Gražuolių gyvenimas: tarp prabangos ir tikrų jausmų paieškų

„Grožis - tai rekomendacinis laiškas, iš anksto užkariaujantis širdis“ - rašė filosofas Arthuras Schopenhaueris. Apie tai, ką reiškia būti gražuole, pasakoja Mykolo Romerio universiteto profesorius Gediminas Navaitis.

Finansinė grožio nauda

Žmonės nori būti gražūs, nes tiki, kad grožis leis pasijusti labiau vertinamais, mylimais, leis gyventi įdomiau ir laisviau. Grožio siekimui – kosmetikai ir kosmetinėms operacijoms – išleidžiami milijardai, bet retai bandoma išsiaiškinti, ar tokios išlaidos atsiperka. Toronto (Kanada) universiteto psichologė P. Rozel pabandė atsakyti į šį klausimą. Jos tirtų kelių tūkstančių vyrų ir moterų išvaizdą įvertino ekspertai, rašydami įvertinimus nuo 0 iki 5 balų.

Sugretinus šiuos balus su atlyginimu, kurį gavo tiriamieji, paaiškėjo, kad yra ne itin didelis, bet patikimas grožio ir pajamų sąryšis. Kiekvienas patrauklumo balas padidina algą bent dviem tūkstančiais dolerių per metus. Taigi, itin graži moteris nežinia kodėl per metus uždirbo bent dešimt tūkstančių daugiau, negu ta, kurios išvaizdą ekspertai įvertino nuliu.

Darbdaviai retai kada prisipažįsta mokantys už grožį. Dažniau jie pakliūva į iliuzijos, kai grožis tapatinamas su gėriu, spąstus. Objektyviai vertinant, gražūs žmonės nėra protingesni, darbštesni ar pareigingesni, bet šios savybės jiems paprasčiausiai priskiriamos iš anksto.

Psichologas F. Kleinas pasiūlė studentams pagal nuotraukas apibūdinti merginas. Tos pačios merginos vienu atveju buvo su makiažu, o kitu – be. Suprantama, kad pirmuoju atveju jos įvertintos kaip patrauklesnės, be to, joms buvo priskirtas ir draugiškumas, ir nuoširdumas, ir kitos teigiamos savybės. Tuo tarpu nufotografuotos be makiažo apibūdintos kaip uždaros, nemokančios bendrauti, netolerantiškos ir linkusios kritikuoti kitus. Taigi, pasakų logika, pagal kurią Pelenė ar kokia kita princesė pralenkia savo netikrąsias seseris ne tik grožiu, bet ir gerumu, vis dar lemia suaugusių ir jau nebeskaitančių pasakų vyrų požiūrį į gražias moteris.

Abejotina grožio nauda šeimoje

Dėl karjeros ir didesnių pajamų grožį puoselėja gal tik manekenės. Kitos moterys dažnai nori būti gražios dėl patrauklumo, dėl to, kad sutiktų tikrąją, didžiąją savo meilę. Jos mano, kad gražuolių gyvenimas yra tarsi nesibaigianti šventė, nes gražuolė gali sužavėti bet kurį solidų, turtingą, patikimą vyrą. Jų manymu, gražuolės turi neribotą galimybę rinktis ir išsirinkti stipriai bei ištikimai mylintį. Deja, gyvenimiška patirtis sako ką kitą. Žinoma Holivudo aktorė, mis pasaulis, mis Europa ar mis Lietuva, ištekėjusi vieną vienintelį kartą, auginanti kelis vaikus, besidžiaugianti vyro dėmesiu ir santarve šeimoje tėra reta išimtis. Kodėl?

Psichoanalitikas W. Lagrewas teigia, kad moteris pasąmoningai nenori rinktis. Ji nori sutikti „tikrą“ vyrą, tai yra vyrą, kuris sprendžia. Pernelyg daug susižavėjusių, nuolankiai siekiančių gražuolės palankumo vyrų verčia rinktis ją pačią. Ir ji renkasi vyrą, išsiskiriantį padėtimi visuomenėje, turtu, bet jos pasąmonė žino, kad jos išrinktasis nepasižymi vyriškumu, nes rinkosi ne pats.

Kita jos klaida, trukdanti tinkamai pasirinkti sutuoktinį, paprastai yra savo ir vyriškio jausmų sutapatinimas. Žinodama, kad pati nori artumo ir supratimo, ji vyro geismą tapatina su meile. Vyrai dažnai trokšta gražuolės dėl jos seksualumo, dėl prestižo būti šalia jos, o ar myli ją, dar nežino, todėl gražuolė nuolat susiduria su moterų „kolekcionuotojais“, jai siūloma materialinė parama, ją bando „laimėti“ nors vienam vakarui, ji tampa apkalbų ir intrigų objektu.

Pasijutusi tarsi geidžiama prestižine „preke“, ji ima nekęsti „pirkėjų“. Ir jei galiausiai pasirenka vieną iš jų, būdama drauge su tuo, kuriam pasąmoningai jaučia prieštaringus jausmus, nors jų ir nepripažįsta, nėra iš tikrųjų laiminga.

W. Lagrewas pastebi, kad ši psichologinė problema yra jaunų gražuolių rūpestis. Taip pat ir vyrų, kuriančių šeimą su jauna gražuole. Jos kaprizai ir nuostata, kad už savo žavumą ji turi gauti viską, ko nori, vyrams greitai pabosta.

Anot W. Lagrewo, iš tokio nenuovokumo ir jausmų sumaišties paprastai išaugama. Trisdešimtmetės jau moka suprasti savo poreikius bei vyrų viltis, bet paprastai iki tol spėja skaudžiai nusivilti.

Grožis patraukia ir padeda gundyti, bet dar įdomiau ir veikiausiai naudingiau išmokti gundyti ir taip tapti patrauklia, o drauge ir gražia savo išrinktajam. Todėl veikiausiai teisi buvo Marlena Dytrich, sakiusi, kad „vyrą veikiau patrauks moteris, kuri juo domisi, negu moteris dailiomis kojomis“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis