Svinguojantis stiliaus pasaulis (foto)

Neretai, ieškodami idėjų ir dizaineriai, ir jaunuoliai, ima iš bibliotekų įvairias retrospektyvas. Pažiūrėję juodai baltus filmus (biografinius, istorinius), paklausę to laikmečio muzikos ir pavartę dulkėmis aplipusius žurnalus ar nuotraukų albumus, ir jūs galite savo kasdienį gyvenimą paversti retro šedevru.

Šiandien mūsų mados retrospektyvoje – ketvirtasis dešimtmetis. Tada Vokietijos jaunuoliai trypė šokių aikšteles svingo žingsneliu, klausydami smagaus džiaziuko.

Kokia jų istorija? Kas privertė jaunuolius melstis svingui? Kokia šio gyvenimo būdo įtaka išliko iki mūsų dienų? Tai pabandys išsiaiškinti DELFI gatvė. Pasinerkime į nuotykius!

Pradžių pradžia

Vos Hitleriui atėjus į valdžią Vokietijoje, iškart atsirado jaunuolių opozicija, kuri negalėjo pakęsti, jog yra varžomas laisvų idėjų reiškimas.
Buvo naikinama viskas, kas galėjo būti susiję su žydais, mokyklose nemokoma anglų kalbos, griežtai nustatyta idealių jaunuolių apranga ir elgesys, vaikinai siunčiami į nacių mokyklas, kerpami trumpai, o merginos apie saldžius meilės romanėlius galėjo tik pasvajoti.

Suvaržyta laisvė pažadino svingo jaunimą. Jie sunkiai, bet drąsiai laužė nustatytas taisykles.

Ištroškę laisvės jie, žinoma, atsisuko į JAV, Didžiąją Britaniją, kur jaunimas gyveno laisvai, stilingai. Tokį gyvenimą norėjo gyventi ir jaunųjų vokiečių dalis, tad pasitelkę fantaziją, ryžtą, jie pradėjo kurti savąjį pašėlusį gyvenimą.

All that jazz!

Džiazas – pirmiausia jo griebėsi svingo vaikai. Norėdami paklausyti paprasto džiazo, jie turėjo praeiti pragaro kelius, juk būtent šį muzikinį stilių labiausiai populiarino juodaodžiai (afroamerikiečiai) ir žydai.

Hitlerio pavedimu, tik išskirtinės plokštelės galėjo pasiekti parduotuvių vitrinas. Paprastose parduotuvėse svingo vaikai galėjo nusipirkti Louiso Armstrongo, Nato Gonella, Teddy Staufferio ir dar kelių išskirtinių atlikėjų plokšteles.

Norėdami gauti daugiau džiazo muzikos, jaunimėlis turėjo „padirbėti“. Žinoma, vienas iš būdų – kontrabanda, o kitas - BBC radijas. Per BBC grodavo džiaziuką, kurį tik išgirdę vaikiai pradėdavo įrašinėti į plokšteles. Tik taip jaunieji svingo vaikai galėjo džiaugtis savo mėgstama muzika.

Na, o įkvėpti džiazo atlikėjų, jaunuoliai patys susibėgdavo pagroti, o vėliau ir grodavo slaptuose koncertuose, kur žemė dulkėdavo nuo svingo šokio. Tokių slaptų klubų buvo ne vienas.

Susekti šiuose klubuose vaikai būdavo išsiunčiami į nacių mokyklas arba netgi į specialias koncentracijos stovyklas jaunimui. Tačiau tokie išpuoliai, nesustabdė veržių svingo vaikų sielų.Atrodyk kitaip

Svingo vaikai ne tik klausydavo ar šokdavo ne tai ir ne taip, kaip reikėjo, bet ir stengėsi atrodyti kitaip, nei numatė Hitleris. Hitlerio nurodymu, vaikinai turėjo būti kirpti trumpai, idealiausia - vilkintys nacių uniformas, o merginos turėjo nenaudoti jokios kosmetikos, stengtis atrodyti kuo paprasčiau ir neduok, Hitleri, seksualiai.

Tačiau jaunimas nepasidavė nustatytoms taisyklėms ir atrodė taip, kaip Hitleris pačiuose baisiausiuose savo sapnuose nesapnavo. Prisiskaitę žurnalų ir peržiūrėję filmų iš JAV ar Didžiosios Britanijos, jaunuoliai atrado savo stilių.

Vaikinai užsiaugindavo ilgus plaukus, nešiodavo ilgus paltus, languotus marškinius, to meto kostiumines kelnes, prisegtas petnešomis ir avėdavo svingo batukus.

Taip pat vienas iš išskirtinių bruožų – svingo vaikai, visada su savimi nešiojosi ilgus skėčius.

Merginos, nacių šalinininkams varė siaubą – nagų lakas, plaukams laikas, ryškiausi lūpdažiai, vokų šešėliai, tušai, pudros. Plaukus merginos augindavo irgi ilgus, tačiau tam tikromis progomis (vakarėlių), juos sugarbanodavo. Apsirengdavo suknelėmis, sijonais, suderintais su trumparankovėmis palaidinėmis Merginos atrodė panašiai kaip Audrey Hepburn filme „Breakfast at Tiffany's".

Susirasti drabužių jaunimui buvo ganėtinai sunku, kadangi parduotuvės tokio asortimento nesiūlė, o ir jaunimas pinigų neturėjo. Apieškoję beveik visas padėvėtų drabužių parduotuves, vaikiai ramiai galėjo rodytis gatvėse, apsirengę savo stiliuku. Na, o jei nerasdavo to, ko norėjo, likdavo dar viena išeitis – pasisiūti.

Svingo vaikai čia ir dabar

Tokių surasime visame pasaulyje, žinoma, ir Lietuvoje. Svingo vaikai šoko ne ką kitą, kaip dabartinį lindy hop'ą, kuris populiarus visame pasaulyje.

Daugiau idėjų, kaip apsirengti, kad būtum panašus/-i į svingo vaikus, gali pasisemti, pažiūrėjęs/-usi filmą „Swing Kids" ar „Swing fever!".Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis