Aileen Wuornos: gražiausios pasaulio maniakės gyvenimo tragedija

Įprasta, kad serijiniai maniakai dažniausiai būna vyrai. Tačiau išimtis iš taisyklių galioja ir šiuo atveju. Kraują stingdanti amerikietės Aileen Wuornos istorija, kuriai už šešias žmogžudystes buvo skirta mirties bausmė. Pagal tikrus įvykius pastatytame Filme „Monstras“ jos vaidmenį įtikinamai įkūnijo Charlize Theron, kuri, beje, nelaikė Aileen monstre. Kas paskatino tokį kardinalų žavios merginos virsmą į mirtį sėjančią furiją?

Kriminalistai, vadovaudamiesi įvairiais duomenimis, nesunkiai gali pateikti statistinio serijinio žudiko apibūdinimą. Kaip taisyklė, tai – vidutinio amžiaus vyras, jau turėjęs problemų su įstatymų pažeidimais, nepatenkintas savo padėtimi visuomenėje, impulsyvus ir infantilus (emociškai nesubrendęs, vaikiškas). Pateikti moters maniakės portretą yra kur kas sudėtingiau jau vien todėl, kad tokius atvejus, kuomet silpnosios lyties atstovės žudo vieną auką po kitos, galima suskaičiuoti ant pirštų.

Aileen Wuornos
Aileen Wuornos
Vida Press

„Panelė mirtis“, kurios sąskaitoje yra septyni žmogžudysčių atvejai, niekada nenaudojo klasikinio „moteriško“ žudymo būdo, tokio kaip smaugimas ar nuodai. Susidorojimui su automobilių vairuotojais, panorusiais ją pavėžėti, žavi šviesiaplaukė rinkdavosi 22 kalibro revolverį. Ar ji žudė iš materialinių paskatų, norėdama užtikrinti patogų gyvenimą savo mylimajai? Ar Wuornos buvo transseksualė ir jos moteriškajame kūne gyveno vyriška siela?

Neskubėkime daryti išvadų. Šios baisios istorijos šaknų iš tiesų reikėtų ieškoti seksualinėje srityje, tačiau tam, kad suprastume kas gi iš tikrųjų įvyko, turėsime nusikelti į jos vaikystę.

Šimtu procentų patikimos informacijos apie mergaitės vaikystės laikotarpį nėra. Žinoma, kad Aileen gimė 1956 metų vasario 29 dieną Ročesterio miestelyje Mičigano valstijoje, asocialioje šeimoje (jos motina, būdama vos 15-os, ištekėjo už vyro, kuris didesnę savo gyvenimo dalį praleido už grotų). Aileen niekada nebuvo mačiusi savo tėvo (kalėjime jis sėdėjo už ketinimą išprievartauti ir vaiko nužudymą). Tėvai išsiskyrė, kai iki jos gimimo buvo likę keli mėnesiai. 1969 metais Aileen tėvas kalėjime nusižudė.

Kokį gilų pėdsaką Aileen ir jos vyresniojo brolio Kito psichikoje paliko tėvo mirtis, lieka paslaptimi. Tačiau viena aišku, kad tuo metu vaikai be motinos gyveno 9 metus, nes ši paprasčiausiai pabėgo. Paprašiusi kaimynės keletą valandėlių pabūti su vaikais, išvažiavo nežinoma kryptimi. Tiesa, ji vis tik teikėsi paskambinti savo tėvams, kad šie pasiimtų mažylius. Taip nuo 1960 metų kovo mėnesio seneliai tapo savo anūkų globėjais, pas kuriuos vaikai ir augo.

Aileen Wuornos
Aileen Wuornos
Vida Press

Parsidavinėjimas

Vieno šaltinių teigimu, 13-metę mergaitę prievartavo brolis. Kito šaltinio – prievartautojas buvo senelis ar kažkuris iš jo draugų. Antroji versija atrodo įtikinamesnė, nes tarp Aileen aukų jaunų žmonių nebuvo. Patiklių vairuotojų, kuriuos ji žudė ir apiplėšinėjo automagistralėje, amžius svyravo nuo 40 iki 62 metų. Labai tikėtina, kad šie vyrai jai buvo kažkuo panašūs į prievartautoją. Būdama 13-os, ji pradėjo bėgti iš namų, valkatauti, o vėliau, mirus močiutei, ir parsidavinėti.

Negailestinga statistika skelbia, kad anksti gimdžiusios motinos dukra pakartos jos likimą. Aileen atveju būtent taip ir buvo, ji pastojo sulaukusi vos 14 metų. 1971 metais Wuornos prieglaudoje pagimdė berniuką, kurį tuojau pat atidavė įvaikinimui.

Keletą metų mergina valkatavo. Narkotikai, seksas, alkoholis – viso to jos gyvenime buvo su kaupu. Atvykusi į Floridą, klientų ji ieškojo automagistralėse. Ir vieną kartą jai pakliuvo stambus laimikis. 20-metė Aileen sutiko turtingą verslininką, jachtų klubo prezidentą Lewisą Sen Fellą, savo amžiumi tikusį jai į senelius, tačiau jis taip ja susižavėjo, kad nusprendė įteisinti savo santykius su mylimąja. Sutuoktiniai kartu pragyveno 11 savaičių, o po to išsiskyrė. Senyvas vyras tvirtino, kad jaunoji žmona jį mušė. Jaunamartė savo ruožtu teigė, kad sutuoktinis prieš ją smurtavo. Po skyrybų Aileen vėl grįžo prie prostitucijos.

„Prostitucija buvo vienintelis mano pragyvenimo šaltinis, – vėliau teisme sakė Wuornos. – Bažnyčia negalėjo man padėti. Aš norėjau tapti policininke, tačiau neturėjau atestato ir manęs nepriėmė. Man beliko tik parsidavinėti“.

Kartas nuo karto jai vis tik tekdavo susidurti su teisėsaugos atstovais, kurios gretose norėjo dirbti ir ji, deja, šie susitikimai nebūdavo džiuginantys: blondinė ne kartą buvo sulaikyta vairuojanti neblaivi, taip pat už čekių padirbinėjimą, tačiau jai visada pavykdavo išsisukti, pasivadinus kitomis pavardėmis. Beje, vėliau Aileen vis tik buvo nuteista už bandymą apiplėšti parduotuvę.

Aileen Wuornos
Aileen Wuornos
Vida Press

Dvi kulkos, norint atkeršyti

Kartą bare, kur rinkosi netradicinės orientacijos publika, Aileen susipažino su lesbiete Tairia Mur. Tarp lieknos blondinės ir kresnos trumpaplaukės šatenės įsižiebė aistra. Wuornos sau prisiėmė vyro vaidmenį ir ketverius metus (iki pat suėmimo) darė viską, kad ta, kuri ją pamilo, būtų viskuo aprūpinta. Tairijos poreikiai, tiesą sakant, buvo labai primityvūs: išgerti alaus, išsinuomoti kambarėlį eiliniame motelyje, prasilėkti vogtu automobiliu… Be to Aileen mylimoji labai mėgo „šopintis“.

Tačiau vargu ar galima teigti, jog žudikės, nušovusios septynerius žmones (ji, kaip taisyklė, užsitikrinimui paleisdavo du šūvius), pagrindinis akstinas tai daryti buvo noras praturtėti. Taip, Aileen apšvarindavo savo aukų kišenes ir tokiu būdu išlaikė savo mylimąją, tačiau visi psichiatrai ekspertai vieningai laikosi nuomonės, jog žudydama Aileen keršijo ją nuskriaudusiems vyrams.

Wuornos suėmė 1991 metų sausio 9 dieną. Pradžioje ji tvirtino, jog tokie veiksmai buvo savigyna ir ji gailisi, kad paėmė į rankas ginklą, tačiau buvo priversta tai daryti, nes vyrai naudojo prieš ją prievartą. Šie argumentai teismo neįtikino.

1993 metų vasarį Aileen buvo nuteista mirties bausme. Šeši atvejai iš septynių buvo įrodyti. 12 prisiekusiųjų bendru sutarimu skyrė blondinei mirties bausmę elektros kėdėje. 1996 metais Aukščiausiasis teismas atmetė jos apeliaciją. 2001 metais žudikė pareiškė, kad daugiau neprieštaraus teismo sprendimui ir prašė greito teismo sprendimo įvykdymo tam, kad nešvaistytų mokesčių mokėtojų pinigų. 2002 metais, kai Wuornos kalėjime jau buvo praleidusi dešimt metų, daugelyje valstybių elektros kėdę pakeitė „humaniškesnės“ injekcijos. Tokiu būdu Aillen paliko šį pasaulį.

Psichiatro komentaras:

Aileen akivaizdžiai turėjo psichikos sutrikimų. Jos veiksmai – nerealizuotos agresijos prievartautojo atžvilgiu pasekmė. Wuornos žudė vyrus, kurie arba jau turėjo seksualinių santykių su ja, arba ketino jų turėti. Vadinasi, žudikę ir auką jau siejo santykiai, beje seksualinio pobūdžio, tokie kaip tarp jos ir jos senelio (ar jo draugo). Kadangi Aileen neturėjo galimybės nukreipti savo agresijos į tiesioginį skriaudiką, ji pradėjo žmogžudysčių seriją. Tačiau ne tik tai tapo eilės žmogžudysčių priežastimi. Maniakų psichika paremta tuo, kad pirma žmogžudystė jiems suteikia tam tikrą pasitenkinimo ir pasimėgavimo jausmą, todėl jie ieško kitos aukos. Tai ir yra dar viena priežastis, atvedusi Aileen prie serijinės žudikės vardo.

Iš maniakų biografijų matyti, kad jų vaikystės ar paauglystės laikotarpiu įvyksta kažkas tokio ypatingo, kas vadinama imprintingu (užprogramuotas įsiminimas), kai atmintyje stipriai užsifiksuoja kažkokie potyriai ar ženklai. Išskirtinis variantas – kai žmogus tampa mirties ar žmogžudystės liudininku ir tai suteikia jam malonumą, tame tarpe ir seksualinį.

Aileen Wuornos atveju jos biografijoje toks elementas nepastebėtas, todėl jos elgesiui didžiausią neigiamą įtaką bus padariusios vaikystės traumos, tėvų meilės ir rūpinimosi nebuvimas ir blogas auklėjimas. Juk žmogui, kuriam teko kovoti dėl išgyvenimo, kuriam visiškai nepažįstamas moralės ir padorumo jausmas, išsitrynę ir leistinumo ribos.

Pirmos serijinės moters žudikės JAV istorija buvo ekranizuota, filme „Monstras“. Ją puikiai suvaidino aktorė Charlize Theron, gavusi už šį vaidmenį Oskarą. Aktorė neteisino savo personažo, tačiau duodama interviu, sakė galinti suprasti, kodėl ši elgėsi būtent taip, o ne kitaip.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis