„Converse’ai“ - bateliai ir žvaigždėms, ir darbininkams (nuotraukų albumas)

Eidamas gatve nuleisk akis žemyn. Ką avi žmonės? Nustebsi pamatęs, kokie populiarūs yra „Converse“ sportiniai bateliai. Sunku pasakyti, kokiems žmonėms šis apavas būdingiausias - gumines jų „nosytes“ mėgsta tiek maištaujantys paaugliai, tiek kostiumus vilkintys biuro darbuotojai.

Šie sportbačiai - jau klasika, tačiau kol jie pasiekė tokį populiarumą, turėjo nužingsniuoti ilgą kelią…„Converse’ai“ gaminami jau beveik šimtą metų: 1908 m. amerikietis Marquisas M. Converse’as įkūrė batų fabriką, kuriame ir buvo pradėti gaminti sportiniai bateliai. Jie buvo pavadinti fabriko įkūrėjo vardu.Iš pradžių sportbačiai buvo skirti dėvėti kasdien, juos rinkosi vidutinės klasės atstovai, ypač darbininkai. Tačiau praėjus dešimtmečiui nuo sportbačių gamybos pradžios, atsirado „Converse All-Star“ krepšinio bateliai, kuriuos populiarinti ėmė šios sporto šakos atstovas - Chuckas Tayloras.

Tradiciškai šie bateliai yra laikomi krepšininkų apavu. Baigęs karjerą, Chuckas Tayloras ir toliau tęsė „Converse’ų“ reklamą bei užsiėmė jų prekyba. Pagarba jam - išpopuliarėjo ne tik sportbačiai, bet ir krepšinio sporto šaka.

Chucko Tayloro garbei ant batelių šono yra spausdinamas jo parašas. Vėliau buvo atrasti patogesni ir labiau krepšiniui pritaikyti sportbačiai, todėl krepšininkai nustojo dėvėti „Converse’us“. Dabar šie bateliai nėra populiarūs tarp sportininkų, tačiau juos renkasi sunkumų kilnotojai. Plokščias jų padas itin patogus, keliant didelį svorį.Kol „Converse’ai“ buvo tik krepšininkų avalynė, jie buvo gaminami dviejų spalvų – juodos ir baltos. Tačiau 1966 m. buvo nuspręsta juos paįvairinti: atsirado įvairių spalvų derinių. Tada imti siūti ir ilgaauliai bateliai, taip pat pritaikytos anksčiau sportbačių gamybai nenaudotos medžiagos (linas, zomšas, džinsas, oda).

Po šio pasikeitimo sportiniai bateliai tapo ypač madingi tarp jaunimo. Vėliau, norėdami dar labiau išsiskirti, paaugliai aprašinėdavo batelių „noseles“, batus ėmė dekoruoti įvairiausiais būdais: segdavo žiogelius, išsiuvinėdavo mėgstamų muzikos grupių simboliką, įsiverdavo skirtingus raištelius, net auskarus...Dabar yra galimybė specialiose interneto svetainėse pačiam susikurti savo „Converse‘ų“ modelį: pasirinkti norimą ilgį, marginimą, medžiagą. Taip pat yra sukurtas variantas merginom, kurios mėgsta ir aukštakulnius, ir „Converse‘us“, bet negali apsispręsti, kuriuos dėvėti, - tai sportbačiai su kulniukais.Prie sportinių batelių populiarinimo prisidėjo ir roko muzikantai. Aštuntame dešimtmetyje, kopijuodami mėgstamas žvaigždes, roko gerbėjai „įvedė“ „Converse‘ų“ madą.

Devyniasdešimtaisiais šie batai tapo populiarūs tarp grunge muzikos gerbėjų. O per pastaruosius keletą metų medžiaginiai sportbačiai tapo bendra įvairių subkultūrų dalimi: juos vis dar mėgsta roko, pankroko, emo muzikos gerbėjai.Tarp šių subkultūrų įsivyrauja nuomonė, kad stilingiausi yra kuo labiau nudėvėti ir „nutriušę“ bateliai.

„Converse‘ai“ nebūtų tapę tokie populiarūs, jei ne jų patogumas, dažnai net ir grakščios Holivudo gražuolės išmaino aukštakulnius į patogius ir madingus sportbačius. „Convere‘ai“ tampa vis populiaresni hiphopo bei populiariosios muzikos scenose, taip pat plačiai paplito aukštosios mados kolekcijose.

Pastaruoju metu ėmė plisti „vansų“, panašių į „Converse‘us“ (tik be raištelių) sportbačių, mada. Tačiau tikri „Converse‘ų“ gerbėjai lieka ištikimi seniems, laiko patikrintiems bateliams su guminėmis „nosimis“.

Jau pranyko prieš šimtmetį susiformavusi nuomonė, jog tokius sportbačius kaip „Converse‘ai“ gali dėvėti tik prastuomenė. Šiandien juos drąsiai gali rinktis net ir žvaigždės, politikai, nebijodami būti nesuprasti. O subkultūrų atstovams „Converse‘ai“ tapo nepamainomu gatvės mados atributu.

Nori žinoti daugiau?

 • www.converse.com • www.converse.lt • Parašyk Redakcijai

  Sekite mus:

  Prenumeruok

  Naujienlaiškį

  Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis