Subkultūros Lietuvoje: Ultros

Trumpai Lirtuvos ultras galima apibūdinti formule: lietuviški pankai + futbolas + tėvynės meilė.Ultra - tai futbolo komandos gerbėjas. Lietuvoje jie yra Vilniaus "Žalgirio" futbolo komandos fanai. Ultros Lietuvoje nuo pat savo gyvavimo pradžios yra ne vien gerbėjų, bet ir politizuotas nacionalinio išsivadavimo judėjimas.

Pankai nacionalistai

"Ultros" linkusios į nacionalizmą. Kodėl? Juk tai "skinų" privilegija…

"1982 metais "Žalgirio" kilimo į aukščiausią lygą laikai sutapo su tuometine "pankomanijos" banga. Tuometinis lietuviškas pankas buvo kone visiška priešingybė Vakarų punk judėjimo atstovui. Juos vienijo nebent tuometinė protesto idėja.

Vakaruose tai buvo anarchistiškas – komunistiškas protestas prieš tradicijas, o ir tautiškumą. Lietuvoje – nacionalistinis protestas prieš komunistinius okupantus.

To meto Lietuvos "pankas" savo asmeninę laisvę siejo su tautos laisve, jo idealas buvo ne anarchija, o nepriklausoma Lietuvos valstybė. Tai buvo tipiškas lietuviškas sugebėjimas pritaikyti vakarietiškas jaunimo laisvės idėjas kovai dėl savo tėvynės laisvės," – sakė "ultra"."Žaliai balti"Šiam judėjimui daugiau nei 20 metų. Judėjimo pradžia laikoma XX amžiaus antroji pusė.

"Žalgirio" fanai ultromis save pradėjo vadinti ne iš karto. Pradžioje jie buvo tiesiog "pankai". Paradoksalu tai, kad, priešingai nei vakarų pasaulyje, tuometiniai lietuviškieji "pankai" išpažino nacionalistines, prieš okupantus nukreiptas, idėjas ir pasisakė už nepriklausomos valstybės atkūrimą.

Ultrų pavadinimas atsirado tik atkūrus nepriklausomybę. Tačiau reikia pabrėžti, jog "ultrų" pamatinė idėja yra futbolas. "Ultrų" istorijos aukso amžius – Sąjūdžio laikai.Dabar šis judėjimas yra šiek tiek nurimęs ir sumažėjęs. Nors dauguma "ultrų" - vilnečiai, keletas jų gyvena Kaune bei Klaipėdoje.Gauja

Šiuo metu grupę daugiausia sudaro paaugliško amžiaus jaunuoliai.

Palaikyti Lietuvos fulbolo kamandą "ultroms" tolygu patriotizmui ir tėvynės meilei. Klestintis lietuviškas futbolas jiems yra pilietiškumo atmaina ir garbės reikalas.Tai panašu į diplomatiją, Lietuvos valstybės reprezentaciją kitose šalyse. Lietuvos vėliava ir "Žalgirio" futbolo komandos vėliava kitose šalyse, kur žaidžia komanda - tai tautos solidarumo ir stiprybės įrodymas, pasakojo prie "ultrų" savęs nepriskiriatis, futbolo fanas.

"Tai yra tokia gauja. Futbolas "ultroms" yra toks dalykas, kuris leidžia egzistuoti, gyventi savo gyvenimą. Galbūt panašu į religiją, nergi sektą. Bet ne tokia sekta, kaip mes jas suprantam dabar. Sekta yra toks dalykas, kuris įtraukia visam gyvenimui. Mūsų kompanijoje kada nori, tada gali išeiti, kada nori – ateiti. Žmonės čia ganėtinai skirtingi, yra visokių žmonių. Futbolas mums - gyvenimo pagrindas," – sakė "ultrų" lyderis.

Jis teigia, kad futbolas Europoje - išskirtinė sporto šaka: "Tiesiog kaip nacionalizmas, šovinizmas. Žmonėms jis pakeičia karą".

Karas vyrams

Pagrindinės taisyklės, kurių turi laikytis "ultra" yra trys.

Pirmiausia palaikyti savo komandą – "Žalgirį". Nebūsi "ultra", jeigu nevažinėsi su komanda į išvykas. Labai svarbu, kad nepriklausytum jokiam kitam klanui ir kad nebijotum teisėsaugos pareigūnų.

"Jeigu tu gausi į snukį ir nubėgsi pasiskųsti mentam – vsio. Gali dingt iš karto kuo toliau," – kalbėjo "ultrų" lyderis. – "Vieną kartą tu gauni į snukį, kitą kartą jis gauna į snukį. Tu nenori, kad tave priskųstų. Tu irgi nesiskundi. Paprastas turbūt daiktas. Vyrai tiesiog… čia iš tikrųjų paprasčiausias vyriškumas."

Prie "ultrų" dažnai prisijungia paaugliai. "Yra toks jėgos kultas, tiesa? Ultrų prisibijo... Paaugliai dėl to į gaujas ir renkasi... Jie vis tiek turi būriuotis. Mūsų kompanijoj yra saugumo jausmas, "chebra". Paaugliams to reikia," – sakė "ultra"."Ultros" dažnai patenka į teisėsaugininkų akiratį dėl agresyvaus elgesio sporto varžybų metu. Kai kurie šio judėjimo nariai iki šiol "cypėje". Beveik kiekviena komanda, tiek futbolo, tiek krepšinio turi savo "ultras", tačiau "tokie" gerbėjai neretai atneša nuostolių ir patiems sporto komandos nariams: jie "sudaužo", sulaužo, nuniokoja arenas, kartais sužaloja žmones ir užtraukia gėdą tėvynei.

(Informacija iš žurnalo "Sociologija:mintis ir veiksmas" )

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis