Pankrokas – muzika be taisyklių

Dažnai nesutariama, kada prasidėjo pankroko judėjimas. Visų pirma dėl to, kad jis vienu metu “startavo” skirtingose pasaulio šalyse, bet kiekvienas, paklaustas, kas yra pankrokas, jį apibūdina skirtingai. Taigi, kas tai ir iš kur, aiškina about.com.

Terminas „punk rock“ iš tiesų apibūdina tik 6-tojo dešimtmečio Amerikos garažuose skambėjusią muziką.

Tokios grupės kaip „The Sonics“ pradėjo groti nepaisydamos jokių muzikos kūrimo taisyklių, dažnai net nelabai gerai mokėdamos naudotis muzikos instrumentais. Tik nežinodami jokių taisyklių šie vaikiai galėjo jas laužyti.

Maždaug šeštojo dešimtmečio viduryje Detroite pasirodė grupės „The Stooges“ ir „MC5“.

Jie buvo atšiaurūs, pikti, maištingi, nepatenkinti politine, socialine ir ekonomine savo padėtimi.

Pirmuosiuose pankroko koncertuose būdavo nevengiama ir muštynių…Vis tik šiam muzikiniam žanrui pavyko pakeisti muzikinį pasaulį.

Grupė „The Velvet Underground“ buvo viena žymiausių pankroko istorijos žvaigždžių. Šio kolektyvo vadybininkas, garsusis Andy Warholas, laikomas pop meno Amerikoje karaliumi.

„The Velvet Undergound“ grojo muziką, kuri balansavo tarp triukšmo ir meno. Tai, ko anksčiau niekas nevadino muzika, tapo naujuoju muzikos veidu.

Šiokios tokios įtakos turėjo ir glam rokas. Tokie “bičai” kaip Davidas Bowis ir „New York Dolls“ ne tik šokiruojančiai rengėsi, bet ir gyveno ekstravagantiškai, anarchistiškai, grojo “purviną”, “laužytą” rokenrolą.

Pirmoji tikro pankroko scena atsirado septintajame dešimtmetyje Niujorko gatvėse. „The Ramones“, „Blondie“, „Talking Heads“ ir daug kitų grupių ėmė reguliariai groti “Bowery” rajone, dažniausiai CBGB klube.

Nors Niujorko scena ir buvo pirmoji pankroko arena, ji nebuvo tokia „gryna“ kaip britiškoji...

Angijos pankrokas pirmiausia buvo maištas prieš politinę sistemą. Socialinė padėtis Jungtinėje Karalystėje buvo tragiška: nedarbas buvo pasiekęs visų laikų rekordą.

Jaunimas augo piktas, neturėjo darbo, neturėjo garantijų, jokios šviesios ateities ir jokio noro toliau gyventi.

Paaugliai garsiai ir drąsiai reiškė savo pasipiktinimą. Dėl to dažnas jų pilnametystės sulaukė už grotų.

Tokia aplinka buvo idealios sąlygos prasidėti kokiam nors jaunimo judėjimui.

Pradžia parduotuvėje

Pankroko mada prasidėjo parduotuvėje, kurią vietiniai vadino „SEX“, o jos savininkas buvo Malkolmas Mclarenas.

Neseniai grįžęs iš Niujorko, kur nesėkmingai bandė grupei „New York Dolls“ “prastumti” savo sukurtus drabužius, Malkolmas tikėjosi išbandyti laimę Londone. Ir jam pavyko!

Jo parduotuvėje provokuojančiu pavadinimu „SEX“ trindavosi minios paauglių, iš kurių vėliau gimė bene pati garsiausia pankroko grupė „Sex Pistols“.

”Bromlio chebra”

Tarp kultinių „Sex Pistols“ fanų buvo tokių, kurie save vadino „Bromlio chebra“.

Bromlis - tai rajono pavadinimas. Dalyvaudama beveik visuose pankroko koncertuose, „Bromlio chebra“ gretai suprato, kad groti tokią muziką nėra sunku. Reiškia - tai jų pašaukimas!

Po kelių metų, iš šios draugų kompanijos susiformavo didžioji dalis Londono pankroko scenos: „The Clash“, „The Slits“, „Generation X“ ir daug kitų... Šie kolektyvai britų pankroką “užstūmė” į šlovės viršūnę.

Pankroko sprogimas

Vėlyvaisiais septyniasdešimtaisiais pankrokas iš neaiškios jaunimo kultūros išaugo į visų pripažįstamą muzikos stilių.

Kartu su vis didėjančiu populiarumu, pankrokas ėmė skilti į daugybę sub stilių.

Senieji pankrokeriai propagavo DIY („Pasidaryk viską pats“ ) gyvenimo būdą.Tie kurie norėjo gyventi prabangiau – pasidavė ieškojimams, kurie pasibaigdavo naujos pankroko stilistikos pradžia.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis