Vyro manipuliacijos įkaitė: kai reikia rinktis tarp laisvės ir meilės

Esu 20-metė mergina ir jau ilgą laiką gyvenu kitoje šalyje. Gyvenu su kitos tautybės mylimu vyru ir esam susižadėję. Santykiuose susidūriau su nedidele problema. Turiu vyriškos lyties geriausią draugą. Vyras su juo pažįstamas, tačiau su draugu privalėjau nutraukti visus kontaktus, nes mano vyras labai pavydus ir liepė daugiau nekontaktuot.

Su draugu buvau pažįstama tol, kol sutikau savo vyrą. Susiskambindavome retai, kai vyras būdavo darbe. Paplepėdavome kaip draugai, pasipasakodavome, kas naujo įvyko ir panašiai. Draugas yra man užsiminęs, kad mano santykiai su vyru nėra sveiki, nes jis pasistengė, kad gyvenčiau kaip kalėjime. Nenoriu skirtis su vyru nes jį myliu, bet tuo pačiu noriu jaustis truputį laisvesnė, bent kartais atvirai prie vyro pabendraut ir su savo geru draugu.

Kartą vyras labai supavydėjo, kai nusiunčiau draugui paprastą asmenukę, kad pasijuoktų, nes tuo metu buvau darbe. Aš niekada netrindavau mūsų susirašinėjimų, nes ten nieko neįprasto niekada nebūdavo. Tiesiog paprasti juokeliai. Mano vyras taip įsiuto, kad susikrovė daiktus ir pagrasino jog išeis. Aš puoliau atsiprašinėti ir pasakiau, kad nutrauksiu su draugu kontaktus ir daugiau nebekalbėsiu su juo. Taip ir padariau. Bet po pusmečio draugas man paskambino tiesiog paklausti, kaip man sekasi. Nieko vyrui nepasakojau, nes bijojau vėl išsiskirti arba stipriai susipykti. Bet vis dėl to draugas man taip pat brangus.

Labai prašau man padėti, nes tai tęsiasi jau metus. Esu laiminga su vyru, bet kartais visiškai nejaučiu laisvės. Gal galit patarti ką man daryt šioje situacijoje? Ar nutraukt visus kontaktus su draugu, kad vyras nesusirinktų daiktų ir neišeitų?

ATSAKO SANTYKIŲ EKSPERTĖ
Inga Aukštakojienė
Tobulasjausmas.lt autorė

Pritariu tavo draugo nuomonei, kad šie santykiai su kitos tautybės vyru nėra sveiki. Jis naudoja prieš tave psichologinį smurtą, įbaugino tave ir tu tapai savo baimės kalinė, nes bijai jį prarasti. Suprantu, kaip tau yra sunku, nes nenori užsitraukti savo mylimojo nemalonę, bet tuo pačiu nori jaustis laisva pasirinkime su kuo tau bendrauti, su kuo ne. Į tokią situaciją papuola daug merginų ir moterų.

Kai vienas poroje būna valdingas, mėgstantis kontroliuoti, dominuoti, o kitas bijo prarasti santykius, – visuomet atsiranda terpė psichologiniam smurtui, brutalioms manipuliacijoms ir pan. Psichologiniu smurtu pasižymi ne tik vyrai. Yra ir tokių moterų. Tačiau visi atsidūrę tokioje situacijoje pasižymi viena savybe – baime prarasti santykius su valdingumu pasižyminčiu partneriu ir pasiduoda įtakai.

Apčiuopę šią partnerio silpnybę, manipuliatorius paverčia savo mylimąją marionete. Manipuliatoriaus valdingumas yra atvirkščiai proporcingas aukos baimei. Tai reiškia: kuo labiau bijosi netekti santykių ir būsi priklausoma nuo tokio žmogaus, tuo labiau augs jo despotiškumas ir savivalė.

Kadangi smurtautojui tinka ir patinka jo valdžia prieš partnerį, ši santykių problema yra aukos problema. Konkrečiau – problema slepiasi jo priklausomybėje nuo partnerio ir jo baimėje jį prarasti.

Artimi meilės santykiai yra svarbūs abiems pusėms. Nei viena pusė nenori prarasti savo mylimojo. Jei žmogus tai suvokia bei pasižymi savigarba ir nejaučia priklausomybės nuo santykių, psichologinis partnerio smurtas jo neveikia. Visi tie grasinimai palikti ir kitokie partnerio kontroliavimo metodai atsisuktų prieš jį patį. Toks žmogus, atvėsus emocijoms, pats pultų atsiprašinėti savo mylimojo, kad šitaip leido sau elgtis, nes taip pat bijotų jį prarasti. Jis suvoktų, kad jo partneris nepasiduoda jo įtakai ir neturėtų kur dėtis, kaip tik gerbti partnerio asmeninį gyvenimą. Tuomet tokio žmogaus pavyduliavimas ir jo emocijos būtų jo problema su kuria jam tektų tvarkytis.

Dar vienas svarbus niuansas: valdingas manipuliatorius niekada negerbs savo partnerio – aukos taip, kaip gerbtų partnerį su aukšta saviverte ir savigarba, kuris nesiduoda jo psichologiniam smurtui.

Ką aš tau patarčiau? Tu turi du pasirinkimus.

1. Susitaikyti su tuo, kad visas tavo gyvenimas partnerystėje su šiuo žmogumi bus pavaldus jam. Daryti tai ką jis nori ir gyventi taip, kaip jis nori. Jam patiks, kad tu esi nuo jo priklausoma, o tu busi rami, kad jūsų santykių netemdys jokie skandalai. Turėsi susitaikyti ir su tuo, kad teks gyvenime atsisakyti tų dalykų, kurie tau bus brangus ir mėgstami, jei tai nepatiks tavo vyrui. Pvz. savo vaikystės draugo.

2. Atsikratyti priklausomybės nuo santykių (pakeisti požiūrį ir mąstymą šiuo klausimu). Pasakyti savo mylimajam, kad nenori savo gyvenime išsižadėti tų dalykų, kurie tau patinka vien dėl to, kad tai nepatinka jam. Jei jis myli tave, turi toleruoti ir tavo draugus, pomėgius bei kitokias asmenybes savybes. Jei jo ambicijos ir principai yra aukščiau meilės tau ir santykių su tavimi, tai toks vyras tikrai nevertas nei tavo meilės nei tavo aukos.

Turi pati nuspręsti kas tau svarbiau: tavo asmenybės laisvė, kuria tu turi teisę disponuoti ir būdama santykiuose, ar konkretus žmogus, kuriam turėsi dovanoti ne tik savo meilę, bet ir paaukoti savo asmenybę. O galbūt surizikavusi jį prarasti, tu atrasi daug daugiau: asmeninę laisvę ir dar didesnę savo partnerio meilę bei pagarbą.

Jei nežinai kaip pasielgti susiklosčiusioje situacijoje, ar nesupranti kodėl vienaip ar kitaip elgiasi tavo antra pusė, siųsk savo problemos aprašymą mums arba rašyk tiesiogiai Ingai. Į visus skaitytojų klausimus bus atsakyta COSMO portale ar privačiai į pateiktą el.paštą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis