Kas slėpėsi už žiaurumu garsėjusio milijardieriaus namų durų

Mefistofelis iš Klivlendo, šventasis doleris, dolerinis milijardierius - taip pašnibždomis, o kartais ir visai atvirai buvo vadinamas bene turtingiausias Jungtinėse Amerikos Valstijose kada nors gyvenęs žmogus - Johnas Rokefeleris (John Rockefeller). Versle jis garsėjo negailestingu žiaurumu ir nežabotomis ambicijos, tačiau užvėręs namų duris virsdavo kitu žmogumi - tironu vadintas Johnas beprotiškai mylėjo savo vaikus ir žmoną Laurą.

Johnas gimė neturtingoje šeimoje, tad nenuostabu, kad nuo pat mažens į priekį jį vedė vienintelis tikslas - pagaliau praturtėti. Būdamas dar visai mažas, berniukas parduotuvėje už gerą kainą prisipirkdavo saldainių ir vėliau už kur kas daugiau pardavinėdavo juos savo seserims - tai buvo pirmosios mažojo Johno pajamos. Johnas ne tik užsiimdavo prekyba, bet ir sumaniai investuodavo savo pinigus, pavyzdžiui, skolindavo kaimynui su 7% metinėmis palūkanomis.

Johnas Rokefeleris
Johnas Rokefeleris
Vida Press

Raginamas savo tėvų, vietoj studijų universitete, 16-metis Johnas pasirinko trijų mėnesių kursus prekybos mokykloje. Pats milijardierius niekada nesigailėjo šio savo žingsnio, nes tai tapo tikru šuoliu jo ateities karjeroje. Iš karto po kursų jis įsidarbino buhalterio asistentu - tai buvo vienintelės jo, kaip samdomo darbuotojo pareigos. Imlus vaikinus netruko suprasti, kad dirbti kitiems visai nenaudinga, kuomet galima dirbti pačiam sau. Aktyviai verslu besidomėjęs vaikinas buvo įsitikinęs, kad kiekvienas doras pilietis privalo dalyvauti ir visuomenėje veikloje. Jis buvo labai tikintis, tad sulaukęs 18 metų tapo bažnyčios vyresniuoju ir per neįtikėtinai trumpą laiką sugebėjo surinkti tais laikais ganėtinai nemenką 2000 dolerių sumą (dabar tai būtų maždaug 16 000 dolerių), kurios reikėjo bažnyčios nuomojamo pastato paskolai padengti.

Dar mokydamasis mokykloje Johnas susipažino su Laura - mergina iš garbingos ir pasiturinčios šeimos, aktyviai kovojusios už juodaodžių teises. Pati Laura daug dėmesio skyrė moterų padėčiai visuomenėje. Johnas atkreipė dėmesį į merginą tą dieną, kuomet prieš auditoriją mergina audringai sakė kalbą apie lygias galimybes ir moterų teises. Laura tiesiog tobulai atitiko Johno išrinktosios viziją, bet to, savo charakteriu buvo labai panaši į Johno mamą.

Laura Rokefeler
Laura Rokefeler
Vida Press

Įsimylėjėliai lankydavosi bažnyčioje, retkarčiais kartu muzikuodavo ir skaitydavo. Laurai patiko leisti laiką su Johnu, tačiau mergina buvo įsitikinusi, kad šeimos kūrimui būtinas tvirtas finansinis pagrindas. Piršdamasis Johnas įteikė mylimajai vertingą žiedą (matyt, taip parodydamas turimą finansinį pagrindą), o 1864 metais jiedu susituokė, žinoma, iš anksto detaliai aptarę būsimo gyvenimo taisykles kartu.

Šios poros suderinamumas buvo tiesiog fenomenalus - abu labai taupūs, ambicingi, turintys kuklius asmeninius poreikius ir besilaikantys taisyklių. Šeima, namai ir bažnyčia - trys banginiai, ant kurių plaukė Johno ir Lauros gyvenimas. O tvirtumo pamatui suteikė poros įsitikinimas, kad viso ko pagrindas - drausmė, tvarka, taupumas ir apskaičiavimas. Pavyzdžiui, bažnyčios lankydamas sekmadieniais buvo šventa tradicija, kurios nevalia praleisti nei švenčių, nei atostogų metu.

Johnas Rokefeleris su dukra
Johnas Rokefeleris su dukra
Vida Press

Šeimos pagausėjo ilgai laukti nereikėjo. Laura pagimdė penkis vaikus, tačiau viena iš mergyčių mirė vos gimusi. Iš pažiūros labai užsispyręs ir tvirtas Johnas buvo švelnus ir rūpestingas tėvas: vaikams pravirkus naktimis, jis pirmas puldavo jų migdyti, leisdamas žmonai bent kiek atsipūsti, o grįžęs į namus po darbo dienos, su malonumu laiką leisdavo kartu su vaikais. Vis dėlto trys dukterys ir sūnus buvo auklėjami pagal griežtas tėvo nustatytas taisykles. Vaikai nuo mažens buvo mokomi dirbti ir užsidirbti - už gerus pažymius ar pagalbą namuose jie būdavo skatinami finansiškai, tačiau lygiai taip laukdavo ir finansinės bausmės, jeigu vaikai neklausydavo ar neatlikdavo jiems skirtų užduočių.

Kai kurios Rockefelerių taisyklės atrodė kiek keistai, pavyzdžiui, visiems vaikams buvo skirtas tik vienas dviratis. Laura buvo įsitikinusi, kad tai juos išmokys dalintis. Vėliau Johnas prisipažins, kad be savo mylimos žmonos Lauros patarimų ir kontrolės greičiausiai būtų likęs vargeta.

Johnas Rokefeleris
Johnas Rokefeleris
Vida Press

1914 metais Johnas ir Laura atšventė auksines savo vestuves. Viešai jausmų nemėgęs demonstruoti Johnas prie visų svečių garsiai padėkojo Dievui už mylimąją, su kuria kartu praleido visą savo gyvenimą. Tais metais Lauros sveikata smarkiai šlubavo, moteris beveik neišlipdavo iš lovos. Negailestingu vadintas verslo ryklys visus reikalus atidėjo į šoną ir dėmesį skyrė savo žmonai, vienintelei moteriai, kurią jis kada nors mylėjo.

1915 metais Laura paliko šį pasaulį. Jos garbei Johnas įkūrė labdaros fondą, kuris ir dabar tęsia savo veiklą. Po mylimosios mirties Johnas pragyveno daugiau nei 20 metų ir mirė sulaukęs garbingo 98 metų amžiaus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis