Kibernetiniai pankai – pasaulį keičianti "hakerių" karta (+ Jų stiliaus albumas)

Kas yra "Kibernetinis pankas"?Daugelis kibernetinių pankų priklauso pačių geriausių, protingiausių kompiuterių hakerių evoliucijos piramidės viršūnei.

Dauguma jų didžiąją dalį laiko praleidžia prie kompiuterio, nebyliame ir aklame "kibernetiniame pasaulyje", kur karaliauja duomenų srautai, modemai ir kompiuterių programinė įranga.

Tai – dažniausiai apie dvidešimties metų jaunuolis, itin protingas, užsisklendęs, nesugebantis pritapti prie įprastinės aplinkos jaunuolis. Jis ypač domisi kompiuteriais ir paprastai prie jo praleidžia daug laiko.Žodžiai "kibernetinė erdvė" ir "kibernetinis pankas" gimė mokslinės fantastikos rašytojų kūriniuose. Praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžios novelė "Neuromancer" (autorius - Williamas Gibsonas) padėjo suformuoti kibernetinio panko įvaizdį. Rašytojas nuotaikos sėmėsi iš pogrindžio pankroko scenos "rokenrolistų" bei perkėlė jų agresyvumą ir maištingumą į kompiuterinių technologijų pasaulį.

Kai kurie žmonės, rašantys apie mokslą ir kompiuterius, rodo užuojautą kibernetiniams pankams ir netgi mano, kad tai galėtų būti teigiama jėga, galinti padėti kovoti su "globaliniu masių spaudimu", stebint vyriausybes ir tarptautines korporacijas bei paviešintant "politiškai nekorektiškas" paslaptis.

Kiti teigia, kad kibernetiniai pankai pasižymi išlavintu gebėjimu sukelti kompiuterinių sistemų "elektroninį sunaikinimą". Bent vienas kibernetinis pankas yra pasakęs: "esant dabartiniam žinių lygiui ir kompiuterinių tinklų struktūrai, mes galime išjungti viską... ir ne lokaliai, o globaliai". Kibernetiniai pankai vadovaujasi idėja, kad žinios apie pasaulį, apie "nešvarius" valstybės reikalus turi pasiekti visus. Jų šūkis - "žinios turi būti laisvos".

Viena vertus kibernetiniai pankai prieštarauja kompiuterinei pasaulio sistemai, šaltam kibernetiškumui. Jie siekia sunaikinti netvirtus žmonių ryšius, kurie remiasi internetinėmis pažinčių agentūromis. Jų maištą trumpai galima apibūdinti kaip kovą prieš save - reikia pažinti savo priešą - šiuo atveju kompiuretį.Ar kibernetiniai pankai yra gėrio, ar blogio pusėje? O gal jie tėra subkultūros dalis, besinaudojanti pažangiomis technologijomis, kad išreikštų savo požiūrį?

Kibernetinių pankų, įkvėptų tokių filmų, kaip "Terminatorius", "Robotas policininkas" ir "Bėgantis skustuvo ašmenimis", veikla, atrodo, yra natūrali futuristinė jaunatviško maištavimo tąsa. Bet neatsakytas klausimas yra: ar kibernetiniai pankai suteiks mums saviraiškos ir supratimo laisvę, o gal sunaikins elektroninę bendruomenę.

Manyta, kad daugelis šiuolaikinių kibernetinių pankų yra labiau išsilavinusi ir radikalesnė praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžios "hakerių" dalis.

Pirmieji "hakeriai" niekada nebuvo vadinami piktybiniais. Tiesą sakant, iš pradžių pavadinti ką nors "hakeriu" reiškė pasakyti komplimentą. Ankstesnė šio žodžio reikšmė buvo žmogus, kuris sukurdavo veiksmingą būdą generuoti efektyvų kompiuterinės kalbos kodą.

Dauguma "hakerių" tvirtina, kad jie tiesiog tyrinėjo kompiuterius ir norėjo daugiau sužinoti apie programavimą. Jie nurodo, kad dauguma "hakerių" nėra piktybiški duomenų vagys jie tik "pasiskolina" tam tikros informacijos ar programų. Pasak jų, priėjimas prie koledžų, bendrovių ir vyriausybinių organizacijų kompiuterių bei kitiems neprieinamos informacijos atradimas jiems tebuvo iššūkis.

Laikui bėgant iššūkių vis mažėjo, informacija atrodė vis labiau bauginanti, atsirado "hakerių", kurių nusiteikimas prieš vyriausybines organizacijas ir tarptautines korporacijas, į kurių kompiuterius buvo įsilaužinėjama, tapo labai aiškus.

Kai kurie talentingi nuobodžiaujantys programuotojai pradėjo eksperimentuoti rašant kompiuterių programas, kurios sukeldavo tikrų ar įsivaizduojamų kompiuterių darbo sutrikimų. Dabar tokios savaime plintančios programos yra vadinamos kompiuteriniais virusais. Kasmet į internetą patenka ir paprastų žmonių kompiuterių apsaugos sistemas išbando daugybė tokių kenksmingų ir net destruktyvių virusų.

Kiti hakeriai pasuko kitomis kryptimis ir pradėjo naudoti efektyvesnius manipuliavimo telefonų sistemomis bei vartotojo sąsajomis visame pasaulyje būdus. Įsilaužus į vietinius telefonų tinklus kibernetiniai pankai suteikdavo sau galimybę daugybę valandų nemokamai šnekėtis telefonu ar apsilankyti toliau esančius kompiuterius.

Buvo sukurta įvairių strategijų, padedančių prisiskambinti į privačias bendroves ir vėliau, naudojantis jų sąskaita, nemokamai skambinti, o taip pat – paslėpti tikruosius kelius, kuriais kibernetiniai pankai prisijungė.

(Nuotraukos iš http://www.pyke-eye.com)

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis