Naujojo reivo banga – tai, kuo Lietuva negali pasigirti

Taip taip, nesijuokite - ir diskžokėjai diskotekose ne visada būdavo. Vos Lietuvai tapus nepriklausoma ir atvėrus sienas Vakarų kultūrai, visokie reivai ir repai plūstelėjo į Lietuvos gatves ir tapo madingo jaunimo sinonimais. Dešimtame praėjusio amžiaus dešimtmetyje reivai buvo mažos draugų grupelės, grojančios savo muziką.

Vėliau šie pogrindžio dalyviai evoliucionavo į masinių renginių organizatorius, pritraukiančius kelis šimtus ar net tūkstančius žmonių. Šiuose renginiuose pasirodė pirmieji įspūdingi šviesos efektai, suderinti su DJ pasirodymais.

Pirmuosiuose reivuose, pavyzdžiui, Klaipėdos "Prieplaukoje", diskžokėjai grodavo ne plokštelėmis, o su milžinišku senovinių juostų grotuvu. (Tiesa, tai truko neilgai, nes kažin kieno draugų draugas iš užsienio atvežė patefoną.)

Dabar, reivai pamažu nyksta. Lietuvoje atrodo, kad reivas taip ir liks audringu devinto dešimtmečio prisiminu. Bet tik ne Anglijoje. Ten gimė New Rave judėjimas.Ši muzika – tai senojo reivo ir naujų modernių skambesių sampyna. Čia girdimi klavišiniai, elektrinės gitaros, greitas ritmas ir nesutramdoma energija. Panašu, kad reivo laukia audringas atgimimas.

Reiveriai buvo išskirtinė subkultūra todėl, kad kiekvieno pasirodymo metu svaigindavosi. Jie tikindavo, kad narkotikai „padeda suvokti muziką, atsipalaiduoti, įsijausti..“. (Sakykim 10 minučių be jokios įvairovės kalantis bytas buvo sunkiai suvokiamas blaivam, tačiau išskraidindavo į Paukščių Taką apsvaigusius.)

Narkotikų vartojimas buvo pagrindinė priežastis, dėl kurios policija į tokius jaunimo susibūrimus žiūrėjo pro pirštus ir imdavo vaikyti.

Reivų organizatoriams teliko dvi išeitys: arba nekomercinį renginį perkelti į klubus ir "legalizuoti", arba dingti amžiams pogrindžio tamsybėse. Vieni reivai pasirinko pirmąjį variantą, kiti – antrąjį… Taip tikrasis klasikinis reivas pradėjo pamažu nykti arba transformuotis į visokius „plug in“ arba „dj tiesto live“.

Muzika reivuose - bene svarbiausias dalykas. Dažniausiai grodavo keli DJ, rečiau koks live projektas su kviestine vokaliste ar trenktu būgnininku. Ne, tai toli gražu ne drum‘n‘bass. Tik gal kiek panašu.

Bet kokiu atveju New Rave aukos “Shitdisco” savo (ir naujosios mados) stilių apibūdina taip: „Šokti tol, kol gali“. “Ore” rekomenduoja kelias grupes, kurios “nuraus stogą” ir privers gerti aspiriną su mineraliniu vandeniu pirmadienio rytą.

”Shitdisco””Shitdisco” susikūrė 2003 metais, kai keturi studentai iš Glasgo Menų Mokyklos, neturėdami ką veikti tarp paskaitų, sugalvojo pradėti groti. Jie save vadina disco-house/punk, bet jų skambesys yra visiškas New Rave. Kol grupės dar nebuvo atradę prodiuseriai ir įrašų firmos, jie grodavo Glasgo “skvote”. Jie patys organizuodavo vakarėlius, kartais tiesiog gatvėje, kartais apleistame geležinkelio tunelyje. Beje, ”Shitdisco” labai didžiuojasi savo pirmaisiais koncertais.

Bet tai ne vienintelis dalykas, kuriuo giriasi šis škotų kvartetas. Turbūt dauguma rokerių ir ilgaplaukių metalistų iš juoko griebiasi už savo plaukuotų pilvų išgirdę, kad ”Shitdisco” groja su dviem bosinėm gitarom. Taip, su dviem. Jų koncertų metu publikai lieka tik dvi alternatyvos: stovėti ir gėrėtis kaip muzikantai grodami šoka, arba patiems šokti kartu. Kaip rašo vienas britų žurnalas, vienintelė priežastis pamatyti ”Shitdisco” gyvai yra ta, kad jie privers jus judėti.

Pirmasis grupės singlas „Disco Blood/I know Kung Fu“ buvo išleistas 2005 metų gruodį ir kaipmat fanų išgraibstytas. Tačiau šiemet kvartetas planuoja išleisti dar vieną singlą „Reactor party“ ir tapti geriausia New Rave grupe.

”Datarock”

Išimtis patvirtina taisyklę: ne tik Anglijoje yra New Rave grupių. ”Datarock” yra norvegai, iš legendinio Bergeno, kur kiekvienas yra šiek tiek muzikantas.

Kai “Royksopp” dar tik pradėjo groti, kažkur šalia “painiojiosi” ir Fredrikas Saroea su Ketilu Mosnesu – jie ”Datarock” įkūrėjai.

Iš pradžių jie buvo keturiese, bet vėliau du vaikinai nusprendė, kad muzika ne jiems. Taip ”Datarock” tapo DJ duetu. Kadangi vaikinai norėjo padaryti kuo įspūdingesnius live pasirodymus, bet neturėjo nei pinigų, nei patirties, nusprendė elgtis taip, kad neliktų nepastebėti. Jie pasikvietė penkiolika žmonių iš salės (dar maždaug penki liko) ir liepė jiems šokti aplink. Vėliau liudininkai pasakojo, kad tai buvo keisčiausia, ką jie yra matę koncerto metu.

Savo įrašus ”Datarock” leidžia taip pat ypatingai. Vaikinai yra įsitikinę, kad viską turi daryti patys. Nuo dainų įrašymo iki internetinės svetainės ir albumo apipavidalinimo. Todėl „Demo/Greatest Hits“ buvo išleistas tik 400 kopijų tiražu. Ant kiekvienos pakuotės buvo originalūs grupės narių grafiniai darbai, ne spausdinti, o piešti. Pirmasis grupės albumas „Datarock datarock“ buvo išleistas pernai Norvegijoje. Dabar vaikinai ruošiasi dar vienam turui po pasaulį.

Beje, dar vienas keistas faktas apie ”Datarock”: prieš pirmąjį savo koncertą vaikinai ieškojo sintezatoriaus. Kadangi negalėjo sau leisti jo nusipirkti, vienas pažįstamas jiems paskolino kažkokią seną griuveną. Grupei tas sintezatorius taip patiko, kad ir dabar, galėdami sau leisti nusipirkti naują ir gražų instrumentą, jie vis tiek groja senuoju.

”Klaxons”

Iš pradžių grupė vadinosi kitaip: ”Klaxons (not Centaurs)” , bet dėl neaiškių priežasčių pavadinimą sutrumpino. Debiutinį singlą „Gravity‘s Rainbow“ jie išleido 2005 metais, o jau po antrojo gabalo „Atlantis to Interzone“ pasirodymo, juos grojo per legendinį “BBC Radio 1”. Beje, jų laukiamo ir niekaip nepasirodančio albumo pavadinimas yra „Myths of the Near Future”, toks pat kaip ir rašytoj JB Ballardo apsakymų rinktinės.

Jie groja acid-rave sci-fi punk-funk, tai reiškia “tie bičai pavaro, bet nemoka aiškiai kalbėti”.”Klaxons” kūryboje jaučiamas ironiškas požiūris į postmodernizmą, šaižias gitaras ir šėlstantį ritmą. Jų New Rave stilius labai daug žadantis. Jie labai labai jauni ir labai labai perspektyvūs. Įdomu, ar jie iš tikrųjų tokie yra, ar tai tik britų spaudos propaganda. Bet tie 4500 komentarų jų “MySpace” puslapyje šį tą pasako…

New rave ir narkotikai

Naujos muzikos mados lemia ir naujų narkotikų atsiradimą. New Rave kaip nauja muzikinė pajauta tiesiog reikalavo kažko ypatingo, naujo narkotiko su išsiskiriančiu poveikiu. Šie naujieji narkotikai populiariausi tarp tipiško didmiesčio jaunimo: jaunų, dirbančių perspektyvų/madingą darbą (geriausia viešųjų ryšių arba reklamos agentūroje), važinėjančių stilinga mašina, savaitgalius leidžiančių klubuose. Kadangi jie visą savaitę dirba kaip arkliai, jie negali atsipalaiduoti, todėl paprasčiausiai užsimeta tablečių arba kokio nors pakaitalo.

Labiausiai tam tinka sintetiniai haliucinogenai. Kaip rašo portalas "ABC News”, šie narkotikai tokie nauji, kad net nežinomas šalutinis jų veikimas bei priklausomybės vystymasis. Dar gerai neištirtas ir poveikis, nors bandžiusieji pasakoja apie itin ryškias spalvas, “skriejančią” euforiją.Šie narkotikai dažniausiai vadinami pagal juos sudarančių medžiagų simbolius. Pavyzdžiui 2C-B ar 2C-T-7, kuris kartais naudojamas kaip LSD pakaitalas. Dar viena problema, anot “ABC”, yra žmonių nežinojimas ar nenorėjimas žinoti, ką jie vartoja. Tai dar labiau apsunkina jų gydymą. O pasekmės galimos labai tragiškos.

Dažniausiai sintetinius haliucinogenus vartoja vadinamieji “psychonautai”. Jie prisiskaito pseudo-informacijos apie narkotikus, jų poveikį ir patys bando…tikėdami, kad mes kada panorėję. Deja, pasak medikų, narkotikų vartojimas nepraeina be pasekmių tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai.

New Rave yra sena-nauja mada. Ar tęsis ji ilgiau nei apie ją rašys laikraščiai? Tai priklauso nuo tokių nutrūktgalvių kaip “Klaxons” ir “Shitdisco”.

Sprendžiant iš žmonių reakcijos, New Rave yra būtent tai, ko dabar jiems reikia. Kai “užknisa” spiegiančios roko gitaros arba migdantis klubinis bytas, gimsta savotiška sintezė, žudanti paprastumu ir sukelianti priklausomybę neįtikėtinu energingumu. Įdomu, kas Lietuvoje groja panašią muziką?

Jei remsimės žymiu sociologu Peteriu Bergeriu, kuris teigia, kad visus reikalingus žmones (tarp jų popžvaigždes bei žudikus) sukuria pati visuomenė, dar ilgai vienintelis reivas mūsų šalyje bus naujųjų lietuvių duetai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis