Dirbk protingiau, o ne sunkiau! 16 patarimų kaip tai padaryti

Dan Pink knygoje „Free agent nation: the future of working for yourself“ autorius užbaigia paskutinį skyrių mintimi ir patarimais apie tai kaip dirbti protingiau, o ne sunkiau tiems, kurie siekia pradėti dirbti sau. Tačiau nepaisant to, ar nori pradėti savo verslą ar dirbti kažkam kitam, lengvesnis ir gudresnis planavimas nepamaišys. Tad tavo dėmesiui, Dan Pink mintimis pasiremtas sąrašas aktualiausių patarimų protingiems darbuotojams:

1. Pasidaryk „to do“ ir „to don‘t“ sąrašą. Pasidaryk sąrašą darbų ir užsiėmimų, kuriems neturėtum švaistyti savo brangaus laiko: bevertės užduotys, nereikalingi telefoniniai pokalbiai, lūkesčių nepateisinantys susitikimai ir t.t. Na, o tada susikurk kitą sąrašą, kuriame susirašysi viską, ką daryti privalai nuolat ir neatidėliojant. Geriausia, jei sąrašas bus sudarytas prioritetine tvarka: nuo svarbiausių iki mažiausiai svarbių, tačiau vertų vietos „to do“ sąraše.

2. Visuomet su savimi turėk užrašų knygutę ir rašiklį. Klausi kam? Ogi todėl, kad Tomas Edisonas taip darė. Čarlzas Darvinas taip darė. O darė dėl to, kad tokiu būdu visuomet turėdavo galimybę užsirašyti kiekvieną staiga į galvą šovusią idėją. Tiesa, šiais laikais puikiai šią paskirtį atliks ir išmanusis telefonas. Čia jau kiekvieno patogumo ir malonumo reikalas. Svarbiausia turėti vietą, kur tas mintis užfiksuosi, nes jos turi tendenciją greitai pasimiršti.

3. Ištobulink savo prisistatymą. Gebėk nepažįstamajam per 30 sekundžių paaiškinti kas esi, ką darai ir kodėl tas žmogus turėtų patikėti tavo gebėjimais. Tuomet tą prisistatymą sutrumpink iki 15 sekundžių. Nuolatos jį pasikartok, tobulink. Tavo tikslas būti konkrečia ir koncentruota tuo pačiu nepamirštant nuoširdumo ir įdomumo.

4. Susikurk savo dienos atidarymo ritualą. Pasistenk savo dieną kaskart pradėti taip pat. Atsigerk puodelį arbatos, paskaityk ar pamedituok prieš išeidama iš namų. Toks ritualas bus ne tik malonus ir atpalaiduojantis, bet po kurio laiko organizmas supras, kad tai metas prieš koncentruotą ir kokybišką darbo dieną.

5. Tuomet susikurk uždarymo ritualą. Visuomet žinok kada sustoti dirbti ir tai pabandyk padaryti visuomet vienodai. Tai gali būti elementarus darbo vietos susitvarkymas, kompiuterio failų sudėjimas į tinkamas vietas, kitos dienos darbų suplanavimas. Beje, suplanavus darbus iš anksto galėsi ramiai miegoti, nes žinosi, kad rytoj suplanuotų darbų tikrai nepamirši.

6. Susitaikyk su dalykais, kurių niekaip negali pakeisti. Viso pasaulio neišgelbėsi ir nesukontroliuosi. Projektai nutrūksta ir nepavyksta, pinigai išgaruoja, o klientai vis vien randa kuo pasiskųsti. Susitaikyk su tuo ir judėk toliau. Tiesiog taip jau būna.

7. Mokykis! Būk mokymosi mašina: eik į konferencijas, skaityk knygas, užsirašyk į gyvus ar online kursus. Beje, nuolatos klausk, kviesk protingus kolegas ir pažįstamus pietų, kurk aplink save tokių žmonių ratą. Kokia iš to nauda? Na, pirmiausia, tai tavo gyvenimas taps įdomesnis, o antra, turint daugiau žinių dauguma darbų bus padaryti per trumpesnį laiką.

8. Suklysti yra gerai, o jei visai neklysti - susimąstyk! Kodėl taip sakom? Nes jei niekad nesuklydai ar tai darai ypatingai retai, vadinasi per mažai bandai naujų dalykų, o gal ir per mažai stengiesi.

9. Sek savo kalendorių. Planuok savo laiką, žinok ką ir kada veiksi. Tai gerai ir tam, kad turėtum galimybę pažiūrėti ką jau esi nuveikusi ar ką planuoji, ir galėtum savęs paklausti ar taip nori leisti savo brangiausią išteklį – laiką.

10. Nepasiduok emocijoms. Viskas praeina. Sėkmės atveju šiek tiek paranojos nepakenks, nes viską matydama per rožinius akinius tiesiog pražiopsosi kai gerasis etapas baigsis, o tu dėl to nesiimsi jokių veiksmų. Tiesa, jei labai nesiseka, turėtum nepamirši, kad blogi etapai taip pat baigiasi!

11. Nebandyk laimėti prieš deadline‘ą. Seniai žinomas, tačiau ne visų naudojamas patarimas - sakyk, kad darbus padarysi per gerokai ilgesnį laiką, nei iš tiesų manai, kad juos galėtum padaryti. Nebandyk nugalėti terminų, nes jie linkę laimėti. Visuomet atsiranda neplanuotų darbų, situacijų ir nutikimų, kuriuos sunku prognozuoti, todėl daugiau laiko nepakenks, o pabaigus darbą anksčiau, visi bus tik labiau tavimi sužavėti.

12. Būk greita, bet ne skubi. Kuo daugiau kartų skaitai, tuo daugiau prasmės tame pasimato, tiesa? Būk tiek greita, kiek sugebi kontroliuoti darbo kokybę. Skubėdama tiesiog įvelsi] žioplų klaidų, kurios gali brangiai kainuoti.

13. Atsakyk į skambučius ir elektroninius laiškus kaip įmanoma greičiau. Daryk tai net ir tuomet, jei tavo atsakymas bus: „Susisieksiu su jumis po valandos“. Kiti vertins tavo pagarbą jų laikui, nes galės planuotis savo darbus iki tol, kol gaus reikalingą informaciją iš tavęs.

14. Leisk sau pasijuokti ir atsipalaiduoti. Juokas dar niekam nepakenkė, todėl įsijunk kokį juokingą filmuką ar sudalyvauk smagiame pokalbyje su kolegomis. Taip atgaivinsi mintis ir atpalaiduosi įsitempusias smegenis. Tą drąsiai gali daryti pietų pertraukos metu, į darbo pabaigą ar esant didelei įtampai.

15. Pasirink vieną dieną! Visi darboholikai žino, ką reiškia dirbti dirbti dirbti. Tačiau tą vieną vienintelę dieną, kuomet tikrai nedirbsi, pasirinkti privaloma. Poilsis yra būtinas kokybei, todėl nepaisant to, ką sau sakai, darbas 24/7 tik padarys meškos paslaugą. O ką jau kalbėti apie asmeninį gyvenimą...

16. Sekmadienio testas. Ar pažįstamas jausmas, kuomet sekmadienį supranti, kad ryt reikia į darbą ir nupurto šiurpas? Jei tai vyksta dabartiniame darbe, tad ar tikrai tai nori dirbti? Galbūt pats laikas pasvarstyti ką ir kur iš tiesų nori dirbti ir kurti savo karjerą. Nešvaistyk savo laiko! Rask veiklą, kurią darydama sekmadienį pagalvotum, jog ryt bus dar viena šauni diena!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis