Paprastos taisyklės, kurias išmokusi tapsi laimingesnė

Neverta slėpti tai, kad visi mes linkę šiek tiek pavydėti kitiems žmonėms – tai draugės vyras yra geresnis, tai daugiau pinigų kiti turi ir pan. Bet svarbiausia, laimingų žmonių paslaptis yra ta, kad nepaisant nieko, jie žino kaip būti laimingais ir kaip rasti priežasčių optimizmui net ir sudėtingiausiomis gyvenimo sąlygomis.

Galbūt manai, kad to neįmanoma išmokti? Veltui taip galvoji, svarbiausia – norėti būti laimingais bet kokia kaina! Kaip tai padaryti, pataria psichologė Kristina Levon.

Atsikratyk baimių, nes baimės – tik vaizduotės vaisius

Ar sutinki su šiuo teiginiu? Neskubėk daryti išvadas – kruopščiai pagalvok. Ką darai, kai tikrai gresia pavojus? Teisingai, kažką veiki. Jeigu buvai atleista iš darbo, tada ieškai kito darbo. Kai susirgo artimas žmogus, kreipeisi į gydytoją. Ir sunkiausiu gyvenimo laikotarpiu visiškai nerūpi baimės – tiesiog neturi tam laiko ir jėgų.

O dabar išanalizuosime visas savo baimes, patirtas per vieną dieną. Šiandien bijojai pavėluoti į darbą, bijojai atsikirsti užgauliam kolegai, bijojai, kad vyras vėlai grįš iš darbo namo... Baimių kiekvieno žmogaus gyvenime yra begalės – t. y., jos priklausomos tik nuo žmogaus vaizduotės.

Galime daryti išvadą, jog kuo geresnė pas žmogų vaizduotė, tuo daugiau baimės formų jis gali patirti. Neatsitiktinai tai, kad itin gabūs ir talentingi žmonės, genijai dažnai tragiškai baigia savo gyvenimą, tačiau jų gyvenimas nėra blogesnis, o kartais net geresnis nei kitų. Taigi frazė, kad visi labiausiai bauginantys monstrai gyvena tik mūsų galvose – tikra tiesa.

Nesistenk kontroliuoti visus ir viską

Reikėtų nedelsiant pripažinti: kontroliuoti visus ir viską iš esmės neįmanoma. Kaip besistengtum, net jeigu aplinkiniai sakys, kad be tavęs kaip „be rankų“, nieko neišeis. Paprastas pavyzdys: mylimasis tikina, kad be tavęs negali net košės išvirti ir todėl esi labai jam svarbi ir reikalinga. Reikalinga tam, kad ruoštum maistą.

Bet pagalvok, – kai grįžti namo iš komandiruotės, juk nerandi negyvo savo vyro kūno ant grindų, nes numirė iš bado? Tai pats primityviausias pavyzdys, tačiau jis atspindi svarbią problemą – kai kuriems žmonėms palanku, kad mes galvotumėm taip, tarsi jie be mūsų neišgyvens, išnyks ir t. t. Tai yra viena iš populiariausių manipuliavimo priemonių.

Kitas faktorius: norėdami kontroliuoti viską asmeniškai mes pamirštame, kad gyvenimas pilnas atsitiktinumų, kurių, deja, mes kontroliuoti negalime. Dar vienas pavyzdys: vyras, kuris pats nemokėdavo net viryklės įjungti, palieka žmoną ir išeina pas kitą moterį, kuri, deja, visiškai nemoka gaminti valgyt.

Paliktai moteriai tai tragedija – „Štai, koks jis…., sakė, kad be manęs jis kaip be rankų!“. Tačiau „kalta“ ji. Tiesiog todėl, kad ji norėjo kontroliuoti viską – o tai iš esmės neįmanoma. Ir būkime sąžiningi: tokiu būdu mes norime parodyti savo nepakeičiamumą ir išskirtinumą. Bet kaip žinome, nepakeičiamų žmonių nėra ... Taigi, patarimas – nereikia pačiai save paskirti visų vadove.

Nekaltink kitų žmonių

Nekaltinti kitų yra labai sunku. Ir pasaulyje yra daug netiesos. Bet, jei tikrai nori būti laiminga – šiandien ir čia, tai teks sumažinti reikalavimų sąrašą pasauliui ir padidinti reikalavimus sau. Nedidelė užuomina! Bandant suprasti, kodėl žmonės elgėsi vienaip ar kitaip, nereikia analizuoti paties veiksmo ar jo rezultato, o vertingiau susimastyti apie emocijas ir jausmus, kurie buvo viso to pagrindas.

Pavyzdžiui, draugė suviliojo vedusį vyrą arba draugas suviliojo ištekėjusią moterį. Bet jei jos ar jo veiksmų pagrindas – tikra meilė, tada galėsi būti labiau tolerantiška jai ar jam. Bet kokiu atveju už savo nuodėmes kiekvienas mokės pats, mūsų užduotis – nepildyti savo sielos piktumu ir kitomis neigiamomis emocijomis.

Išlaikyk savo psichikos pusiausvyrą

Ar teko susidurti su žmonių šiurkštumu belaukiant eilėje? Ar teko būti apgautai parduotuvėje? Visi mes norime tik vieno šiose situacijose – keršto. Mes manome, kad taip darydami susigrąžinsime psichologinę pusiausvyrą. Ir tai labai didelė klaida.

Vienas iš žinomų žmonių yra pasakęs, kad „atleidimo žodžiai – tai širdies dvasia...“ Taigi, jei tave barė vadovas, nuvylė šeimos nariai namuose, iš pradžių pabandyk „atvėsti“. Dažniausiai konstruktyvūs sprendimai ateina, kai esame ramūs. Ne, ne abejingi, kaip smauglys, bet galintys analizuoti kitų jausmus.

Išmok išsaugoti save minioje

Ne, tai nereiškia, kad neturi rūpėti visi kiti ir tik mėgausiesi savo ego. Priešingai – mes turime suprasti, perfrazuoti senovės išminčių posakį – „ko tu nekenti, to nekenčia ir kiti“. Kai suprasi kiek žmonės yra susiję tarpusavyje, bus sunkiau pasinaudoti savo savanaudiškumu. Ir suvoksi, ką reiškia frazė – „mes visi kartu, bet kiekvienas atskirai“.

Leisk sau didžiausią prabangą pasaulyje – gyventi jausmais

Aristotelis teigė: „Mes išgyvename jausmus, o ne skaičius saulės laikrodyje. Laikas turi būti matuojamas širdies plakimais“. Kartais mes manome, kad rodydami jausmus, mes rodome savo silpnumą. Tačiau iš tiesų yra priešingai. Tai reiškia, kad mes turime stiprius jausmus.

Jei išanalizuosi savo gyvenimą, suprasi, kad visų svarbiausių pergalių pagrindas yra tik teigiamos emocijos – meilė, susižavėjimas, noras patikti artimiems žmonėms. Neveltui sakoma, kad laimi tas, kuris supranta savo jausmus – tai galingiausias svertas siekiant savo tikslų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis