Logikos testas: atsakyk į 8 klausimus ir pasitikrink, ar tavo logika gerai išlavinta

(3)

Visi mes skaityti mokame, tik ar tiksliai suprantame, ką perskaitėme? Patikrink, ar tavo logika gerai išlavinta: greitai įvertink cituojamas situacijas ar sąlygas ir iš karto išrink, tavo nuomone, teisingą atsakymą. Testui atlikti skirk ne daugiau kaip 3,5 minutės.

1. Kuris iš šių teiginių yra logiškai teisingas?

a) “Jeigu visi ant šio stalo esantys puodeliai yra balti, tai baltas arbatinukas — irgi puodelis”;

b) “Jeigu visi puodeliai ant šio stalo yra balti, tai ant gretimo staliuko turi būti mėlyni — dėl grožio”;

c) “Jeigu visi ant stalo esantys puodeliai yra balti, tai čia stovintis arbatai gerti skirtas mėlynas indas su rankenėle — ne puodelis”.


2. “Neatmetama tikimybė, kad Albos kunigaikštienė vėl tuoksis. Jos išrinktasis, paprastas turkų kilmės sodininkas, rodosi su ja viešai ir šokiruoja visuomenę savo ekstravagantišku elgesiu.” Tai reiškia:

a) kunigaikštienė teka už sodininko;

b) kunigaikštienės išrinktasis Europoje elgiasi taip, lyg būtų Rytuose;

c) neaišku, kas yra kunigaikštienės išrinktasis — Albos ar Turkijos pilietis.


3. Kuriame punkte išvardyti žodžiai priskirtini tai pačiai prasmės kategorijai?

a) įpykus — įsikarščiavus, insinuacijos — šmeižtas;

b) netiesiogiai — neaišku, nepriekaištinga — tvarkinga;

c) lėkte — skubant, empatija — prieraišumas.


4. “Afrikos valdžia rimtai susirūpinusi: į safarį atvykusius turistus puola liūtai. Rekomenduojama keliauti tik uždarais visureigiais ir liūtams pasirodžius išjungti variklius. Toliau judėti galima tik tada, kai plėšrūnai pasitraukia.” Tai reiškia:

a) liūtai puola automobilius, nes mano, kad jie — gyvi padarai;

b) valdžia nedraudžia turistams važinėti atvirais visureigiais;

c) nė vienas turistas neturi teisės važiuoti atviru visureigiu.


5. “Ant pušynų supamo kalno pilnamečiai kulu buru genties tarybos nariai atlieka kasmetes aukojimo apeigas, per kurias moterys atneša jiems papuošalų, pačių suvertų iš brangių kriauklelių.” Ar galima iš to spręsti, kad visi tarybos nariai — vyrai?

a) taip;

b) ne.


6. Ką reiškia frazė: “Galima drąsiai teigti, kad nauja kolekcija į prekybos vietas bus pateikta rugsėjį”?

a) rugsėjį kolekciją tikrai bus galima rasti parduotuvėse;

b) autorius išsako savo nuomonę, kada turėtų būti pradėta prekiauti kolekcija.


7. Ištrauka iš metinės banko tęstinio indėlio sutarties: “Indėlio palūkanos indėlininkui mokamos pasibaigus kiekvienam trijų mėnesių periodui, kuris nustatomas nuo indėlio sąskaitos atidarymo datos — nuo pagrindinio (tęstinio) termino pabaigos, taip pat pasibaigus pagrindiniam (tęstiniam) terminui. Suėjus terminams neatsiimtos palūkanos didina indėlio sumą, nuo kurios skaičiuojamos palūkanos.” Kaip derėtų suprasti šią citatą?

a) per tris mėnesius sukauptas palūkanas galima arba paimti, arba palikti banke — tada per tris kitus mėnesius prisikaups dar daugiau palūkanų;

b) po trijų mėnesių galima sutartį nutraukti ir pasiimti indėlį drauge su sukauptomis palūkanomis;

c) indėlį reikia pasiimti po metų, nes tada bus liautasi skaičiuoti palūkanas.


8. Kaip supranti reklaminį šūkį: “Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad kremas “X” 50 proc. veiksmingiau naikina raukšles”?

a) šis kremas 50 proc. geresnis nei kiti;

b) visai nesuprantu šitos frazės;

c) naujos kartos kremas išnaikina 50 proc. daugiau raukšlių nei ankstesnis.


Suskaičiuok taškus

1. a—0 b—0 c—5

2. a—0 b—0 c—5

3. a—5 b—0 c—0

4. a—0 b—5 c—0

5. a—0 b—5

6. a—0 b—5

7. a—5 b—0 c—0

8. a—0 b—5 c—0


REZULTATAI


0—15 taškų

Tekstus suvoki analogijos principu, t.y. patikėjusi kokiu nors faktu, jau nebesusimąstai, ar jis tikrai teisingas. Ir automatiškai priimi visus tvirtinimus, kurie panašūs į tau žinomus. Reklamos kūrėjai turi nešioti tave ant rankų ir samdyti į fokus grupę — reaguosi į banalius kūrinius kaip statistinė vartotoja. Tokio tekstų supratimo minusai akivaizdūs: kritinio suvokimo stygius daro tave priklausomą nuo masinės kultūros, trukdo savarankiškai mąstyti. Užtat tu greičiausia nepatiri to priešiškumo, kuriuo žmonės reaguoja į tuos, kurie viskuo abejoja. Pasiduoti širdies balsui ne taip ir blogai, ypač jei yra su kuo pasitarti svarbiais klausimais.


20—30 taškų

Bet kurio teksto turinį esi linkusi vertinti atsižvelgdama į savo sveiko proto sampratą. Jei kalbėtume apie sumanumą, tai netgi labai neblogai: mokydamasi tikriausia galėjai atsakyti į kiekvieną humanitarinių dalykų egzaminuotojo klausimą ir drauge pati stebėjaisi — iš kur tavo galvoje tiek informacijos? Tačiau dėl tokio mąstymo ir skaitymo įgūdžių tau kils problemų, kai teks susidurti su oficialiais dokumentais, teisinėmis sutartimis ir t.t. Štai čia tu gali suprasti kokį nors teiginį ne taip ir pakenkti savo interesams.


35—40 taškų

O čia tai supersmegenys! Tave ganėtinai sunku pričiupti kokiomis nors žodžių žaismo gudrybėmis, netiki tuo, kas kitiems atrodo savaime suprantamas dalykas. Puiku, tik kartais dėl to tarsi iškrinti iš konteksto ir negali rasti kalbos su žmonėmis, kuriems egzistuoja neginčijamos tiesos. Taip pat tave kartais gali laikyti išpuikėle: juk tu abejoji tuo, kas kitiems — švenčiausia tiesa. Stenkis suprasti, kad kitų žmonių galvos veikia kiek kitaip. Tačiau kitaip nereiškia neteisingai.  

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis