Per anksti pasibaigęs legendinio „Fanfano Tulpės“ gyvenimas

Prieš 65 metus, 1952 metų kovo 21 dieną Prancūzijoje įvyko filmo „Fanfanas Tulpė“ (Fanfan la Tulipe) premjera, vėliau apskriejusi dar 85 pasaulio šalis ir atnešusi neįtikėtiną populiarumą pagrindinį vaidmenį atlikusiam Gérardui Philipe. Deja, šlovės spinduliai šildė trumpiau, nei buvo galima tikėtis - aktorius mirė sulaukęs vos 36 metų, likus kelioms dienoms iki gimtadienio. Per savo karjerą Gérardas atliko daugiau nei 30 vaidmenų, tačiau kino istorijoje labiausiai prisimenamas kaip Fanfanas Tulpė.

Gérardas Philipe
Gérardas Philipe
Vida Press

Gérardo tėvas svajojo, kad suaugęs sūnus tęs šeimos tradicijas ir taps advokatu, tačiau jaunas vaikinas pasuko aktorystės keliu. Pradžia buvo labai sėkminga - scenoje įsikūnijęs į Kaligulos vaidmenį, Gérardas sužavėjo tiek žiūrovus, tiek kritikus. Būtent šiame spektaklyje jį išvydusi Marlene Dietrich rekomendavo jam išbandyti savo jėgas kine: „Teatre romantizmas - atgyvena, o kine - ateitis. Su jūsų gabumais, Gérardai, ekrane galima kurti stebuklus“.

Gérardas Philipe
Gérardas Philipe
Vida Press

Sulaukęs 23 metų Gérardas gavo svarbų vaidmenį F. Dostojevskio kūrinio „Idiotas“ ekranizacijoje. Dauguma abejojo, kad jaunas vaikinas susidoros su jam patikėtu rimtu vaidmeniu, tačiau po filmo premjeros kritikai negailėjo pagyrų, o jaunasis Gérardas buvo vadinamas vienu geriausių tų laikų aktoriumi. Kitais metais jis dar kartą įrodė savo gabumus, puikiai atlikęs François Jaubert rolę filme „Devil in the Flesh“.

Gérardas Philipe
Gérardas Philipe
Vida Press

Labiausiai Gérardui tiko romantiški vaidmenys. „Tai buvo labai gražus vyras, - prisiminimais dalinosi legendinė aktorė Jeanne Moreau. - Aukštas. Lieknas. Turintis nepriekaištingą matinę odą. Geros fizinės formos. Jis buvo tikras stiprybės ir tikėjimo įsikūnijimas“. Užkariavęs prancūzus, aktorius netrukus tapo žinomas visame pasaulyje. Jo aktoriniai gabumai puikiai atsiskleidė tiek romantiškose meilės scenose, tiek vaidinant herojiškesnius epizodus ir mosikuojant špaga, todėl Niujorke Gérardas buvo pramintas „reaktyviniu prancūzu“, o Tokijuje „pavasario samurajumi“. Pavojinguose filmų epizoduose aktorius atsisakydavo dublerio ir griežtai laikėsi principo, kad turi įgyvendinti idėją pats - kartą aštriu kardu jam buvo pradurta ranka!

Gérardas Philipe
Gérardas Philipe
Vida Press

Prancūzų kino istorikas Jeanas Sadoul rašė: „Visoje žemėje jis buvo išskirtinis. Jis buvo garbinamas Tokijuje, Varšuvoje, Miunchene, Madride, Pekine, Kalkutoje, Leipcige... Gérardas Philipe sugebėjo išlaikyti pusiausvyrą visame kame“. Kuomet pačiam aktoriui eilinį kartą užduodavo klausimus apie jo panašumą su Fanfanu Tulpe, jis atsakydavo: „Manęs dažnai klausia, ar aš jaučiuosi pilnai susitapatinęs su savo herojumi. Atvirai kalbant, beveik niekada. Manau, kad tai nepasiekiama nė vienam aktoriui. Visuomet egzistuoja kontrolė. Iš pradžių turite sukurti miražą, o tuomet paversti jį kūnu, tačiau išliekant savimi. Šiuo atveju negelbėja nei dekoracijos, nei rekvizitai - jie skirti tik žiūrovo įspūdžiui sustiprinti“.

Gérardas Philipe
Gérardas Philipe
Vida Press

Kartą po filmavimo Meksikoje aktorius pasijuto prastai, o jį apžiūrėję medikai nutarė, kad tai tik paprasčiausia infekcija. Tačiau savijautai nepagerėjus ir atlikus išsamesnius tyrimus paaiškėjo baisi diagnozė - kepenų vėžys. 1959 metų lapkritį aktorius paliko šį pasaulį, nesulaukęs 37 metų. Fanfano Tulpės istorija neprarado susidomėjimo ir šiais laikais. 2003 metais buvo pristatyta nauja filmo versija, kurioje pagrindinius vaidmenis atliko Vincentas Perezas ir Penelope Cruz.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis