Merginos tampa kietais riešutėliais

Jų muzika vadinama socialinė kritika… O kritika turi skambėti garsiai. Va kodėl neseniai išpopuliarėjusi grupė „Zimbabwe” renkasi ska ir punk ritmus. Šitos merginos ne šiaip sau! Jos feministės… Skamba gąsdinančiai? Sužinok daugiau. „Zimbabwe” merginos aktyviai dalyvauja feministiniuose renginiuose Europoje ir Lietuvoje.

Vienas labiausiai įsiminusių renginių joms - 2007 metų “Ladyfest” Lietuvoje. Šis festivalis yra ne pelno siekiantis renginys, organizuojamas savanorių moterų. Kam visa tai? Atverk akis, išlaisvink protą… Feminizmas gali būti tavo pašaukimas.

“Kai kurie seminarai yra skirti tik moterims bei merginoms, tačiau didelė dalis koncertų, filmų peržiūrų, meno parodų, yra atviri visiems. Mes siekiam nesudaryti blogo feministės įvaizdžio. Feministė – tai ne moteris-amazonė, kuri naktimis žudo vyrus, ir jų skalpus pasikabina virš židinio…

Dauguma žmonių galvoja, kad feministė turi būti arba “vaivorykštės” mergaitė, arba nindzė-žudikė. Bet taip nėra. Daugiau nei 90% šias pažiūras propaguojančių merginų ar moterų turi vaikinus, vyrus ar vaikus.Lietuvoje tai dar neįprasta, bet užsienyje yra ir vyrų feministų,“ – pasakojo viena aktyvi “Ladyfest” festivalio dalyvė, nenorėjusi atskleisti savo vardo.Renginio idėja kilo remiantis “DIY” (Do It Yourself – Pasidaryk pats) judėjimu, nuspalvinus jį feministine filosofija. Labiausiai organizuojant festivalį nusipelnė “Riot Grrrl” judėjimas, suteikęs feministinį atspalvį ir punkrock kultūrai. Pankrokas nebepriklauso tik vyrams!

“Riot Grrrl” atsirado daugiau nei prieš septyniolika metų Olimpijoje. Daugiau apie šio judėjimo idėjas pasakoja „Zimbabwe” grupės lyderė, vokalistė Julija.

DELFI Gatvė: Kas yra “Riot Grrrl”? Kokios jos?

Tai yra trečioji feminisčių “banga”, prasidėjusi XX a. pabaigoje. Tada alternatyvią kultūrą ar anarchistines idėjas išpažįstančios merginos, pabandė groti sunkią muziką, o ne tik būti roko grupių gitaristų merginomis…Merginų judėjimas, susijęs su kūrybine veikla. Pirmosios feminisčių “bangos” siekė lygiateisiškumo, balsavimo teisės, lygių atlyginimų… Trečioji banga propaguoja kūrybinę, kultūrinę veiklą.

DELFI Gatvė: Ar populiarus šis judėjimas?

Nemanau, kad šis judėjimas turi labai didelį mastą, nors Vokietijos, Austrijos, Lenkijos feminisčių skaičius vis auga. Į “Riot Grrrl”organizuojamus renginius susirenka virš kelių tūkstančių gerbėjų.

Kai kurie žmonės galvoja, kad feminizmas - tai uždara moterų sekta, tačiau šis judėjimas domina ne tik jaunimą, bet ir subrendusias moteris.Aš tikiu, kad šis judėjimas plėsis ir augs ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje. Kol kas pas mus vyrauja provincijos popkultūra: didelės krūtys ir “Barbės” išvaizda.

DELFI Gatvė: Kur galima sužinoti apie renginius?

informaciją apie “Ladyfest” galima rasti internetiniame puslapyje www.nkmi.lt, taip pat www.ladyfeateurope.org arba oficialiame “Riot Grrrl” puslapyje www.hot-topic.com/riotgrrrl.DELFI Gatvė: Kokia “Ladyfest” idėja, ar gali ją plačiau pakomentuoti?Realizuoti save. Iki šiol Lietuvoje nebuvau mačiusi moterų meno, o šiame festivalyje buvo bandoma suteikti erdvę moterims. Moterų kūryba buvo parodyta ne tik lietuvėms, bet ir kitų šalių moterims.Kartais galerijos nenori eksponuoti kūrinio, nes jis turi feministinį turinį, o “Ladyfest” parodos mintis – feminizmas.Iš esmės, meno parodoje dalyvavo tik moterys, atvykusios iš Suomijos buvo atvažiavusi menininkė Aurora Reinhard…Muzikinėje festivalio dalyje grojome mes (“Zimbabwe”), “Braškių džemas”, “Frekenbok”. Taip pat buvo atvykusios grupės iš Lenkijos, Švedijos…

DELFI Gatvė: Kaip “Zimbabwe” yra susijusi su "Ladyfest"?Mes viską pradėjome. Grojome užsienyje feministiniuose renginiuose… Viskas prasidėjo gal prieš tris metus, Varšuvoje. Po pasirodymo ten, mus pradėjo visur kviesti. Mes ilgai laukėme, kol galėsime veikti vienos ir kažką organizuoti.DELFI Gatvė: Ar jūs taip pat save laikote feministėmis?

Taip. Mes kritiškai žiūrime į visuomenę, aktyviai veikiame, nestovime vietoje ir nevėpsome, o kažką darome.

Mūsų būdas, elgesys ir išvaizda yra labai įvairi, mes nesame radikalios feministės, esame nuosaikiosios…DELFI Gatvė: Kaip reaguojate į nepilnametes-feministes? Kaip reaguojate į vyrus-feministus? Ar jų Lietuvoje išvis yra?

Jų galėtų būti… amžiaus cenzo juk nėra, taip pat ir lyties. Manau, kad nepilnametis nėra padaras, kuris negali turėti savo pažiūrų.DELFI Gatvė: Kiek tau buvo metų, kai pradėjai dainuoti? Ar iki “Zimbabwe” dar buvo grupių, kuriose dainavai?

Dainavau chore, bažnyčioje, lankiau muzikos mokyklą, dainavau mokykloje, nuo šešiolikos ar septyniolikos bandžiau dainuoti su grupe “IR”, bet nelabai suėjoDELFI Gatvė: Ar ir paauglystėje nemėgai berniukų?

Nebuvau ir dabar nesu, nei prieš berniukus, nei prieš vyrus... Čia mano asmeninis gyvenimas.DELFI Gatvė: Kokia buvo tavo, feministės, pirmoji meilė?

Ketvirtoje klasėje man patiko berniukas iš kiemo. Aišku, jis nežinojo, kad buvo mano pirmoji meilė…DELFI Gatvė: Ar nuo mažens esi “pankuojanti”? Buvai moksliukė, ar piktybiškai nevaikščiodavai į pamokas?

Daug mokiausi, ir gaudavau daug dešimtukų, baigiau psichologijos bakalaurą, klinikinės psichologijos magistratūrą… Galvoju apie muzikos diplomą.

DELFI Gatvė: Kokias grupes, be “Bikini Kill”, “Peaches”, ar Alix Alson, galėtum pasiūlyt jaunosioms feministėms?“Zimbabwe”!

DELFI Gatvė: Koks tavo moto?Neturiu jokio moto ir nesivadovauju jokiu šūkiu, tai būtų per daug vienpusiška. Kvaila visą gyvenimą sugrūsti į vieną taisyklę, tai lyg gyvenimas po kardu, kuris gali nukristi.

DELFI Gatvė: Palinkėk ko nors mūsų skaitytojoms, ieškančioms bendraminčių.Neplaukit pasroviui. Atraskit savo plaukimo stilių… Kartais plaukti pasroviui gerai, bet tikrai ne visada.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis