Tikrasis tavo psichologinis amžius: 8 gyvenimo etapai, kuriuos tenka praeiti

Žinomas psichologas Erikas Eriksonas teigia, kad žmogaus gyvenimo ciklas susideda iš 8 pakopų. Ir kiekvienoje iš jų susiduriama su krize. Krizė – dar ne katastrofa, tačiau lūžio metui geriau pasiruošti iš anksto.

Psichologas žmones lygina su vėžiagyviais. Pavyzdžiui, omaras auga ir vystosi nuolatos nusimesdamas apsauginius kiautus. Išorinio kiauto jis atsikrato vos tik pajautęs, kad jis jam pradeda trukdyti. Tol, kol atauga naujas kiautas, omaras būna pažeidžiamas ir jautrus.


Panašiai vyksta ir žmogaus gyvenime, perėjimas iš vienos pakopos į kitą tarsi griauna egzistuojančia apsauginę struktūrą. Žmogus tampa pažeidžiamas, tačiau įgyja naują, dar tvirtesnę apsaugą, padedančią prisitaikyti prie naujų sąlygų.


Kaip išmatuoti psichologinį amžių


Atsakyk į klausimą: „Jei visą savo gyvenimo turinį vertinti 100 procentų, tai kokį procentą šio turinio esi realizavusi šiai dienai? „Realizavimo rodiklį“ padaugink iš metų skaičiaus, kuriuos tikiesi pragyventi.


Pavyzdžiui, tu manai, kad tavo gyvenimas realizuotas tik 30% (0,3) ir tikiesi pragyventi 80 metų. Tavo psichologinis amžius bus lygus 24 metams (0,3 x 80), nepriklausomai nuo to, tau 20 ar 60 metų tikrovėje.


20 metų krizė: „Aš - suaugęs“

Šio gyvenimo laikotarpio misija labai aiški: ištrūkti iš tėvų namų. Na, kuri iš mūsų tokiame amžiuje nesvajojo apie nepriklausomą gyvenimą? Ir visai nesvarbu, kad galbūt tėvai - auksiniai. Gyventi atskirai ir pagaliau pasijausti suaugusiu norisi visiems. Tik čia atsiranda pagrindinė problema - realiai atitrūkus nuo šeimos, iškyla svarbus klausimas: „Kaip išsilaikyti suaugusiųjų pasaulyje?“


30 metų krizė: „Kas aš esu?“

Užvaldo mintis: „Ką aš pasiekiau gyvenime?“ Atsiranda noras užbraukti praėjusį gyvenimo tarpą ir viską pradėti iš naujo. Vienišės pradeda karštligiškai ieškoti antrosios pusės, tos, kurios anksčiau buvo patenkintos sėdėjimu namuose su vaikais, veržiasi išeiti į viešumą. O bevaikės šeimos trokšta susilaukti vaikų.


30 metų - kardinalių pokyčių metas. Tarsi tas tikrasis žengimas į suaugusiųjų pasaulį, kai tariamai privalai žinoti, kuo tu nori būti ir dar svarbiau - privalai įgyvendinti savo norus.


35 metų krizė: „Žinau, ko man reikia“

Po 30-ies metų gyvenime atsiranda daugiau racionalumo ir tvarkos. Žmonės perka namus, imasi ryžtingų veiksmų, kyla karjeros laiptais. Moterys, kaip taisyklė, pasiekia savo seksualumo viršūnę ir pradeda vertinti pačios save, todėl labai dažnai kardinaliai keičiasi jų santykiai su vyrais. Vyrai - priešingai, pradeda suprasti, kad jie jau nebe aštuoniolikiniai ir toli gražu ne eržilai, galintys nusitempti į lovą bet kurią, kurios tik panorės. Jiems ryškiau nei moterims pasireiškia pirmieji senėjimo simptomai.


40 metų krizė: „Ar tai jau pabaiga?“

Link 40 metų baigiasi taip vadinamas „jaunystės laikotarpis“. Praėję pusę gyvenimo kelio, mes jau matome, kur jis pasibaigia. Laikas pradeda trumpėti. Tu supranti, kad turi tik tai, ką pasiekei iki šiol, ir daugiau greičiausiai nieko labai naujo tavo gyvenime nebus. Arba dabar, arba niekada – tai tavo paskutinė galimybė išsiveržti į priekį.


45 metų krizė: „Paskutinis pasispardymas“

Pradedame vis rimčiau susimąstyti apie savo mirtingumą. Jei nepaskubėsime apsispręsti, gyvenimas apsiribos tik kasdienių banalių savo įsipareigojimų vykdymu ir balansavimu ties egzistencijos riba. Ši paprasta tiesa daugeliui sukelia šoką. Liūdna statistika skelbia: sulaukus tokio amžiaus, skyrybų skaičius labai išauga.


50 metų krizė: „Viskas kontroliuojama“

Nervų sistema tampa plieninė: dauguma jau beveik nebereaguoja į sudirgusio viršininko šūkaliojimus ar į nepatenkintos žmonos priekaištus. O savo profesinėje aplinkoje išlieka vertingais darbuotojais. Būtent šiame amžiaus tarpsnyje išmokstame atskirti svarbius dalykus nuo antraeilių, visą dėmesį sutelkdami į pagrindinius klausimus ir tokiu būdu pasiekdami aukštų rezultatų.


Sulaukę 50 metų dauguma žmonių atranda naujų gyvenimo džiaugsmų: nuo kulinarijos iki filosofijos. Ir per vieną dieną gali priimti sprendimą, kardinaliai pakeisiantį gyvenimo būdą.


55 metų krizė: „Yra ir svarbesnių dalykų“

Su šiais metais ateina išmintis ir šiluma. Ypač pas tuos, kas sugebėjo užimti aukštas vadovaujančias pareigas. Draugai ir asmeninis gyvenimas tampa svarbūs kaip niekada. Sulaukę 55 dažniausiai pareiškia, kad nuo šiol jie neužsiiminės menkaverčiais dalykais. Ir kai kurie tikrai atranda naujų kūrybinių gebėjimų.


Krizė užklumpa tada, kai vyras supranta, kad vis dėlto užsiima menkniekiais. Moterys taip pat atsiduria kryžkelėje. Kai kurios skundžiasi: „Aš niekada nieko negalėjau daryti dėl savęs, viską dariau dėl šeimos…O dabar jau vėlu ką nors keisti…“.


56 metų ir vyresnių krizė: „Visi sunkumai įveikiami“

Labai įdomus laikotarpis, galintis parodyti visai kitą gyvenimo kelią. Nesvarbu, kuo tu buvai iki šiol - šiame amžiaus tarpsnyje viskas gali kardinaliai pasikeisti: supranti, kad praėjai daugybę išbandymų ir tau pavyko išgyventi. Vadinasi, išgyvensi ir toliau.


Kuo arčiau senatvė, tuo giliau žmogus pasineria į savo vidinį pasaulį, pamato kitus dalykus, į kuriuos seniau gal net nekreipdavo dėmesio. Jis jau moka priimti situacijas tokias, kokios jos yra, mažiau stresuoja, lengviau susitaiko su esama padėtimi.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis