Janis Joplin gyvenimas: nesibaigiančios sekso orgijos ir mirtis, atėjusi per anksti

Į barą įėjusi mergina nužvelgė ten esančius vaikinus ir džeržgiančiu balsu sušuko: “Ei, ko spoksote? Gal norite mane išdulkinti? Tiesiog čia? Aš jums nepatinku? Negraži? Kiaulės jūs, džiaugiatės, kad jums pasisekė, kad turite merginas, kurios jūsų geidžia, kurias galite barškinti, kada panorėję. O man štai taip reikia ieškoti pimpalo, su kuriuo galėčiau pasidulkinti”. Tada atsigręžė į ją atlydėjusį vyrą ir sušuko: “Eik į gatvę ir atvesk man pirmą pasitaikiusį dailesnį vyruką. Aš noriu sekso. Dabar”. Vaikinas klusniai išėjo vykdyti užduoties.

Pradžia be intrigų

1943 metų sausio 19 dieną mažame Teksaso (JAV) mietelyje Port Arture, inžinieriaus Seto ir mokytojos Dorothy Joplinų šeimoje gimė dukrytė. Tėvai ją pavadino Janis Lyn. Dailutė mergytė augo ir puoselėjo daugybę talentų.

Vida Press nuotrauka

Janis tėvai skatino mergaitės polinkį į muziką, meną, literatūrą. Niekas nė nebūtų įtaręs, kad vietos bažnytinio choro narė virs maištautoja, taisyklių laužytoja ir dainuos bliuzą.

Geros ir dailios mergaitės neliko paauglystėje. Janis papilnėjo, veidą nusėjo spuogai. Puikus pretekstas tapti klasės nevykėle ir kęsti bendraamžių patyčias. Suvokusi, kad moteriškumu ir žavesiu pasaulio neužkariaus, mergina ėmėsi priešingų veiksnių: rengėsi tik vyriškais drabužiais, klaikiai keikėsi, bastėsi su vietos gaujomis ir atvirai bendravo su juodaodžiais. Provincijos miestuke toks elgesys tapo sensacija, o Janis — padorios visuomenės atstumtąja. Merginai stigo gaivaus naujovių oro, todėl ji dar smarkiau šėlo.

Kol kartą trumpam ištrūko į Los Andželą, kur susidūrė su tuo metu vis labiau populiarėjančiais hipiais. Janis buvo sužavėta. “Pagaliau radau tokių kaip aš”, — svaigo iš laimės ji. Ir jau nebegalėjo gyventi kitaip.

Laisvė iš nevilties

Janis labai patiko ne tik hipių gyvenimo filosofija, bet ir požiūris į seksą, narkotikus. Jis buvo pakankamai paprastas: kuo daugiau, tuo geriau. Visko — nevaldomų aistrų, kvaišalų, alkoholio. Mažo miestelio gyventojai šiurpo, kai Janis per vieną vakarą atsidavė visiems vietos futbolo komandos nariams. Mergina taip juos pasveikino su pergale.

Vida Press nuotrauka

Janis prisimenančių žmonių teigimu, greičiausiai tokiu būdu būsimoji žvaigždė keršijo visoms merginoms, kurios turėjo vaikinus, buvo dailios ir mylimos. O į jos pusę niekas nė žiūrėti nenorėjo. Pasitaikydavo akimirkų, kai Janis visiškai prarasdavo kontrolę. Apsvaigusi nuo marihuanos klykdavo, lakstydavo miestelio gatvėmis, spardydavo sienas. O kai kvaišalų poveikis atslūgdavo, klykdavo vėl. Tik šįkart iš nevilties bei vienatvės.

1960 metais mergina baigė Port Arturo vidurinę ir įstojo į koledžą. Čia ji rimtai ėmėsi muzikos. Jos dievaičiais tapo Billie Holiday ir Bessie Smith. Dėl pastarosios Janis tiesiog ėjo iš proto. Tačiau koledže Janis pasivijo vidurinės laikų šleifas. Ji neatsikratė paauglystės įpročių rengtis vyriškais drabužiais, ekscentriškai elgtis, šlaistytis su vaikigalių gaujomis ir šūkauti: “Well, f**k you, baby!” Nedaili mergina greitai buvo praminta Šlykščiausiu koledžo vyruku. Štai tada Janis kantrybė trūko. Ji spjovė į visus mokslus — nutarė, kad išsivers be jų, ir išvyko į San Franciską.

Rojus Žemėje

Septintasis dešimtmetis. Pasaulį valdo vyrai. Ypač tą, kur džeržgia gitaros ir nevaldomai liejasi alkoholis. Janis buvo viena iš nedaugelio moterų, kurioms pavyko tapti to pasaulio nare. Išties San Franciskas ją pasitiko svetingai. Visą neilgą gyvenimą šį miestą Janis vadino savo svajonių kampeliu.

Ji susipažino su daugybe menininkų ir tapo geriausia baltąją savo kartos bliuzo ir soul dainininke. Pasak Janis biografės Myros Friedman, jaudino ne tik jos balsas — neįtikėtino diapazono, stiprus. Žiūrėti į Janis reiškė būti įtrauktam į sunkiai žodžiais nusakomą jausmų verpetą. Tačiau savo talento ji netausojo.

Vida Press nuotrauka

Vienos grupės, su kuria Janis koncertavo, gitaristas prisimena: “Janis buvo be galo talentinga. Deja, jai gyvenimas atrodė kaip nuolatinė nesibaigianti šventė. Jai rūpėjo tik išgerti ir smagiai pasimylėti. Kartais scenoje ji būdavo nuostabi, kartais — visiškas niekas. Publika niekada negalėdavo būti tikra, ar Janis sugebės dainuoti”. Jauna mergina stovėjo ant bedugnės krašto.

Bandymas gyventi kitaip

Janis suvokė: arba privalo liautis, arba degraduos visiškai. Degraduoti ji nenorėjo, o tinkamiausias būdas keisti gyvenimą atrodė labai paprastas: grįžti į gimtąjį miestelį, susirasti vyrą, ištekėti ir ramiai gyventi. Grįžti nebuvo sunku, susirasti jaunikį irgi nelabai sudėtinga.

Daug sunkiau buvo gyventi ramiai. Nors atrodė, kad viskas klojasi puikiai. Jaunikis buvo toks, kokio savo dukroms linkėtų visos mamos: dailutis, tvarkingas ir su kostiumu. Beje, dar trumpais plaukais (ne hipis!) ir vaistininkas. Nors verk, kaip gražu. Ir Janis verkė. Nes metus ją merginęs ir žadėjęs viso pasaulio gėrį vestuvių dieną jaunikis tiesiog nepasirodė.

Janis, Jimi ir Jimmy

Janis tai buvo klaikus smūgis. Ji nutarė, kad visas gyvenimas — apgaulė, todėl vienintelė išeitis tai pamiršti — vėl nerti į pražūtingą linksmybių sūkurį. Ji grįžo į San Franciską. Narkotikai, alkoholis, daug meilužių — ir vyrų, ir moterų. Tarp jų būta ir įžymybių.

Gitaristas Jimi Hendrixas ir Janis iškart krito vienas kitam į akį. Jų gyvenimo stilius buvo panašus, abu ištisai jautė seksualinį badą. Tačiau romanas truko neilgai: Janis nė nesistengė taikstytis su skandalistu muzikantu ir jį metė. Užtat Jimi išugdyto polinkio į heroiną atsikratyti neįstengė. Kai Janis artimieji maldavo ją liautis save naikinti, dainininkė atkirsdavo: “Vis tiek nesulauksiu trisdešimties. Tad kodėl turėčiau atsisakyti to, kas man malonu?”

“The Doors” vokalistas Jimmy Morrisonas buvo neką geresnis nei Jimi Hendrixas. Porą siejo tik didelis seksualinis potraukis. Turbūt nereikia priminti, kad santykiai tęsėsi neilgai. Tiesą sakant, nutrūko nė neprasidėję.

Vida Press nuotrauka

Na, Jimmy gal ir buvo akimirkos nuotykis, bet sekso norėjosi visada. Ir daug. Kartą po ilgos kelionės Janis draugėms skundėsi, jog traukinyje buvę 365 vyrai, o ji permiegojusi tik su 65. Apie šį gyvenimo periodą dainininkė yra sakiusi: “Galėjau permiegoti su bet kuo. Taip ir elgiausi. Miegojau, dulkinausi, čiulpiau, laižiau, bučiavau ir... mylėjau. Mano muzika skirta ne dėl to, kad kam nors keltų norą maištauti, o dėl to, kad skatintų užsiimti seksu”.

Tegyvuoja rokas!

Asmeninis Janis gyvenimas buvo visiškai suknistas, bet profesinėje srityje sekėsi. 1966 metais pas ją atvyko grupės “Big Brother” prodiuseris ir pasiūlė tapti jų vokaliste. Įkalbėti nebuvo sunku, bet šiek tiek pasistengti vis dėlto reikėjo. Na, tam prodiuseriui teko su Janis permiegoti. Paskui dainininkė smagindavosi pasakodama susirinkusiai jos klausyti miniai, kaip ją išdulkino, kad įkalbėtų tapti vokaliste. Apskritai atviri pasakojimai apie savo seksualinį gyvenimą tapo Joplin vizitine kortele.

1967 metais “Big Brother” dalyvavo tarptautiniame Monterėjaus festivalyje. Čia Janis tapo sensacija. “Staiga kažkas metė mane į šitą roko sūkurį. Tada suvokiau, kad tai yra tas dalykas, kurio visada troškau, kad daugiau nieko nenoriu”, — svaigo iš laimės ji.

Neilgtrukus po festivalio išleistas albumas, kuriame buvo daina “Piece of My Heart”, tapo platininis. Išmušė didžioji Janis šlovės valanda: kritikai liaupsino jos talentą, gerbėjai alpo nuo jos dainų. O Janis mėgavosi gyvenimu ir muzika, nepamiršdama visko atskiesti viena kita doze heroino. “Kai dainuoju, negalvoju. Tiesiog užmerkiu akis ir pasiduodu jausmams, man būna gera. Tai — lyg skristi. Tai ir sunku, ir lengva. Kai baigiu dainuoti, sunku tuos jausmus prisiminti. Kol vėl pradedu dainuoti.”

Tik šešėlis

Vis dėlto greitai Janis nusprendė, kad skrenda per lėtai. 1968 metų gruodį ji paliko “Big Brother”. “Aš noriu daugiau triukšmo. Kai dainuoju roką, trokštu, kad jis būtų audringas”, — sakė ji. Kurį laiką mergina dainavo su grupe “Kozmic Blues Band” — ne itin populiaria JAV, bet pelniusia nemenką Europos klausytojų dėmesį. Kai ir naujoji kompanija atsibodo, Janis ėmėsi solinės karjeros.

Vida Press nuotrauka

Tačiau tai nemalšino visiškos dvasinės sumaišties. Labiausiai Janis kamavo mintis, jog spauda, žurnalistai, netgi gerbėjai labiau domisi ne jos atliekama muzika, o asmeniniu gyvenimu. Heroinas buvo tapęs neatsiejama jo dalis. Dainininkė virto vaikščiojančiu šešėliu. “Janis Joplin nelengva elgtis taip, kad būtų verta gyventi”, — mėgo kartoti ji.

Trumpa šviesa

1970 metais Janis sukūrė naują grupę “Full Tilt Boogie Band”. Atrodo, pačios sukurtas devizas „Jei nori, tai ir daryk“ pamažu jai ėmė atsibosti. Bet svarbiausia, kad dainininkė liovėsi vartoti heroiną. Ji net pradėjo viešai kalbėti apie narkotikų žalą. Deja, reputaciją sugadinti kur kas lengviau, nei ją pataisyti. Kaip tik taip nutiko Janis atveju: užsakymų mažėjo, nes visiems nerimą kėlė vulgarus moters elgesys, nešvankios kalbos ant scenos ir chuliganiškos, triukšmingos minios gerbėjų.

Be to, gyvenimas pateikė naują smūgį. Setas Morganas, vyras, kurį Janis išties mylėjo, pateko į avariją. Tiesa, rimtai nesusižalojo, tačiau Joplin pasiekė nemaloni žinia: su jos mylimuoju tąkart važiavo kita mergina. Žlugo dar viena viltis sukurti šeimą. Dėl jos Janis net ketino atsisakyti muzikos ir svajojo apie aktorės karjerą. Svajonės nebuvo visiškai iš piršto laužtos — režisierius Jackas Nicholsonas buvo pasiūlęs jai vaidmenį naujame filme, o Joplin netgi įsirašė į dramos kursus. Deja, nė karto ten ir nepasirodė.

Vida Press nuotrauka

Heroinas vėl grįžo į Janis gyvenimą. Jai atrodė, kad tai — vienintelis būdas būti darbingai ir įrašyti albumą “Pearl”. Toks buvo ne tik albumo pavadinimas — taip gražiai Janis vadino artimiausi draugi. Tie, kurie ją pažinojo geriausiai. Juk nedaugelis šią moterį galėjo pavadinti labai mąslia, gal net pernelyg nuovokia, linkusi į savistabą. Gležna ir pažeidžiama.

Deja, darbai liko nebaigti. Heroinas nepadėjo. Jis buvo visko pabaiga.

Neįminta mįslė

“Kuo labiau gyveni, tuo mažiau miršti”, — yra prasitarusi dainininkė. 1970 metų spalio 4 dieną Janis rado negyvą viename iš Holivudo viešbučių. Oficiali mirties priežastis — heroino perdozavimas. Jai buvo 27-eri. Niekas neatsakys į klausimą, ar Janis mirė laiminga. Juk visada troško šlovės ir gyvenimo be rutinos. Ji tai turėjo. Tik labai greitai neteko. Liko nebaigtas “Pearl” ir daug nesudainuotų dainų.

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis