Magija: kaip apsisaugoti nuo blogos akies

Tikima, kad visa energija iš žmogaus į išorę skverbiasi per akis. Ne šiaip sau ir posakis sugalvotas, kad jos – sielos veidrodis. O sielų būna ir gerų, ir blogų. Juk vaikystėje tikrai girdėjai močiutę sakant: tos kaimynės bloga akis... Ar tai reiškė, kad kaimynė – ragana?

Žinovų teigimu, galima nužiūrėti ir nelinkint bloga – pasitaiko tokių netyčinių, nesąmoningų atvejų. Pavyzdžiui, tiesiog iš pavydo. Blogos akies žmogus gali pakenkti kitam, jo artimiesiems, namams, gyvuliams, derliui vien ilgėliau į tai pažiūrėjęs. Netgi nebūdamas iš esmės blogas ir nė nežinodamas, koks stiprus jo žvilgsnis! Blogą akį gali turėti visi: ir dar kalbėti nemokantis vaikas, ir geras draugas, ir nekalta mergaitė, ir net dvasininkas. Būna, kad viena žmogaus akis yra pikta (dažniausia kairė), o kita – ne.

Manai, tai jokiais moksliniais tyrimais nepagrįsti paistalai? Nužiūrėjimus ir blogos akies fenomeną tyrė bei aprašė net rimti profesoriai – pavyzdžiui, Alanas Dundesas iš Kalifornijos universiteto. Jo stebėjimais, nužiūrėjimų atvejais netenkama skysčių: nužiūrėtas žmogus pradeda vemti, viduriuoti, augalai – vysti, pienas motinos krūtyse – nykti ir t.t. Nužiūrėtą žmogų taip pat gali užpulti smarkūs galvos ir sprando skausmai, ištinti akių vokai, apimti stiprus nerimas ar baimė, kad viskas eina velniop.

Kaip išsiaiškinti, žmogus nužiūrėtas ar užkluptas kokios nors ligos? Italijoje nužiūrėjimas diagnozuojamas į vandens dubenį lašinant alyvuogių aliejaus ir tuo metu kalbant maldas (jos iš kartos į kartą perduodamos tik moterims): jei aliejaus lašai subėga į akies formą, vadinasi, ligą sukėlė bloga akis. Meksikoje tai aiškinamasi žaliais vištų kiaušiniais. Kiaušinis dedamas po lova ir sudaužomas: jei duženos primena akį – ligonis nužiūrėtas.

Gamtininkas, filosofas, rašytojas, istorikas Gajus Plinijus mokė: jei kas nors pažiūri į miegantį kūdikį, motina turi tris kartus nusispjauti. Tais laikais apskritai mėgta taškytis seilėmis: buvo įprasta tris kartus nusispjauti, jei kas nors girdavo grožį, jėgą, turtus, sveikatą.

Italai nužiūrėjimus šalina panašiais būdais kaip ir diagnozuoja: vėl lašina alyvuogių aliejaus į vandens dubenį, vėl kalba maldas. Toks procesas gali trukti ištisas valandas – kol aliejus subėga į gerą formą: neprimenančią akies. Beje, nužiūrėjimų prevencija daug paprastesnė: pakanka suraityti špygą, ir apsauga nuo visų žvilgsnių garantuota. Lietuvoje nerimą keliančiomis situacijomis taip pat įprasta laikyti kišenėje špygą. O štai žydai blogą akį mėgina pergalėti tris kartus nusispjaudami, mesdami žiupsnį druskos ir sakydami: “peh–peh–peh” arba šnibždėdami “kein avin hara”.

Meksikiečiai tiki ant raudono siūlo suvertų akį primenančių didelių rudų pupelių galia – toks vėrinys gali būti segimas ant kaklo, kabinamas automobilyje, ant vaiko lovelės. Žinoma, neapsieisime nepaminėję ir dažno suvenyro iš Egipto bei kitų musulmoniškų kraštų – nuo visų nelaimių saugančios Alacho akies. Mūsų senoliai taip pat tikėjo, kad labiausiai nuo nužiūrėjimo saugo amuletai, ypač iš gintaro. Apsaugos galių buvo priskiriama ir raudoniems vilnoniams siūlams. Kad jie padėtų, reikėdavo jais aprišti dešinį riešą arba čiurną ir pasakyti: “Pikta galia, būk užrišama amžių amžiams.” Simbolinę prasmę turi ir šermukšnio uogos: jas reikia sukryžiuoti, perrišti raudonu siūlu ir padėti šiaurinėje namų pusėje. Tai neutralizuoja nužiūrėjimo galią ir išgena visas piktas dvasias.

Kiti būdai gintis nuo piktos akies
*Į vandenį lašinti vaško ir kalbėti maldas.
*Į vandenį mesti žarijų arba degtukų ir kalbėti maldas.
*Pradurti citriną geležine vinimi.
*Išgerti tris gurkšnius šventinto vandens arba švęstame vandenyje išsimaudyti.
*Tris kartus nusispjauti į blogą akį.

Rizikos zona
Nuo seniausių laikų vengiama žvairakių, taip pat žmonių giliai įdubusiomis arba, atvirkščiai, išsprogusiomis akimis. Skirtingos spalvos akys (tarkim, viena – mėlyna, kita – žalia) irgi nežada nieko gera. Buvo tikima, kad blogą akį turi ir senos nevalyvos moterys, o štai matematikos genijus Pitagoras patarė likti namie, jei susiruošus išeiti prie durų pasipainiojo baisi luoša senė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis