Įdegio sezonas: kodėl įdegti galima net ir gulint po skėčiu ir kas padės nudegus

Apsauginių priemonių su SPF reikia tik kurortuose? Visiškas mitas. Karštą sezoną atsakome į karštus klausimus!

K. Kas kiek laiko reikia tepti apsaugines priemones su SPF?

Jei visą dieną sėdi kontoroje, apsaugą pakaks atnaujinti kartą per dieną. Jei leidi laiką gatvėje ar gamtoje – kas dvi valandas arba kaskart išlipusi iš vandens. Pėdos taip pat gali nudegti. Todėl turi saugotis nuo galvos iki mažojo kojos pirščiuko. Kad priemonė nuo saulės tinkamai įsigertų ir pradėtų veikti, tepk ją likus 20 minučių iki saulės vonių. Priemonė, tepama jau būnant prieš saulę, greičiau garuoja ir dėl to gali netekti apie 60 proc. apsauginio poveikio.  


K. Amžinai perdegu! Kokios priemones gali išgelbėti?

Jei taip nusvilai, kad atrodai kaip virtas vėžys, pirmiausia padės šalti kompresai, kefyras, alavijų sultys. Taip pat raminamojo poveikio kremas sudirgusiai, karščiuojančiai odai, pavyzdžiui tepalas su pantenoliu arba dimetindeno maleatu.


K. Ar patikimai apsaugo paplūdimio skėtis?

A. Jis suteikia šešėlį, tačiau ne apsaugą. Daug priklauso nuo skėčio medžiagos ir gabaritų. Kad saule mėgautumeisi kuo saugiau, skėtis turi būti iš tankaus audinio, nepraleidžiančio UV spindulių, ir tokio dydžio, kad galėtum visa po juo tilpti. Bet vis tiek būk atsargi: netiesioginė šviesa, be abejo, ne tokia intensyvi, tačiau spinduliai yra spinduliai – jie tave pasieks ir atsispindėję nuo smėlio, vandens, net betono.


K. Kodėl pirmiausia nudega nosis?

A. Todėl, kad ant atsikišusių kūno dalių spinduliai krinta stačiu kampu. Be to, nosies oda visada riebesnė, tad apsauginis kremas gali tiesiog nusitrinti. Kitos rizikingos kūno vietos – rankos, pėdos, ausys ir lūpos.


K. Ar galima vartoti nuo praėjusių metų atostogų likusią apsauginę priemonę?

A. Vidutinis tokių priemonių galiojimo laikas – 3 metai. Tačiau atidarytos jos galioja trumpiau, įprastai tai nurodoma ant pakuotės. Ir turėk omeny: jei kremas pageltonavo, sušoko gumuliukais arba tapo pernelyg skystas, geriau mesk jį lauk.


K. Jei naudoju drėkinamąjį kremą su SPF 30 ir kreminę pudrą su SPF 15, tai reiškia, kad mano veidą saugo SPF 45?

A. Deja, tokia aritmetika šiuo atveju negalioja. Jei pasitepsi priemone su SPF 50, o tada dar priemone su SPF 20, tai nereikš, kad SPF tapo 70. Jei priemonės tarpusavyje nederės, jų SPF gali net sumažėti. Čia kaip pienas: jei sumaišysi puodelį 2,5 % riebumo pieno su puodeliu 3,5 % riebumo pieno, juk tas sumaišytas pienas netaps 6 % riebumo.


K. Deginuosi tik kartą du per metus. Tikiuosi, man nėra dėl ko nervintis?

A. Nenorime tavęs liūdinti, tačiau kiekvienas pasideginimas didina odos ligų riziką (be to, skatina formuotis apgamus ir raukšles) – išeina toks kaupiamasis poveikis. Jei svajoji apie saugų auksinį įdegį, naudok bronzantus ar savaiminio įdegio priemones.


K. Aš strazdanota. Ar man reikia papildomos apsaugos?

A. Taip! Kartu su šiomis dėmelėmis tikriausiai gavai šviesias akis ir itin šviesią odą. Toks derinys reiškia, kad odai trūksta melanino, – vadinasi, priklausai didelės rizikos grupei, kitaip tariant, esi ypač jautri saulės poveikiui. Taip pat turėk omenyje: odą saugo joje esantis eumelinas, tačiau strazdanose daugiau yra ne jo, o tokios funkcijos neatliekančio feomelanino, tad dieninis kremas su SPF visada būtinas.


K. O kaip dėl apgamų?

A. Neįtikėtina, bet faktas: melanoma dažniausiai nustatoma tiems, kurie turi palyginti nedaug apgamų. Galbūt dėl to, kad turintys daug apgamų dažniau lankosi pas dermatologą ir spėjama ligai užbėgti už akių. Apgamus galima ir pačiai namie apžiūrėti. Piktybinių darinių pavojaus signalai: asimetrija, nelygūs kraštai, nevienoda spalva, didelis skersmuo ir kintamas dydis. Pabrėžiame: kad ir kiek turėtų apgamų, kasmet juos tikrinti rekomenduotina kiekvienam. Ir, be abejo, negalima ilgai kaitinti apgamų prieš saulę – net naudojant apsaugines priemones.


K. Ar pasitepusi apsauginiu kremu nuo saulės galiu pasikvepinti?

A. Nerekomenduotume. Kvepalų medžiagos gali pažeisti tavo apsaugą ir paskatinti formuotis pigmentines dėmes.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis