Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei atsakyti į vieną klausimą

Tikrai – vis dar manai, kad iki trisdešimties privalai įgyti prestižinį išsilavinimą, padaryti karjerą, susituokti ir net suspėti pagimdyti vaiką? O gal tai darai tik tėvų spaudžiama, draugų raginama? Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei pati sau atsakysi į svarbiausią klausimą - o ko aš noriu?

28-erių Jolanta, per ketverius metus nušluosčiusi nosį konkurentėms, padarė karjerą banke ir dabar gyvena sau gražiame kotedže, puikiai sutaria su tėvais, neatsigina gerbėjų. Ji – mergina, kuria žavisi visuomenė. Į ją bando lygiuotis daug kolegių: vienoms tai pavyksta lengviau, kitos siekia idealo sukandusios dantis, kad tik nereikėtų būti kitokioms.

Būti kitokiai nepatogu, nes reikia nuolat atremti daugybę tiesių klausimų apie vaikinus, kurių neturi, šeimą, kurios dar neketini kurti, elitinius vakarėlius, kuriuose niekada nebuvai. Deja, širdies gilumoje jauti, kad niekada neįgyvendinsi visų šaunios merginos reikalavimų. Nebūtinai tai reiškia, kad esi nevykėlė – gal tiesiog jie tau neteikia džiaugsmo?

Svarbių sprendimų metas

Būtent jauni žmonės jaučia didžiausią spaudimą, nes nuo 18 iki 30 metų tenka priimti svarbius sprendimus dėl profesijos, būsto, stiliaus, karjeros, o dar norisi praplėsti akiratį keliaujant po pasaulį ir smagiai pašėlti su draugais. Tarsi to būtų maža, dar esi nuolat baksnojama dėl tiksinčio biologinio laikrodžio: mat šis amžius – fiziologiškai tinkamiausias gimdyti.

Viską suderinti pernelyg sunku, o apsispręsti ir, svarbiausia, apginti savo nuomonę dar trūksta patirties. Todėl ir leidiesi spaudžiama iš visų pusių, kol galop palūžti. Tačiau visiškai nebūtina tapti supermoterimi, kad jaustumeisi laiminga!

„Ilona studijuoja teisę, o kur tu dingsi įgijusi tą pedagoginį išsilavinimą?“ / „Tai vis dar nuomoji butą? Aaa, negauni paskolos...“ Toks artimųjų rūpestis – ne visada geranoriškumo ženklas.

Pasak psichologų, daugelis žmonių, kurie kankinasi dėl nepakankamos savirealizacijos, linkę aplinkiniams suversti savo problemas. Jeigu bičiuliams užkliuvo tavo svajonių specialybė ar sprendimas nuomotis būstą, užuot jį pirkus, jei ištekėjusios draugės stebisi, kodėl tu nenori tekėti, didelė tikimybė, kad visi jie dvejoja, ar patys pasielgė teisingai. Elgdamasi kitaip, t. y. klausydama savo širdies, griauni jų tiesas. Štai, tarkim, ištekėjusioms draugėms galbūt esi gyvas pavyzdys, kad galima puikiai gyventi be vyro!

Nesutarimai su draugais kelia įtampą, gali pasijusti vieniša, izoliuota, nesaugi. Tačiau pasaulyje juk yra vietos visiems, neverta graužtis, kad neatitinki mažos bendruomenės stereotipų. Juolab kvaila manyti, kad esi bevertė, nevykėlė, nes nesielgi, kaip norėtų aplinkiniai. Specialistų teigimu, vos vienas procentas planetos moterų atitinka šaunuolės reikalavimus: suderina šeimą ir karjerą, uždirba nemažai pinigų, atrodo pribloškiamai nepasmerkusios savęs kokiai nors priklausomybei.

Psichologų teigimu, aplinkinių spaudimas ne visada blogai – jis skatina analizuoti savo elgesį, įsitikinimus, ambicijas, – tačiau svarbu jausti tą ribą, kai aplinkiniai pradeda kenkti. Jei jų reikalavimai pasikeisti stumia į neviltį, verčia būti kitu žmogumi, saugokis!

Stabdyk priekaištus

Svarbu kuo anksčiau reaguoti į spaudimą. Jei vis dar nori bendrauti su žmonėmis, kurie sumanė tave pakeisti, negali apsimesti negirdinti jų kandžių pastabų.

Ne viena mokyklos laikų draugė Laurą ragindavo kuo greičiau susirasti vaikiną, kad neiškvaištų iš vienatvės. Nors šie žodžiai užgaudavo širdį, trisdešimtmetė Laura juokdavosi kartu su bičiulėmis. Netrukus ji ėmė girdėti dar aštresnių užuominų: „Gal tu nesveika? Gal vyrų bijai?“ Net per klasės susitikimą ji buvo priversta atsakinėti į nesibaigiančius klausimus apie šeimą, būsimus vaikus ir vedybų planus.

„Niekam nebuvo įdomu, kad esu politikos mokslų magistrė, daug keliauju, turiu mėgstamą darbą“, – apmaudavo širdyje Laura. Deja, nesusimąstė, kodėl turėtų aiškintis žmonėms, kurie net nėra tikrieji jos draugai, kodėl senmergystę prikaišiojanti suolo draugė – dukart išsiskyrusi. Laura pradėjo vengti žmonių, bet paslaugios draugės ją tempdavo į gimtadienius ir vardadienius kabinti vaikinų. „Jausdavausi nejaukiai, nes kompanija nugrūsdavo mane ant sofos krašto, mat buvau vienintelė vienišė.“

Laurai ėmė atrodyti, kad ir darbe visi susimokė prieš ją. Gavusi oficialų kvietimą dviem, jausdavosi turinti pasiteisinti, kodėl eina viena. Tik vizitas pas psichologą Laurai padėjo atsitiesti.

„Nepajutau, kad man daromas spaudimas, priėmiau draugių gyvenimo taisykles neprieštaraudama ir beveik patikėjau, kad esu nevykėlė, – sako ji. – Laimė, perpratusi aplinkinių spaudimo priežastis, laimėjau šią beprasmę kovą. Supratau, kad verčiu juos jaustis nepatogiai, nes pasiekiau daugiau nei jie. Esu originali ir nepakartojama, negaliu visiems įtikti.”

Laura susikaupė ir draugėms išrėžė, kad jas persekioja nesaugumo, nevisavertiškumo jausmas. Po kiek laiko ir visiškai nutraukė su jomis ryšius. „Niekada neeikvosiu energijos vaikinui, kuris man nepatinka, – pasiryžusi Laura. – Buvusių draugių pavyzdys mane sukrėtė. Jos skubėjo ištekėti, išsiskyrė ir pagaliau atsitokėjo: gyvena nejausdamos meilės nei kitiems, nei sau.“

Žinoma, ne visada būtina nutraukti santykius taip drastiškai ir ne visada panašios replikos gimsta iš pavydo. Kartais žmonės išties nuoširdžiai rūpinasi, tik nėra tokie subtilūs, kad suprastų, kaip tave erzina jų pastabos. Bet kuriuo atveju turi užkirsti tokiai „globai“ kelią vos tik pajutusi susierzinimą. Dažniausiai pakanka labai tvirtai pasakyti, kad tave visiškai tenkina dabartinė padėtis, tik blogai jautiesi dėl užgauliojimų ir bandymų tave sprausti į kampą.

Nustok save lyginti su kitais

27 metų Rūtos mama yra žinoma chirurgė – nepralenkiama darbe, sėkmingai ištekėjusi, užauginusi porą vaikų. Moteris vylėsi, kad dukra taps medike. Griežtai, be diskusijų ji įsakė dukrai mokytis mediciną. Tačiau Rūtai ryžto vykdyti mamos valią pakako vos porai metų. Mergina greit suprato, kad nuvilks mamą: „Nors ir kaip stengčiausi, ji vis tiek gabesnė, darbštesnė, veiklesnė.“ Rūta vos ne vos išsikapanodavo iš kiekvienos egzaminų sesijos, tačiau visiems buvo sunku studijuoti, visi keikė mokslus, bet vis dėlto stūmėsi į priekį. Rūta irgi nusprendė nesipriešinti tėvams.

„Lūžis įvyko, kai aplankiau draugę keramikę, – prisimena Rūta. – Ji švytėjo iš laimės, nors gyveno daug kukliau už mane – nei erdvaus buto, nei gero automobilio. Tačiau ji nepliurpė apie karjerą, nepavydėjo. Nelygino savęs ir manęs. Ji apskritai nelygino savęs su kitais žmonėmis, nes tikėjo radusi savo kelią. Net širdį sudiegė supratus, kad ramybę, stabilumą, gyvenimo pilnatvę suteikia ir paprasti dalykai.”

Šis susitikimas paskatino Rūtą mesti mediciną ir pasirinkti širdžiai mielas dailės studijas. „Jeigu darbas, tegul ir puodų žiedimas, man suteikia pilnatvę, nesigraušiu, kad jis nemadingas. Šitaip pareiškiau tėvams, – pasakoja Rūta. – Išdrįsau jiems pasakyti, kad spausdami verčia mane jaustis blogai. Paveldėjau visiškai kitas savybes, nei tikėjosi šeima. Mediko profesija, kuri tėvams atrodo labai reikšminga, man visiškai nesvarbi. Po šio atviro pokalbio supratau: tik iš pirmo žvilgsnio atrodė, kad padariusi karjerą mama tapo laimingesnė. Iš tiesų dėl darbo ji paaukojo santykius su draugais, atostogas, sveikatą. Pagaliau ji pripažino, kad laimę lemia pasitikėjimas savimi, o ne aplinkinių sėkmės receptai.“

Nesigėdyk savo gyvenimo būdo

Tuo metu, kai vieni vakarėliuose nuolat šmirinėja prieš fotografų nosis ir mielai pozuoja, kiti mėgaujasi vakaru namie. Ir dėl to nesijaučia nė kiek prastesni.

26 metų žurnalistė Eglė galėtų lakstyti iš vieno renginio į kitą, nes kas savaitę gauna bent po keturis kvietimus kur nors ko nors pamatyti, pabandyti ir, žinoma, ta proga pasilinksminti, tačiau ji kvietimus atiduoda kolegoms.

„Po įtemptos savaitės mieliau sėdžiu namie, džiaugiuosi, kad nereikia niekur skubėti, galiu pažiūrėti naują filmą, – pasakoja Eglė. – Vakarėliuose man nuobodu. Nemanau, kad į juos neidama netenku ko nors svarbaus, tačiau pirmadieniais, kai kolegos dalijasi įspūdžiais, jaučiuosi nuo jų atitrūkusi.“

Bendradarbiai traukia ją per dantį, sako, ji bijanti prisidirbti ir susigadinti karjerą, tačiau Eglė nekvaršina sau dėl to galvos, gal tik šiek tiek nemaloniai jaučiasi. Pasak jos, paauglystėje priklausyti grupei – suprantama, tai prigimtinis noras. Tačiau pasiduoti daugumos spaudimui, kai esi subrendusi, – tai jau kvailumo požymis.

„Man patinka linksmos kompanijos, bet neketinu joms priklausyti tik iš baimės būti kitokia“, – teigia Eglė. Draugams ji sako labai aktyviai gyvenanti (daug dirbanti, ketinanti kurti savo verslą, studijuojanti magistrantūrą), todėl norinti ramaus poilsio. Jei kuris nors vis tiek nesiliauja pamokslauti, Eglė nutraukia su juo ryšius.

„Na, ir kas, kad esu pernelyg rimta ir griežta? Puikiai suprantu, kad pasirinkau nemadingą gyvenimo būdą, bet labai juo džiaugiuosi. Savo bute pailsiu geriau nei Kanaruose. Kodėl turėčiau gėdytis slampinėti po kambarius?“ – laikosi savo principų mergina.

Aplinkiniai kartais taip užspaudžia, kad imi nebesuvokti, kodėl čia padarei tokį sprendimą – pati norėjai ar tiesiog tave kas nors stumtelėjo. Svarbu išklausyti kitų nuomonę, tačiau dar svarbiau išgirsti save ir pačiai sau atsakyti į klausimą „o ko aš noriu?“ Pabandyk atsiriboti nuo visų, net gera linkinčiųjų, ir atvirai pasikalbėti su savimi. Susidėliok pagal svarbą savo prioritetus.

Tai gali būti meilė, karjera, pinigai, draugai, malonumai, pripažinimas, mokslas, vaikai... Beje, nesistenk apsimesti geresnė, nei esi, – niekas tavęs negirdi. Na, ir kas, kad šįsyk pirmoje vietoje atsidūrė pinigai arba malonumai, – gal išgyveni finansinę krizę ar pastaruoju metu per mažai kreipei dėmesio į save... Pasikliauk savo nuojauta – juk niekas geriau už tave nežino, ko iš tiesų tau reikia.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis