Aknė – kas vyksta su tavo oda? Atsako med. kosmetologė

Aknė – kone dažniausiai pasitaikanti infekcinė odos liga, su kuria susidurti daugumai tenka dar paauglystėje. Kaip žinia, tai odos riebalinių liaukų sutrikimas, kurio eigoje oda tampa spuoguota, inkštiruota. Šį kartą med. kosmetologė Laura COSMO skaitytojoms pasakoja, kas gi, atsiradus aknei, su mūsų oda vyksta ir kokiais būdais ši diskomfortą sukelianti liga yra gydoma.

TAIP PAT SKAITYK: Kuo odai gali padėti jonažolė? Atsako med. kosmetologė

  Ji gali apimti įvairias kūno vietas (veidą, nugarą, krūtinę), kur gausiau riebalinių liaukų. Vienos ir pagrindinės aknės priežasties nėra, ją gali lemti paveldėjimas, suaktyvėjusi hormonų, riebalinių liaukų ir bakterijų veikla. 

Kas vyksta su mano oda?

Nedidelis spuogelis dėl jame esančių infekcinių bakterijų palaipsniui pavirsta pūliniu. Pavyzdžiui, paaugliui bręstant, suaktyvėjusi testosterono veikla sukelia padidėjusią riebalų gamybą ir riebalinių liaukų išvešėjimą. Vėliau prisideda bakterijos, riebalus paverčiančios riebalų rūgštimis, o šios savo ruožtu sukelia plauko maišelio epitelio proliferacinę ir retencinę hiperkeratozę. Dėl šio proceso užsikemša plauko maišelis ir atsiranda uždarų ir atvirų komedonų (inkštirų). Riebalų rūgščių ir bakterijų poveikis sukelia plauko maišelio uždegimą, o jo pasekmė – pūliniai ir kiti veido, matomiausios mūsų kūno dalies, odos trūkumai.

Kaip pagrindiniai aknės gydymo būdai išskiriami šie:

* Atsargus spuogų valymas pas specialistą;
* Enzimų terapija, gydanti lėtinius uždegimus, alergijų bei kitų susirgimų. Enzimai – visose gyvybės formose esantys baltyminiai katalizatoriai, generuojantys energiją bei maistines medžiagas. Jų trūkumas organizme yra didelio ligų pagrindas;
* Cheminis pilingas – tai odos šveitimas, naudojant chemines priemones. Pastarosios skatina odos paviršinių sluoksnių atsiskyrimą ir regeneraciją. Tokiu būdu naikinami po aknės susidarę randai, odos nelygumai – raukšlės, paraudimai ir pan;
* Įvairios veido kaukės;
* Mikrodermabrazija. Tai odos šveitimas, vakuuminiu būdu atskiriant negyvas ląsteles. Šios procedūros metu ne tik naikinami spuogai, likę randeliai, išvaloma nešvarti oda: mikrodermabrazijos procese naudojamos medžiagos turi priešuždegiminį poveikį, stabdo aknės plitimą, uždegiminius procesus.

TAIP PAT SKAITYK: Kaip išnaikinti spuogų paliktas dėmes? Atsako kosmetologė

Kaip teisingai prižiūrėti spuoguotą odą?

Turint spuoguotą odą, patartina vengti ją draskyti, spaudyti, namų sąlygomis draudžiama atlikti „mechaninio odos valymo“ nuo inkštirų. Reikėtų vengti pernelyg didelio odos išsausėjimo ir nepiktnaudžiauti preparatais nuo spuogų. Prausimuisi naudoti švelnius preparatus, skysčius ar gelius, kurių sudėtyje nėra alkoholio. Svarbu būti kantrioms ir problematiškos odą palikti specialisto – med. kosmetologo, dermatologo – priežiūrai. Ant spuoguotos odos, ypač esant sunkiam uždegimu, nepatariama tepti riebius makiažo pagrindus, kurie gali provokuoti naujų komedonų (inkštirų) ir, taip vadinamos, „kosmetinės aknės“ atsiradimą. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis gydomuosius rusvo atspalvio preparatus, kurie ne tik maskuoja, bet ir gydo spuogus.


Į COSMO skaitytojų klausimus atsako Med. Kosmetologė Laura Sereičikienė.

Nori užduoti savo klausimą kosmetologei? Tai gali padaryti užpildydama formą ČIA. Dėl privačių konsultacijų kreiptis telefonu: 861630178

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis