Sąmoningumo mokytojas R. Karvauskas - gyvenime atsitiktinumų nebūna, viskas ateina kaip reikalinga patirtis

Sąmoningumas - ką tau reiškia šis žodis? Kai kam atrodo, kad sąmoningas yra tas, kuris yra protingas ir intelektualus. Kiti šį žodį tapatina su žodžiais „sąmojingas“, „gudrus“, „pastabus“. Tačiau būtent sąmoningumas veda į esminį žmogaus gyvenimo tikslą – vidinės ramybės ir pilnatvės atradimą.


Į šį klausimą atsako Robertas Karvauskas, sąmoningumo mokyklos „Gyvenimo rytas“ įkūrėjas ir lektorius. Sąmoningumas – tai sugebėjimas sutelkti dėmesį ir išlaikyti jį vienoje vietoje. Ar žinote, kad nelavinęs sąmoningumo žmogus savo dėmesį vienoje vietoje gali išlaikyti tik 5-7 sekundes?


Protingas nebūtinai yra sąmoningas


Protingas ir intelektualus žmogus nebūtinai bus sąmoningas. Trumpai pamąstykite, kiek pažįstate žmonių, kurie yra išsilavinę, universitetus ar mokyklas baigę geriausiais pažymiais, bet taip ir neatradę savo gyvenimo kelio, negebantys savo žinių pritaikyti praktikoje, greitai supykstantys ir sunkiai valdantys savo emocijas.


Galbūt jūs pažįstate ir tokių žmonių, kurie sugeba susikoncentruoti, susikaupti. Visgi, greičiausiai, pastebėjote, kad ir jie dažnai skuba, nervinasi, pergyvena, įsižeidžia, smerkia... Kodėl? Protingas ir racionalus žmogus supykęs gali ilgai ir dėmesingai kurti keršto planą ar pasiteisinimus. Ar jis tada ramybėje ir pilnatvėje? Akivaizdu, kad ne. Tai rodo, kad sugebėjimo susikaupti, sukoncentruoti ir išlaikyti savo dėmesį nepakanka, norint pasiekti gyvenimo harmoniją.

Dėmesio valdymas


Mūsų būsena priklauso nuo gyvybinės energijos (pranos) kiekio mūsų energiniame kūne. Kuo daugiau mumyse yra šios energijos, tuo labiau mes jaučiamės ramūs ir patenkinti, dėkingi ir atlaidūs. Kai energija išsenka, jaučiame nerimą, neviltį, pyktį, liūdesį. Gyvybinę energiją mes gauname tiesiai iš visatos, iš kosmoso.


Kas gi lemia gyvybinės energijos kiekį mumyse? Anot Roberto Karvausko, tai lemia mūsų dėmesys. Kur jis nukreiptas, ten teka mūsų gyvybinė energija. Gyvybinę energiją mes galime kaupti savyje arba iššvaistyti. Kai mūsų dėmesys nukreiptas į vidų, energija kaupiasi ir mes jaučiame vis daugiau atsipalaidavimo ir ramybės. Kai dėmesys nukreiptas į išorę, energija teka iš mūsų energinio kūno ir atitenka tam, į ką nukreiptas dėmesys.


Kaip keičiasi gyvenimo kokybė, kai žmogus neskiria dėmesio dabarties akimirkai?


Dėmesio dabarties akimirkai žmogus nebeskiria tada, kai gyvenimas tampa šabloniškas, įprastas, žinomas mintinai. Atsiranda automatizmas, nereikalaujantis atidumo, dėmesio. Tam protas sukuria įvairias šabloniškas struktūras ir ragina žmogų gyventi įprastai, „kaip visi“.


Tada jis užvaldo dėmesį, kurdamas prieštaravimus, rūpesčius, vidines pastangas, ir per tai gauna žmogaus energiją. Taip protas auga ir stiprėja, vis labiau užvaldydamas žmogaus dėmesį, o žmogus tampa vis mažiau sąmoningas, silpsta ir nyksta.


Paprasti būdai susigrąžinti dėmesį


Tam, kad žmogus galėtų susigrąžinti dėmesį, gyvenimas turėtų tapti spontaniškesnis, neįprastesnis, įvairesnis. Sąmoningumo mokyklos įkūrėjas R. Karvauskas pataria, kuo dažniau į darbą nueiti ar nuvažiuoti nauju, neįprastu keliu, tuos pačius darbus nudirbti neįprastai, kitaip. Pavyzdžiui, pavalgyti, laikant šaukštą kaire ranka (dešiniarankiams).


Be to, lektorius primena, kad gyvenimas nuolat duoda žmogui įvairius naujus pasiūlymus, kurių paprastai žmogus atsisako, nes tai neatitinka jo gyvenimo šablono. Bet gyvenime atsitiktinumų nebūna. Viskas suteikiama kaip reikalinga patirtis, kurios pagrindu žmogus gali atsirinkti tai, kas jam naudinga. Todėl gyvenime verta išbandyti vis naujus, neįprastus dalykus. Ir tai vis labiau grąžins dėmesį į šią akimirką.


Jūs, greičiausiai, jau supratote, kad kuo mažiau dėmesio mes skirsime savo vidinei būsenai ir kuo dėmesingesni mes būsime išoriniams dalykams, tuo daugiau energijos neteksime. Taigi, akivaizdu, kad vien sugebėjimo sutelkti savo dėmesį nepakanka. Turime suvokti kur, kaip ir kodėl reikia skirti dėmesį. Tai yra išmintis, kuri neišvengiamai būtina vidinei harmonijai pasiekti.


Testas, kuris patikrins Jūsų dėmesingumą


Teorija visada išlieka teorija. Paruošėme tau testą, kuris geriausiai parodys, ar esi dėmesinga šiai akimirkai. Šį testą atlikti labai paprasta – teužtruksi kelias minutes, o kartu sužinosi, ar moki išlaikyti koncentraciją ir būti dabarties momente.


Kad ir kur būtum – namuose, troleibuse ar parke – užduok sau 3 klausimus:

  • dabar aš darau?
  • Kodėl aš tai darau?
  • Kodėl aš tai darau būtent taip?


Šie trys klausimai padės pamatyti ar suvoki dabarties momento faktą, jo aplinkybes ir visą kontekstą. Atsakymai, kilę iš vidinio sąžiningumo, leis pastebėti savo sąmoningumą esamu momentu ir paskatins labiau susitelkti bei dėmesingiau kurti savo gyvenimo realybę čia ir dabar.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis