Psichologai atskleidė, kokios kūno linijos aplinkiniams atrodo pačios patraukliausios

Ar galėtum apibūdinti žmogų jo visai nepažinodama? Pasirodo, tam tikras savybes nepažįstamiesiems priskiriame visai be pagrindo, remdamiesi tik visuomenėje suformuotais ir stipriai įsigalėjusiais stereotipais.

Kriaušės formos figūra, o gal etalonu laikomos smėlio laikrodžio linijos? Pasirodo, netgi kūno sudėjimas gali daryti įtaką kitų žmonių nuomonei apie tave. Bent jau taip tvirtina psichologijos ekspertas Ying Hu ir jo kolegos iš Teksaso universiteto Dalase.


Mokslininkai sukūrė 140 kompiuterinių modelių (70 moterų ir 70 vyrų), turinčių skirtingus kūno sudėjimus. Tuomet 76 tyrime dalyvaujantiems studentams teko apibūdinti matomus personažus ir priskirti jiems tam tikrus charakterio bruožus iš 30 galimų variantų.


Kaip paaiškėjo, stambaus kūno sudėjimo modeliams teko daugiausiai negatyvių epitetų – dažniausiai jiems buvo priskiriamos tingumo ir apsileidimo savybės. Atletiškas kūno sudėjimas buvo asocijuojamas su pasitikėjimu savimi ir iniciatyvumu.


Mokslininkai atkreipė dėmesį, kad tyrimo dalyvių nuomonei įtakos turėjo tik bendras kūno sudėjimas ir ūgio bei svorio proporcijos, bet ir pats figūros tipas. Kitaip tariant, vienas savybes jie priskirdavo turintiems išraiškingas kūno formas, kitas – pernelyg neišsiskiriantiems kūno linijomis.


Išraiškingomis linijomis pasižymintiems „kriaušės“ formos figūros modeliams tyrimo dalyviai buvo linkę priskirti „aktyvius“ charakterio bruožus – nesukalbamumą, ekstravertiškumą ir dirglumą. Tuo tarpu modeliai, neturintys tokių išraiškingų kūno linijų buvo apibūdinami „pasyviais“ bruožais: patikimumas, drovumas, nuoširdumas.  


„Šis tyrimas parodė, kad žmonės linkę susidaryti nuomonę ir priskirti tam tikras individualias charakterio savybes net tuomet, kai prieš save jie mato virtualų kūną, o ne realią asmenybę. Stereotipai, paremti kūno linijomis, gali daryti įtaką ne tik mūsų nuomonei apie visai mums nepažįstamus žmones, bet ir bendravimui su naujais pažįstamais. Šių stereotipų analizė svarbi tam, kad geriau suprastume, kaip formuojasi pirmasis įspūdis“ - sako tyrimą atlikę mokslininkai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis