kur didžiąją darbuotojų dalį sudarė vyrai. Ji nenorėjo, kad būtų traktuojama kaip tiesiog gražus veidukas – bent jau ne darbe“.

Psichologai tokiam merginos žingsniui pritartų: brunetės atrodo stabilesnės bei solidesnės. Kodėl? Todėl, kad tamsesni tonai reiškia tvirtumą, o šviesesni – lengvabūdiškumą. Ir apskritai brunetės laikomos geromis mergaitėmis. Prancūzų specialistai net suskaičiavo: tarp Nobelio premijos laureatų daugiausia buvo brunetų.

Nejau šios spalvos atstovai iš tiesų protingesni? Be abejo, ne. Tačiau, skirtingai nuo kitų plaukų spalvų atstovų, jie linkę daugiau ir sunkiau dirbti. Specialistai net sukūrė tobulas darbo grupes, suskirstę žmones pagal plaukus: raudonplaukiai labiausiai tinka idėjoms kurti, brunetai tas idėjas įgyvendintų, o blondinams liktų jas pateikti publikai.

Kodėl brunetai tokie darbingi? Veikiausiai dėl to, kad jų plaukų spalva primena žemės tonus ir jie patys ant jos stovi itin tvirtai. Dar, anot specialistų, brunetai yra patikimi, stabilūs, inteligentiški bei nelinkę panikuot. Visgi nepamirškime, jog didžioji žmonijos dalis – tamsiaplaukiai.

Brunetės dažnai laikomos ir kur kas rafinuotesnėmis nei blondinės. Neįmanoma įsivaizduoti tokių stiliaus ikonų kaip Audrey Hepburn, Jacqueline Kennedy, Halle Berry ar Catherine Zeta Jones su kitokiais nei tamsūs plaukai. Tad jei trokšti atrodyti subalansuota, rafinuota bei inteligentiška, neprašausi pasirinkusi brunetės įvaizdį.

Faktas. 60% moterų gimsta brunetėmis. 33% tamsinasi plaukus namie ar grožio salone.

Blondinė

„Jei aš turiu tik vieną gyvenimą, leiskite man jį nugyventi kaip blondinei!“, - iš plaukų dažų reklamos.

Natūralūs šviesūs plaukai – tai ne kas kita, o senų senovėje netyčia atsiradęs genetinis sutrikimas, kuris vėliau paplito. Jau nuo urvinio žmogaus laikų blondinės laikomos sekso bombomis (na, gal išskyrus Renesansą, kai jos staiga tapo angeliško tyrumo bei nekaltumo įsikūnijimu). Net senovės graikai plaukus šviesindavo šafrano pagalba. Ir tik 1880-aisiais į rinką įžengė nepamainomasis peroksidas.

Trečiojo bei ketvirtojo dešimtmečio kino ekrano žvaigždės Jean Harlow, Greta Garbo ir Marlene Dietrich sutvirtino ryšį tarp šviesių plaukų ir sekso simbolio statuso. Visgi šviesiaplaukes lydi ir prabangos mėgėjų, turtingų vyrų medžiotojų ir tuščiagarbių tuštučių etiketės. Aišku, pliusų blondinėms neprideda nei Britney Spears, nei Paris Hilton, nei mūsų pupos. Visgi blondinės ne tokios kvailos kaip įprasta manyt. Na, pasižiūrėk į Reese Witherspoon, Gwen Stefani, Kirsten Dunst ar Madonną.

Tad pasistenk atsiriboti nuo visų kvailų juokelių ir klišių apie blondines, kurias sukūrė joms populiarumo pavydintys piktavaliai. Nes visgi ši, o ne jokia kita plaukų spalva yra populiariausia ir ja moterys nori persidažyti dažniausiai. Plaukų stilistė R. Hazan net pastebėjo tendenciją: paprastai blondinėmis sumąsto tapti brunetės, išgyvenančios... skyrybas. Kodėl? Todėl, kad nori atrodyti valiūkiškos vilioklės, spinduliuojančios energiją bei seksualumą. „Moterys taip ir sako: padaryk iš manęs gundytoją. Be to, šviesi spalva – tai laimės spalva, primenanti saulėtą dieną paplūdimyje.“

Blondinės anksčiau išteka nei jų bendraamžės kitaplaukės. Kodėl jos taip žavi vyrus? Dėl plaukų spalvos, kuri asocijuojasi su moteriškumu. Šviesaus plauko minusas visuotinai žinomas: nors blondinės atrodo smagios bei jaunatviškos, drauge kažkodėl iš karto mažinamas jų IQ. Aišku, tai absoliuti nesąmonė. Nors šviesiaplaukės ir atrodo lengvabūdės, būtent jos dažnai turi bene stipriausią savimonę, puikią atmintį, turtingą žodyną, gerą humoro jausmą ir joms puikiai sekasi matematika.

Moterys šviesinasi plaukus, nes tiki – blondinių gyvenimas kur kas smagesnis. Visgi jei esi itin drovi ir susikausčiusi, gerai pamąstyk, ar ši plaukų spalva – tau. Nes aplinkiniai tikėsis, jog būsi smagi ir komunikabili.

Faktas. 19% moterų yra natūralios blondinės. 30% moka pinigus plaukų stilistams už galimybę mėgautis šia spalva.

Raudonplaukė

„Bent kartą gyvenime kiekvienas vyras privalo visiškai pamesti galvą dėl gražios raudonplaukės“, - aktorė Lucille Ball.

Natūralių šios plaukų spalvos atstovių pasaulyje itin reta, todėl ja besidažančios moterys nori ir išsiskirti iš minios, ir patraukti dėmesį. Tūkstančius metų žmonės mėgino visomis įmanomomis priemonėmis pasiraudoninti plaukus.

Senovės egiptiečiai ir šiaurės afrikiečiai tam tikslui pasitelkė chna ir natūralius mineralus dar tūkstančiai metų iki Holivudo gražuolė Rita Hayworth padarė šią spalvą patrauklia ir Vakarų kultūrai. Tiesa, iki tol raudonplaukiams teko gerokai atkentėti: kai kuriose kultūrose ši spalva buvo prakeiksmo ar polinkio į demoniškumą ženklas. Raganų medžioklės metais raudoni plaukai buvo tiesiausias kelias ant laužo

Mokslininkai tiki, jog akį traukianti raudona spalva primityviu lygmeniu atrodo kur kas įdomesnė potencialiems partneriams. Štai iš kur jos populiarumas.

Raudonplaukės taip pat turi savus stereotipus: manoma, jog jos - karštos, tvirtos nuomonės, geismingos, kūrybingos, jausmingos iki negalėjimo, lengvai susierzinančios ir aistringos iki nuprotėjimo. Tačiau už viso to slepiasi jautrios asmenybės, atkaklios, nebijančios jokio darbo. Joms neegzistuoja žodis „neįmanoma“, o savo mintis dažniausiai beria neįjungusios vidinio cenzoriaus.

Didžioji dauguma raudonplaukių – atkakliai savo tikslo siekiančios moterys: laisvos, linksmos, besimėgaujančios gyvenimu. Tokios „kietos merginos“. Net prestižinio Harvardo universiteto mokslininkai patvirtina: raudonplaukių antistreso hormonų lygis kur kas žemesnis, tad jos gyvena nuolat padidinto įsiaudrinimo režimu. Visgi ši spalva laikoma unikalia ir kitokia, todėl paskutiniu metu ji sparčiai išpopuliarėjo.

Raudonplaukėms patariama aktyviau dalyvauti versle – jų prisibijoma. O didžioji dauguma moterų, paklaustos, kurią plaukų spalvą rinktųsi, jei galėtų pakeisti ją vos vienai dienai, nė nesudvejojo: tik į ugninę. Tik jei ir tu sumanei nušvisti raudoniu, pagalvok, ar sugebėsi atitikti šiai spalvai keliamus reikalavimus: būti aistringa kiekvienos kompanijos siela.

Faktas. Tik 9% pasaulio moterų yra natūralios rudaplaukės. 26% moterų šią spalvą išgauna tik su plaukų dažų pagalba.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis