Kaip išsivaduoti nuo baimės keisti gyvenimą? Atsako koučingo specialistė Danguolė

Draugėms, mylimajam ar šeimos nariams tenka nuolat klausytis tavo aimanų apie tai, jog nebesijauti tokia laiminga, viskas nusibodo, niekur nesiseka, ir šioje aklavietėje nėra išeities? Žinai, jog reikia susigriebti ir kažko imtis, bet nežinai nuo ko pradėti? Saviugdos lektorė, koučingo specialistė Danguolė Kraskauskienė primena, jog patys kuriame pasaulį, kuriame gyvename.

Pirmieji žingsniai savęs beieškant

Stebėdami kitų žmonių laimę, dažnai sakome, jog jiems tiesiog sekasi. O ką daryti, jei nesijauti gimusi po laiminga žvaigžde, jei niekas neskuba įvertinti tavo žinių ir nepastebi tavo asmenybės?

„Tikrai neverta nuleisti rankų, nes kartais savo laimę reikia tiesiog susikurti pačiai, žingsnis po žingsnio, – drąsina Danguolė ir dalinasi savo patirtimi. – Nuo mažumės mane traukė mokytojo veikla, tačiau suabejojusi perspektyvomis pasirinkau informatikos studijas ir po jų dirbau visai kitoje srityje. Sekėsi puikiai, bet jaučiau, kad savęs nerealizuoju, o labiausiai džiugino darbai, kai dalinausi žiniomis. Buvau vaiko auginimo atostogose, kai įmonė nusprendė steigti mokymų padalinį. Suvokiau, kad tai – mano šansas. Reikiamos patirties neturėjau, buvau dar metukų neturinčio pyplio mama, bet noras buvo toks stiprus, kad nuėjau pas vadovę ir pasakiau: „Leiskite man pabandyti. Jei susimausiu, pasitrauksiu ir vėliau dirbsiu tą patį darbą, kurį dirbau – jūs niekuo nerizikuojate, bet tai darbas, kurio aš labai noriu“. Nors tąkart atsakymas buvo „ne“, matydami mano pasiryžimą ir užsidegimą, vadovai po kelių mėnesių pasidavė.

Žinoma, nėra lengva pasiekti, kad kiti pasitikėtų tavo žiniomis ir gebėjimais, tačiau kai darai tai, kas tau iš tiesų patinka, turi daugiau motyvacijos, jauti sveiką smalsumą ir savaime norisi tobulėti. Mano susidomėjimas koučingu irgi atėjo savaime – ieškant efektyvių būdų, kaip bendrauti su žmonėmis“, – pasakoja Danguolė apie savo pirmuosius žingsnius tikrojo pašaukimo link ir priduria, kad drąsius žingsnius siekiant sėkmingesnio ir laimingesnio gyvenimo žengti padės tik tinkamas žmogaus požiūris į jį supantį pasaulį ir, be abejonės, į save patį.

Viskas prasideda nuo požiūrio

Ką gi daryti, jei, regis, sėkmė atsuko nugarą, jautiesi visiškai niekam tikusi, o šūkis „jauna, žavi, veikli“ nė trupučio neatitinka tavo situacijos? Koučingo specialistė Danguolė pataria akimirkai atsikvėpti ir tuomet išanalizuoti, o galbūt ir keisti savo požiūrį į save ar susiklosčiusias aplinkybes: „Jaunystėje aš buvau tik jauna – nei graži, nei veikli, – juokauja Danguolė. O savyje rasti ne tik minusų, bet ir pliusų yra ilgas ir sudėtingas darbas. Tačiau kiekviena mergina turi suprasti: pačios kuriame save ir pasaulį, kuriame gyvename.

Ar kada stebėjotės, kodėl viena išsilavinusi ir gan patraukli moteris nesulaukia įvertinimo nei tarp bendradarbių, nei tarp priešingos lyties atstovų, kai kita, nė kiek nepranašesnė moteris maudosi dėmesyje ir sulaukia pripažinimo? Esminis skirtumas tarp jų tikrai ne išorė, o tai, kaip jos jaučiasi savo viduje. Įsivaizduokite: eina gatve dvi moterys. Viena iš jų rami, laiminga ir atsipalaidavusi, kita – nepasitikinti savimi ir nesaugi. Kaip manote, kuri iš jų bus pastebėta, palydėta praeivių žvilgsniais ir sulauks malonaus dėmesio? Tikriausiai ir pati esate pastebėjusi, kad nuo Jūsų vidinės savijautos pasikeičia ir aplinkinių elgesys su jumis.“

– Bet kaip neigiamą požiūrį į save pakeisti nauju, optimistiškesniu?, – klausiame Danguolės. Saviugdos lektorė kaipmat ima pasakoti, jog pirmiausiai reikia suvokti, kad barjerus susikuriame patys: „Pirmasis žingsnis – turi priimti save tokią, kokia esi ir suvokti, jog minusai, kuriuos matome savyje, tai tik dar neatrasti pliusai. Iškrėtei kvailystę? Nieko keisto, esi jauna ir tai buvo nauja situacija. Nuo šiol būsi protingesnė. Su tavim viskas gerai. Antras žingsnis – suvokti, kad tave supa tokie pat žmonės, kaip ir tu. Jie irgi daro klaidų, turi trūkumų ir su jais taip pat yra viskas gerai.

Mūsų veiksmus dažniausiai varžo baimė, jog aplinkiniai yra neigiamai ir priešiškai nusiteikę, o susidariusios situacijos – nepalankios kokiems nors mūsų veiksmams ar tikslų įgyvendinimui. Tačiau aplinką reikia vertinti blaiviai: saugotis realių, o ne įsivaizduojamų grėsmių.

Paprastai žmonės žavisi tais, kurie kažko siekia, todėl, jei nepagelbėjo vienas žmogus, nepasiduok – būtinai atsiras tas, kuris bus nusiteikęs pozityviai, palaikys ir padės veikti. Beje, žmonės, kurie palaiko su tavimi kontaktą, daro tau įtaką. Jeigu tave sups laimingi žmonės, tai turės poveikį ir tau, tavo aplinkai – jausiesi saugesnė, optimistiškai nusiteikusi“, – pasakoja saviugdos lektorė.

Meilė sau – vienas svarbiausių dalykų

Deja, ne kiekviena mūsų gali pasigirti savimi pasitikinčios, veržlios asmenybės savybėmis, todėl kai kurios merginos nesiryžta gyvenimo pokyčiams, kurie padėtų tapti laimingesnėmis ar kilti karjeros laiptais. D. Kraskauskienė sako, jog pradėti reikia nuo meilės sau: „Jeigu supranti, kad neprivalai nuolat įtikti visiems, kad esi vertinga tokia, kokia esi, tu tikrai rasi terpę, kurioje galėsi augti, būti įvertinta ir mylima. Jei to padaryti nepavyksta, galbūt ši aplinka nėra tau tinkama. Tačiau neieškosi kitos aplinkos, jei manysi, kad problema yra tavyje. Viskas prasideda nuo meilės sau.

O kas, jei ištikusi nesėkmė sužlugdė visas viltis ir tikėjimą, kad gali būti geriau? Jei nesėkmė labai skaudi – skirkite dėmesį savo emocijoms ir leiskite sau gedėti: kartais paprasčiausiai reikia išsiverkti. Mes juk ne robotai! Bet neužstrikite beviltiškumo būsenoje. Na, pavyzdžiui, liūdesiui išlieti skirkite 24 valandas, atleiskite sau, apmąstykite, ką reiktų daryti kitaip ir elkitės taip, kad ta pati nesėkmė nepasikartotų. O tada nusišypsokite ir pasitikite gyvenimą aukštai pakelta galva!“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis