Socialinių tinklų narcizės: vienas žingsnis link priklausomybės

Tau visai nebūtina matytis su drauge. Viską žinai iš jos feisbuko ir tviterio žinučių. Ji talpina savo pačios nuotraukas vonioje, klube, parduotuvėje, ką valgo pietums ar ką skaito. Negana to, viešina kiekvieną savo naują mintį ar darbą. O gal taip elgiesi tu? Sveikiname, priklausai interneto narcizių kartai.

Jai priklauso nemažai garsenybių. Pavyzdžiui, Rihanna ar Miley Cyrus. Abi savo viešose paskyrose kasdien gerbėjus nudžiugina itin asmeniškomis nuotraukomis ar žinutėmis. Beje, Rihanną jos draugai kadaise apkaltino narcisistinės asmenybės sutrikimu.

Tačiau psichologai tvirtina, kad narcisistinės asmenybės sutrikimas skiriasi nuo internetinio narcisizmo. Pirmąjį sutrikimą turintys žmonės dažnai susikuria kitą asmenybę, kur kas patrauklesnę, įdomesnę. Jie meluoja apie savo pasiekimus, praeitį, geba manipuliuoti kitais ir šmeižia tuos, kurie suabejoja jų kuriamomis istorijomis. Tuo tarpu internetiniai narcizai tiesiog užvers draugus ir pažįstamus savo nuotraukomis, mintimis ar kasdienybės nuotrupomis.

Psichologų teigimu, internetinis narcisizmas yra malonumo siekimo ir nerimo derinys. Patiri pasitenkinimą kai kiti spaudžia mygtuką „Patinka“, komentuoja, kaip gražiai atrodai, ar pritaria tavo mintims. Tačiau tuo pačiu negali atsikratyti kamuojamo nerimo, kad kas nors gali supeikti ar visai nesureaguoti.

Bent dalį internetinio narcizo savybių galima rasti kiekvienoje, kuri turi feisbuko ar Instagramo paskyrą arba rašo internetinį dienoraštį. Kaltinti reiktų mūsų smegenis. Sulaukus pritariančio, giriančio komentaro ar kelių „Patinka“ paspaudimų, jos išskiria hormoną dopaminą, kuris suteikia laimės jausmą. Psichologų tvirtinimu, kiekvienam žmogui būtinas socialinis pripažinimas ir dėmesys. Todėl toks dėmesio siekimas gali būti ir naudingas. Jis didina pasitikėjimą savimi. Svarbu, netapti priklausomai.

Ženklai, kad tapai interneto narcize:

* Po sunkios dienos patalpini savo naują nuotrauką feisbuko paskyroje. Nuotaika ima gerėti sulaukus pirmųjų „Patinka“.

* Feisbuko paskyros nuotrauką visuomet patobulini fotošopu.

* Net nesąmoningai visą aplinką ar tavo gyvenime vykstančius įvykius vertini pagal tai, ar verta pasidalinti tuo socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui, pamačiusi gražų vaizdą iškart pagalvoji, kad verta nufotografuoti tam, kad įsikeltum į Instagramą

* Keliones ar savaitgalius planuoji taip, kad viskas atrodytų kuo įdomiau ir šauniau tavo interneto dienoraštyje.

* Seki kiek turi socialinių tinklų sekėjų.

* Stebi like`ų skaičių ir mintyse turi nusistačiusi tam tikras ribas, kiek jų turėtų būti

* Nuotraukas ar įrašus į socialinius tinklus dedi kiekvieną dieną

* Didžioji tavo socialinių tinklų dalis visai nepažįstami ar matyti tik vieną kartą žmonės

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis