Tatuiruotės: tūkstantmečių mada (video)

Vieniem tai - menas, kitiem išsišokėlių puošmena, tretiems - kalinių atpažinimo simbolis. Tatuiruočių istorija - nuo vergų skiriamojo ženklo iki aristokratų ir didikų puošmenos. Tatuiruojasi ir chuliganai, ir gatvės vaikai, ir prostitutės, ir žvaigždės. Tai ,,ant bangos“ visame pasaulyje.

Vieno Lietuvos tatuiruočių centro meistras teigia, kad ir Lietuvoje tatuiruočių populiarumas auga.Tatuiravimasis – tai universalus paprotys išvedžioti ant kūno nenutrinamus ženklus, į odą įšvirkščiant dažomų medžiagų. Tačiau nėra aišku, dėl kokių priežasčių šis paprotys taip paplito. Viena iš teorijų sako, jog tatuiruotės pradžia yra savaiminiai odos sužalojimai.

Randai ir kraujo susikaupimai išskirdavo jų savininkus iš genties narių. Vėliau karo vadai specialiai tatuiruodavosi, kad parodytų savo „elitinę klasę“. Tai buvo drąsių kovotojų, gerų medžiotojų ženklai.

Seniausias rastas tatuiruotas žmogus buvo įšalęs lede. Ten jis pragulėjo apie 5000 metų, o ant jo kūno aptikta daugiau nei 57 tatuiruočių pėdsakai. Taip pat vieni seniausių tatuiruočių pavyzdžių buvo rasti ant gerai išsilaikiusių Egipto mumijų kūnų.

Krikščionybės laikais tatuiravimasis buvo uždraustas, o tatuiruotės buvo laikomos savęs bjaurojimu. Jos buvo labiausiai paplitusios tarp vergų. Viduramžių Europoje tatuiravimosi tradiciją siekta panaikinti. Tatuiruotės laikytos barbariškumo simboliu. Tačiau tatuiravimasis neišnyko. Jį vėliau pamėgo įvairių sektų, slaptų bendruomenių, klanų nariai.Didžiųjų geografinių atradimų laikotarpiu europiečiai atrado ne tik naujus žemynus, bet ir ištatuiruotus čiabuvius juose. Jūreiviai ir piratai Europoje išplatino Polinezijos, Naujosios Zelandijos, Indonezijos, Amerikos, Afrikos gyventojų tatuiruočių tipus. Po ekspansijos į Rytus paplito kinų ir japonų tatuiravimosi stilius.

Palaipsniui tatuiruotės įsiveržė ir į aukštuomenės sluoksnius: tatuiruotis tapo madinga tarp karalių, aristokratijos atstovų.Ilgą laiką pagrindinė tatuiruočių funkcija buvo apsauginė. Buvo tikima, kad tatuiruotė gali atbaidyti nelaimę, ar privilioti sėkmę. Vėliau atsirado dekoratyvinė tatuiravimosi paskirtis. Tačiau nuo genčių laikų tatuiruotės išliko ir kaip išskirtinumo simboliai.

1970-aisiais, 80-aisiais, 90-aisiais jaunimo judėjimai Amerikoje tatuiruotes pradėjo naudoti kaip saviraiškos ir maišto priemones. Ypač jas pamėgo punk ir peace punk judėjimai. Greitai tokius maišto prieš konservatyvumą būdus pamėgo ir kitos subkultūros. Skirtingi judėjimai turėdavo savo simbolius.Pagal atskirus simbolius pradėta atskirti ir kalinių tatuiruotes, kartais net iššifruoti padarytą nusikaltimą.Taip pat kalėjimo tatuiruotes padėjo ,,išduoti“ mėlyni, rašalu padaryti simboliai. Dabar tatuiruotes galima panaikinti lazerių pagalba, taigi ir kaliniai gali pasinaikinti visam gyvenimui uždėtą ,,antspaudą“.Šiandien labai sunku apibrėžti, kokios tatuiruotės madingos, kokie žmonės jas renkasi, įvairovė be galo didelė. Vilniuje įsikūrusio tatuiruočių salono meistras Marius sutiko atsakyti į klausimus apie Lietuvoje vyraujančias tatuiravimosi madas.DELFI gatvė: Ar šiuo metu tatuiruočių populiarumas Lietuvoje auga, ar mažėja? Marius: Dar auga. Bet Lietuvos jaunimas dar nesubrendo rimtom tatuiruotėm. Lyginant su užsieniu, Lietuvos tatuiruočių kultūra atsilieka. Taip pat tai priklauso nuo sezono: vasarą į saloną ateina daugiau klientų.DELFI gatvė: Kokios tatuiruotės populiariausios? Kokias renkasi jaunimas?

Marius: Populiariausios juodos tatuiruotės, paprasti ornamentai, bet tai jau banalu. Dažniausiai pasirenkamos mažos tatuiruotės, jaunimas nedrįsta pasipuošti didelėmis. Retai kada žmogus išsitatuiruoja visą nugarą, o tai jau būna ne vienos dienos ar savaitės darbas, būna jungiamos atskiros tatuiruotės į didelį piešinį.Anot Mariaus, vis dar populiaru tatuiruoti gyvūnus: panteras, liūtus, kates. O paklaustas, kokias vietas dažniausiai tatuiruojasi jaunimas, atsakė, jog merginos – nugaros apačią ir mentį, o vaikinai vis dar renkasi petį.DELFI gatvė: Kokias tatuiruotes mėgsta atskiros subkultūros? Ar yra tatuiruočių būdingų tik pvz. pankam, gotam, ar metalistam?

Marius: Nelabai pastebėjau. Bendrai jaunimas vienu metu buvo labai pamėgęs penkiakampes žvaigždutes. Sunkios muzikos atstovai kartais tatuiruojasi satanistinius simbolius.

Keisčiausia Mariaus matyta tatuiruotė buvo padaryta ant pėdos, o joje buvo vaizduojamas taip pat pėdutės antspaudas. Meistro teigimu, tatuiruoti pėdą palyginti neskausminga.

DELFI gatvė: Ar dar madinga tatuiruotis kiniškus hieroglifus?

Marius: Taip, išsitatuiruoti Rytų šalių hieroglifą vis dar madinga. Tačiau yra buvę atvejų, kai žmogus prieš tatuiruodamasis net neišsiaiškino simbolio prasmės, jį išsirinko tik dėl grožio.Paklausus ar dažnai žmonės ,,užsikrečia“ tatuiravimosi manija, tatuiruočių meistras atsakė, jog yra buvę atvejų, kai darytis dar vienos tatuiruotės žmogus sugrįžo jau kitą dieną.

Atsisveikindamas Marius palinkėjo jaunimu išdrąsėti, darytis didesnes ir įspūdingesnes tatuiruotes.Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis