Treneris Vytautas Brazdauskas: „Kokio kūno norėsi – tokį ir turėsi“

Nepriekaištinga ir išpuoselėta išvaizda tapo šiandieninio gyvenimo siekiamybe, o sportas ir sveika gyvensena kasdien tampa vis svarbesne visuomenės gyvenimo dalimi.

Galėtume vadinti tai tuštybe, tačiau nevertėtų pamiršti, kad aktyvi fizinė veikla bei subalansuota mityba yra raktas ne tik į grožį, bet ir į asmeninę sveikatą. Į pagrindinius ir dažniausiai kylančius klausimus sporto ir sveikos mitybos tema sutiko atsakyti sporto ir sveikatingumo klubo „Fitess Factory Gym“ savininkas - treneris, Kauno fitneso ir kultūrizmo federacijos viceprezidentas, „NAC Lithuania“ viceprezidentas, „Otruspharma“ plėtros direktorius Vytautas Brazdauskas.

Šiuo metu sporto kultas yra gerokai išaukštintas, daugybė žmonių imasi įvairiausių sporto šakų, kaip manote, kodėl tai tapo taip populiaru?

Žmonės nuolatos ieško kur save realizuoti, viena iš dažnai pasirenkamų sričių yra sportas. Žvelgiant į žmogų, kaip į asmenybę, sportinė veikla gali atskleisti jo gebėjimus ir talentus, juolab kai tai yra įvertinama tarptautiniu ar pasauliniu mastu. Žvelgiant į populiariąsias sporto šakas, tokias kaip futbolą ar krepšinį, galima drąsiai teigti, jog žmonės renkasi jas dėl siekio tapti profesionalais, dėl finansinių sumetimų, didelių honorarų ir t.t.

Valstybinė sporto politika yra daug nuolankesnė šioms sporto šakoms, kurias, tiesa sakant, galima vadinti pasaulinio lygio epidemija: būriai rėmėjų, sirgalių aistrų ir visa kita, ką galima pastebėti prasidėjus Europos ar pasaulio čempionatams. Kalbant apie mažiau populiarius sportus galima pastebėti šiek tiek mažesnį visuomenės susidomėjimą. Na ir galų gale kalbant apie žmones, kurie užsiiminėja vienu ar kitu sportu tik asmeniniais sumetimais, kaip jie patys sako „sportuoju dėl savęs“, manau juos susiečiau su asmeninio sveikatingumo siekimu, juk dabar toks laikmetis , kai žmonės pagaliau suprato, jog ne vien tik „juodas“ darbas ar sąskaitą puošiantys nuliai daro juos laimingais, bet ir gera fizinė forma, bei emocinė sveikata. Niekam ne paslaptis, jog bet koks sportas padeda išsivaduoti nuo blogų emocijų, o tai tikrai gerina gyvenimo kokybę.

Kodėl ir kada jūs pats pradėjote sportuoti?

Pradėjau sportuoti vaikystėje, būdamas 10 - 12 metų. To priežastis buvo tarp paauglių paplitusi įvairių kovinių sportų mada. Asmeniškai man norėjosi šiek tiek sustiprėti tiek fiziškai, tiek dvasiškai ir įgauti daugiau pasitikėjimo savimi.

Ką manote apie sklandančią nuomonę, jog sportas yra skirtas tik svorio metimui?

Saulė planetoje yra skirta tik žmonių įdegiui, tai būtų analogiškas teiginys. Sporto teikiama nauda žmogui bei jo organizmui yra labai plataus spektro, nuo psichologinės iki fizinės būsenos.

Ar tobulinant kūno linijas gali užtekti tik treniruočių arba tik taisyklingos subalansuotos mitybos?

Siekiant tobulų kūno linijų mityba ir individuali treniruočių programa yra du neatsiejami dalykai. Niekam ne paslaptis, kad 30% rezultato lemia fizinės treniruotės, o 70% – gerai subalansuota, pilnavertė mityba.

Yra manančių, kad siekiant padailinti kūno linijas gali pakakti tik treniruočių ir nesiima koreguoti savo mitybos, ką apie tai manote?

Treniravimasis be tinkamos mitybos plano gali prilygti organizmo alinimui arba nereikalingos kūno masės auginimui. Viską lemia kalorijos, t.y. - kiek jų sunaudojame paros metu ir koks realus kiekis yra reikalingas pačiam organizmui, pagal mūsų atliekamą fizinį ar protinį darbą. Taip pat nereikėtų pamiršti, jog keletą procentų lemia ir žmogaus genetika, jo kūno tipas, todėl išskirtiniais atvejais, esant labai greitai medžiagų apykaitai ir itin liesam kūno sudėjimui, šis teiginys yra teisingas.

Kuo skiriasi mityba tarp svorį metančių ir tiesiog norinčių padailinti kūno linijas žmonių?

Mityba skiriasi kalorijų kiekio skaičiavimo formule. Metant svorį yra reikalingas kalorijų deficitas paros normoje, o auginant svorį - atvirkščiai.

Kokia yra „teisinga“ mityba?

Teisinga mityba yra pilnavertė mityba neatsiribojant nuo įvairiausių maisto produktų. Neturime atsisakyti jokių maisto produktų, patiekalų, bet tiesiog atsižvelgti į kalorijų kiekius esančius juose ir teisingai juos normuoti dienos eigoje.

Niekas nedraudžia suvalgyti tradicinį lietuvišką patiekalą – cepeliną, bet taip pat niekas nerekomenduoja jų suvalgyti penkis.

Ką patartumėte toms, kurios pastoviai laikosi dietų, bet vis pritrūksta valios?

Žmogaus kūnas yra kiekvieno žmogaus asmeninė transporto priemonė. Nuo kiekvienos asmenybės priklauso kokia transporto priemone jis nori judėti ir kokį kurą naudoti.

Esu girdėjęs vieno iš LSMU lektorių pasakytą frazę: „Sveikam kūne - sveika siela“. Ar kūnas bus sveikas, priklauso tik nuo mūsų valios stiprybės.

Manau, kad daugiau niekas negalėtų suteikti didesnės asmeninės motyvacijos, nei meilė ir pagarba savo kūnui ir pačiam sau.

Ką atsakytumėte toms, kurios mano, kad sporto klube sportuojančioms moterims ima augti arba ryškėti raumenys, jos tampa vyriškos, praranda moteriškumą?

Kiekvienas esame ne tik likimo, bet ir kūno kalvis, kokį kūną norėsi turėti – tokį ir turėsi. Kiekviena moteris atėjusi į sporto klubą kelia sau vienokius ar kitokius tikslus, nuo mažiausių iki didžiausių, nuo to ir priklauso kokius rezultatus ji pasieks laiko bėgyje, su trenerio pagalba.

Kaip manote, kokią įtaką turi nusiteikimas, saviįtaiga, pasąmoniniai veiksniai žmogaus užsidegimui puoselėti savo kūną?

Žmogaus pasąmonę prilyginčiau neišmatuojamos galios kompiuteriui, nuo kurio priklauso visi cheminiai ir biologiniai procesai vykstantys žmogaus organizme, pavyzdžiui: žmogui, besilaikančiam dietos, nuolatos galvojant jog jis badauja, svoris nustoja kristi vien dėl to, kad pasąmonė reaguoja į bado signalą ir imasi naudoti sukauptus energinius išteklius.

Kokį vieną, jūsų manymu, patį svarbiausią patarimą galėtumėte duoti merginoms bei moterims pradedančioms sportuoti?

Gyvenimas yra trumpas laiko tarpsnis, o kūnas skirtas tam, kad jį dėvėtume. Nuo to, kaip gyvenimo eigoje mes elgsimės su savo kūnu, priklausys tolimesnio gyvenimo kokybė, ligų galimybės arba puikus fizinis pajėgumas sulaukus žilos senatvės. Tai argi neverta susimąstyti?

Ko galėtumėte palinkėti mūsų skaitytojoms?

Niekada neprarasti vilties, kad ir ko siektumėte, nes viskas yra įmanoma. Taip pat niekada nepamiršti to, kad mes patys esame savo gyvenimo centrinė ašis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis