Gundytojos Heteros: sugulovės ir paprasčiausios prostitutės, ar intelektualios, šiuolaikiškos moterys

Apie heteras sklando ne mažiau legendų, nei apie senovės dievus bei deives. Sugulovės ir paprasčiausios prostitutės, ar intelektualios ir labai šiuolaikiškos moterys – kaip iš tiesų reikėtų vertinti heteras, nesutariama iki šiol.

Senovės Atėnų politikas ir oratorius Demostenas sakė, kad save gerbiantis graikas turėtų turėti tris moteris: žmoną – giminei pratęsti, vergę – meilės malonumams, heterą – sielos gerovei. Teisme gindamas vieną heterą, jis pareiškė: „Kiekvieno vyro džiaugsmui reikalinga hetera“. Taigi kokius džiaugsmus šios moterys iš tiesų duodavo vyrams?

Verčiant iš graikų kalbos, hetera reiškia draugę. Šios moterys gyveno laisvai, nuo nieko nepriklausydamos, priešingai nei oficialios žmonos, kurioms santuoka reiškė ne ką kitą, kaip įsipareigojimus. Po santuokos jos praktiškai atsiskirdavo nuo aplinkinio pasaulio, o papročių diktuojamas gyvenimo būdas, namų ruoša ir vaikai nepalikdavo galimybių susitikti net su jaunystės draugėmis. Vienatvę sunkindavo ir tai, kad vyrui įstatymas leido turėti keletą sugulovių. O štai heteros buvo tarsi geišos – puikiai išmanė muzikos, literatūros, meno, filosofijos subtilybes, galėjo palaikyti pokalbį pačiomis įvairiausiomis temomis, priešingai nei žmonos, kurios paprasčiausiai neturėjo galimybės tobulėti šiose srityse.

Be abejonės, išsilavinimas buvo labai svarbus, tačiau ne ką mažesnį vaidmenį heterų gyvenime atliko jų grožis. Paprastos namų šeimininkės savo išvaizda niekada nebūtų prilygusios savo grožį nuolatos puoselėjusioms heteroms.

Heteros puikiai žinojo, kad privalo išmokti slėpti savo trūkumus ir išryškinti privalumus, todėl griebdavosi įvairiausių gudrybių, kad atrodytų aukštesnės ir lieknesnės. Kad užburtų vyrus žvilgsniu, akis jos ryškindavo žaliais ir mėlynais šešėliais, o skaistalai buvo tiesiog privalomas dalykas, nes išblyškusi moteris atrodo pavargusi, o būdama šalia vyro, hetera privalėjo visuomet švytėti.

Heteros maudydavo iškvėpintame vandenyje, o po maudynių tarnaitės ištrindavo kūną įvairiausiais kvapniais aliejais. Kitaip tariant šios moterys puikiai suprato, kad vyrą užkariauti reikia visais įmanomais būdais – gundyti vaizdu, balsu, prisilietimais, kvapais.

Bene labiausiai visus dominantis klausimas – seksualinis heterų gyvenimas. Ar iš tiesų heteros buvo tiesiog išsilavinusios prostitutės? Tiesa ta, kad jos pardavinėjo savo kūną, tačiau stovėjo ant gerokai aukštesnio socialinių kopėčių laiptelio nei paprastos viešnamių darbuotojos. Priešingai nei prostitutės, heteros neturėjo klientų. Jos galėjo laisva valia rinktis, kuriems vyrams palaikyti kompaniją, o kuriems pasakyti ne. Sakoma, kad heteros savo kūną dovanodavo (tiesa, už pinigus) tik tiems, kuriuos iš tiesų sugebėdavo pamilti.

Nežemiškos būtybės, duodavusios viską, ko vyrams reikia – tokia buvo heteros misija. Ir didžiausi to meto autoritetai jas dievino. Štai Epikūras visą gyvenimą buvo ištikimas heterai Leontijai ir atsiliepė apie ją labai gražiai: „Ji gyvena su manimi ir manyje“. Periklis netgi vedė heterą Aspasią, kuri dažnai patarinėjo jam sprendžiant valstybės problemas. Kad tokį svarbų vaidmenį atliktų paprasta statistinė žmona – buvo nesuvokiama protu. Ir Bizantijos imperatorienė Teodora iki santuokos buvo hetera!

Garsus graikų skulptorius Praksitelis, besigrožėdamas savąja hetera Frine, nulipdė meilės deivės Afroditės skulptūrą. Dėl to vėliau buvo apkaltintas apgavyste ir netgi šventvagyste. Sakoma, kad Frinė buvo pati gražiausia moteris, kurios žavesiui negalėjo atsispirti niekas! Ji buvo tokia geidžiama, kad norėdamas gauti jos dėmesio, Lidijos karalius turėjo pakelti mokesčius, antraip būtų nesugebėjęs susimokėti tiek, kiek pareikalavo Frinė. O štai filosofui Diogenui Frinė save dovanodavo už dyką, nes be galo žavėjosi jo protu.

Žinoma, šios išgarsėjusios moterys buvo veidai, rodantys, kokios heteros turėtų būti ir kaip jas reikia vertinti. Tačiau tiesa ta, kad heterų buvo labai daug ir anaiptol ne visos tokios sėkmingos. Kai kurios moterys vadindavo save heteromis, tačiau iš tiesų dirbo paprasčiausiomis prostitutėmis, parduodavusiomis meilę bet kuriam, kuris tik sutikdavo ją pirkti.

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis