Elena Reimerytė: mada nėra prabanga. Visi truputį meluoja

Jeigu išprususiems, meninį išsilavinimą turintiems žmonėms lietuviškų žurnalų tekstai apie sezono tendencijas atrodo idiotiški, mene nesikapstantiems – neįdomūs ir svetimi, o užsienio žurnalams ir kultūrai imliam jaunimui – naftalinu dvelkianti banalybė, kas ir kodėl juos skaito?

Tiesą pasakius, garsiai viešose vietose garbinti Juozą Statkevičių ir pirkti rusišką „Vogue“ jaunam žmogui nėra normalu.

Statkevičius genialus, o iki „Vogue“ mums toli. Bet tai nėra pagrindinė jauno žmogaus „teisingo“ ir sau pritaikomo stiliaus bei grožio suvokimo paletė.

Šiurpu, kad toks jaunimas (dauguma) negirdėjo „i-D“, „Nylon“, o „Vice“ jiems primena bomžus.

Manau, taip yra, nes visi truputį meluoja. Meluoja, kad mada yra tik ten, kur tarnaitės po sidabro dangčiais nešioja fazanus, o damos net dantis valosi pasidabinusios safyrais.

Tada žmonės įsivaizduoja, kad mada yra prabangos elementas. Tada pas mus nėra mados.

Tačiau mada egzistuoja visur, kur yra kultūra. Ir pirmiausia kultūra rengtis. Savo stiliaus paieška XXI amžiuje tapo ypač aktuali. Kodėl?

Gal todėl, kad atsiradus masinei siuvimo industrijai, mes tapome gąsdinamai panašūs.

Viena iš įdomiausių mados ikonų – mažoji Edie (Edith Bouvier Beale), Žaklin Kennedy pusseserė, kuri gyveno name su keturiolika kačių ir savo ligota motina, neturėjo nė vieno naujesnio nei dešimt metų skuduro ir rišdavosi juos ant galvos, sijoną susisagstydavo skalbinių segtukais ir po juo užsivilkdavo šortus. Ir visą tai vadindavo „revoliucinguoju šiandienos kostiumu“.

Apie dvi šių namų personas septintame dešimtmetyje „susuktas“ dokumentinis filmas. Kasmet jis sužavi vis daugiau mados bei dokumentikos gerbėjų.

Žaklin, kuri mėgo prabangą ir madą, „Gucci“ rankinėmis užkrėtė pasaulį, savaime suprantama, gėdijosi tokių giminių. Tačiau po trisdešimt metų šauniausias madų žurnalų fotosesijas įkvėpė visai ne prezidentienė, o jos ekscentriškoji pusseserė.

Po daugybės metų mažąją Edie vaizdavo ir „Harper’s Bazaar“ žurnalo viršelis.

Mūsų Rožytė prašo išmaldos, bet turi savo stilių. Daug geresnį nei tie, kurie suberia jai į saują baltų centų.

Tad net jeigu badausime, nerašysime apie tas bjaurias tetas su juodomis suknelėmis, kurių kaina prilygsta mūsų spaustuvės išlaidoms, o kirpimas stačiai migdo.

Sveiko mados suvokimo spinduliai švyti tikrai ne prospekto parduotuvių kabinose. O dailės mokyklose, VDA valgykloje, kartais ŠMC per parodų atidarymus. Vietose, kur prabangos dairomasi mažiausiai.

Kostiumų dizaineriai – vieni mylimiausių mano pašnekovų. Stilius – lyg jų gyvenimą budinanti idėja, kurią jie gvildena naktį lovoje, spoksodami į lubas. Vėliau medžiagų pavidalu tai virsta kolekcija – šitai mane taip pat įkvepia kaip geras kino seansas.

Kai režisierius gestikuliuodamas rankomis pasakoja apie tai, kaip aktoriai perteikia vaidmenis, ko ieško pagrindinis herojus – jie spinduliuoja tokia pat kūrybine idėja kaip ir dizaineris.

Kaip vaikai, nupiešę piešinį, aiškiai žino, ką nori pasakyti, taip pat ir dizaineriai. Ir tai nėra adresuota žmonėms, kurie jaučia prabangos troškulį.

Tokie žmonės labiausiai nori būti išgirsti kaip kūrėjai, kurių kūriniai tokie patys reikšmingi kaip ir tapytojų, skulptorių, architektų, grafikų ir visų kitų.

Tik čia jų niekas negirdi arba nenori išgirsti. Čia iškrypėliškai natūralu paklausti: „Kokius penkis drabužius privalo įsigyti moteris liepos mėnesiui.“

Nuoširdžiausias jų atsakymas būtų: „Ką aš žinau.“ Ką jis žino? Kodėl kostiumų dizaineris turi žinoti, kas yra mainstreamas, jeigu jis bando sukurti kažką unikalaus, nepanašaus į kitą? Atrasti kokybišką prekę ir tendenciją yra pačių pardavėjų reikalas.

Ar būti mados žurnalistu Lietuvoje yra tas pats, kas banglentininkų būrelio įkūrėju Vilniuje? Mano draugai pažįsta merginą, kuri garsiai fantazuoja, kad dažnai dalyvauja banglenčių varžybose, ne kartą užėmė prizinę vietą, o jos veidas puošė žurnalų viršelius ir t. t.

Užvertusi paskutinį brangų gliancinį lietuviško mados žurnalo puslapį, kažkodėl prisimenu ją.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis