Kokią įtaką vardas daro tavo gyvenimui

Racionalistų teigimu, vardas — ne dangaus malonė, o tiesiog socialinė būtinybė diferencijuoti individus. Vis dėlto ką gi slepia šis raidžių derinys — be to, kad kadaise jis patiko tavo tėvams?

Socialinė vardo reikšmė didžiulė: vien jį išgirdę galime spėti žmogaus tautybę, kilmę, tikėjimą. Įrodyta: tas pats vardas daugeliui kelia panašių asociacijų, vadinasi, ir požiūris į žmones tokiu pat vardu yra panašus. Mat mes, nepaisydami posakio visi skirtingi, norime sisteminti pasaulį: šie šnekūs ir geranoriški, anie — kerštingi ir agresyvūs... Tarkim, Nojai — ramūs ir taikūs, Danieliai — žaviai flegmatiški, Mortos — valdingos, Ievos — stilingos ir koketiškos... Sutikusi savo bendravardę tikiesi, kad ji tave puikiai supras, ir ieškai sąlyčio taškų — vildamasi pažvelgti į save iš šalies. Gal tavo lūkesčiai ir ne visai nepagrįsti — juk net yra specialus mokslas antroponimika, kurio atstovai ieško bruožų, bendrų žmonėms tokiais pat vardais.

Vizitinė kortelė

Vardas — pirmiausia galimybė neanonimiškai bendrauti, pareikšti pasauliui: “Žiūrėkit, tai aš.” Tiesa, tas prisistatymas gali skambėti ir kaip mylėkite mane bei gerbkite, ir kaip oi, aš niekam tikusi. Tačiau bet kuriuo atveju nesame patenkinti, jei kas nors iškraipo mūsų vardą. Juk tai — tarsi užuomina, kad į mus rimtai nežiūrima. Jei esi domėjusis S.Freudo teorijomis, turbūt žinai: vardų darkymas — abejingumo ir viršenybės ženklas. Kadaise aristokratai taip elgdavosi su tais, dėl kurių nenorėdavo sau kvaršinti galvos.

Antra vertus, savo vardą kartais keičiame patys. Štai aš namie esu Inutė, atsiliepdama telefonu sakau “Ina klauso”, o kokiam atsitiktiniam vaikinui retsykiais prisistatau Barbora ar Vesta. Kodėl? Aš linkusi manyti, jog taip elgiuosi dėl savo artistiškos prigimties ir potraukio persikūnyti (beje, tai būdinga daugeliui moterų). Kultūrologai mano aktorystės polėkius tikriausia apmalšintų: jų nuomone, mūsų protėviai vaikams kelis vardus suteikdavo tikėdami, jog vieną jų reikia slėpti nuo nepažįstamųjų, kad neprisišauktum nelaimės. Matyt, ir aš nepažįstamiesiems Barbora prisistatau nesąmoningai tų nelaimių vengdama.

Vardo galia

Psichologų manymu, vardas gali turėti įtakos sėkmei. Jei tai tiesa, vadinasi, galime susitelkti į gerąsias savo vardų raidžių slepiamas savybes ir tobulėti. Taigi kas yra vardas — charakterį formuojanti energija ar tik dirgiklis, sukeliantis sąlyginį refleksą?

Vienų įsitikinimu, kad ir kaip žmogų pavadinsi, nieko jam nepagadinsi, kiti laikosi principo kaip laivą pavadinsi, taip jis ir plauks. Šis ginčas tikriausia būtų tęsiamas per amžius, jei vėl neįsiterptų psichologai. Jų tikinimu, vaikai, dėl perdėto tėvų polinkio vaikytis savitumo ar madų gavę retus, net keistus vardus, priversti nuolat gintis, kad išvengtų pašaipų ir išsikovotų lygias pozicijas. O tai, be abejo, turi įtakos tam tikrų asmenybės bruožų formavimuisi.

Vardų muzika — dar viena teorija, aiškinanti vardo poveikį charakteriui. Ja remiantis, kiekvieno vardo skambesys sukelia mums tam tikrų emocijų: vieni vardai skamba švelniai, kiti kilmingai, dalykiškai ar net griežtai. Iš šių emocijų ir sudaroma nuomonė apie asmenį.

Abiem atvejais kyla ta pati mintis: vardas juk neatsiejamas nuo aplinkos. Ir ji yra arba jam palanki, arba ne. Dėl to, tarkim, žavios prancūziškos Monic Lietuvoje tampa Monikom — armonikom, o rimti Rimantai švelninami mažybinėmis priesagomis.

Etiketės našta

Kad ir kaip ten būtų, vardo nepasirinksi. Bent jau pirmuosius aštuoniolika gyvenimo metų. Tačiau gali rinktis, mėgti jį ar tik su juo taikstytis. Požiūris į vardą tiesiogiai priklauso nuo požiūrio į save: jei jie nesutampa, nuolat jausi diskomfortą. Jei pati pernelyg aukštai sau keli kartelę, ne išskirtinis — kaip tik dažnas vardas gali erzinti, atrodyti per paprastas, per populiarus ar banalus. Kas kita, kai reikalavimų kelia draugai, mylimasis. Arba kai esi priversta simbolizuoti tėvų lūkesčius: tarkim, jie pavadino tave Karmen, nes vylėsi, kad papildysi operos dainininkių gretas, o tas vardas nei prie tavo šviesių plaukų, nei prie pavardės dera, nei tavo muzikalumą atspindi. Arba koks ten Napoleonas — dviejų metrų ūgio taikus tylenis, Afroditė — sukriošusi bambeklė? Išvis juokinga!

Psichologai įspėja: per dideli reikalavimai ir atsakomybė gavus didingą ar istorinio paveldo slegiamą vardą žmogui gali sukelti rimtų psichologinių problemų ir netgi tapti asmenybės susidvejinimo priežastimi. Gal vardas išties gyvena savo gyvenimą ir mus keičia?

Madų vėjai

Holivude dabar madinga kopijuoti garsių kompanijų pavadinimus. Armani, Canon, Lexus... Gal ir keistoka, bet nebekelia nuostabos, nes vaikas vis dažniau traktuojamas kaip aksesuaras. Tačiau ir kai kurie suaugusieji sąmoningai nusprendžia pasikeisti vardą į neįprastą, bet garsų. Galbūt taip jie tikisi jei ne pačiupti svetimą laimės paukštę už uodegos, tai bent jau porą jos plunksnų išpešti?

Lietuviai (laimė?) tokias naujoves vertina labai atsargiai. Statistikos duomenimis,pastaruoju metu gimė daugybė Matų ir Kamilių, pabiro Emilijos (2000—2005 metais JAV karaliavęs vardas), o jei žvilgtelėtume į visas pastarojo šimtmečio Lietuvos kartas, vis dar neužleidžia pozicijų Jonai ir Onos. Vėl madingi pagoniški vardai. Upė, Vėjas, Saulė — jų energetika pritrenkiamai stipri, be to, šis įspūdis stiprinamas realių asociacijų bei reikšmių. Tėvai labiau linkę eksperimentuoti mergaičių vardais.

Kaip gimsta vardų mados? Ogi nugirstame vardą vaikų žaidimų aikštelėje, perskaitome romane, pasisaviname iš televizijos ekrano... Kitam tas vardas irgi patinka, jo draugams — taip pat... Ir štai jau kilo vardo bumas — vienoje klasėje mokosi, tarkim, šešios Kristinos, penkios Lauros ir keturios Aistės!

Nesąmoningas vardų kopijavimas gali būti sąlygotas ir visuomenės įvykių — štai po Lietuvos lakūnų skrydžio per Atlantą pagausėjo Darių, atsirado vardas Girėnas, dabar Kenijoje kaip iš gausybės rago pabiro Barackai Obamos...

Patys didžiausi individualistai nevarto žinynų ir neseka madų — jie vardus kuria patys. Net Lietuvoje esama neformalų, pasiryžusių savo vaikus pavadinti, pavyzdžiui, 000 ar Supistijomis. Kiti meilės vaisius sumąsto pavadinti raidžių deriniu iš savo vardų — taip atsiranda Andžvidos, Rimastos ir kitokie stebuklai, kurių neįsimena ne tik valdiškų įstaigų tarnautojai, bet ir artimi giminaičiai.

Vis dėlto kad ir kokias teorijas kas išvedžiotų, retas ar populiarus, egzotiškas ar tautinis — tavo vardas yra tik tavo. Ir tikrai gali padaryti taip, kad žmonės, užuot puolę narstyti, ką jis galėtų reikšti, tapatintų jį su nuostabia asmenybe — tavimi.

Na, o dabar šiek tiek pasmalsaukim! Sakoma, kad pirmoji vardo raidė gali gana tiksliai apibūdinti žmogaus charakterį. Kiek tame tiesos - spręsk pati.

A - itin nepriklausomi, turintys labai daug ambicijų, valingi, ryžtingi, užsispyrę, mėgstantys viską sakyti tiesiai į akis.

B - atkaklūs, ganėtinai nepriklausomi, kartais labai emocingi, tačiau draugiški ir taikūs.

C, Č - atviri, jausmini, linksmi, spontaniški. Tačiau kartais būna išsiblaškę, linkusios į apmastymus.

D - praktiški ir tvarkingi žmonės. Drąsūs, įžvalgūs, mokantys racionaliai spręsti iškilusias problemas. Patikimi, tačiau ne visada paisantys kitų nuomonės. Būna geri verslininkai ir meilužiai.

E - vertinančios laisvę, aistringos, mėgstančios sportą, kompaniją ir pasilinksminimus asmenybės. Spalvingi, originalūs ir įžvalgūs.

F - atsakingi, pasiaukojantys, draugiški, linksmo charakterio, meilūs ir gailestingi žmonės.

G - mąslios, smalsios, valingos, ryžtingos, organizuotos ir dažniausiai sėkmingos asmenybės. Pasižymi gera vaizduote, mėgsta tvarką.

H - išradingi, kūrybingi, originalūs, motyvuoti, tačiau kiek lengvabūdiški žmonės.

I - emocionalios, jautrios, bet supratingos ir dėmesingos asmenybės. Turi gerą estetinį skonį.

J - dori, teisingi ir atviri žmonės. Niekada neatsisako pagelbėt kitiems. Pasižymi įvairiais talentais. Užsispyrę, atkaklūs ir ištvermingi siekdami savo tikslų.

K - intuityvios, išradingos, įvairiapusiškos, emocingos ir atviros asmenybės. Reikalauja aplinkinių dėmesio, karšti jausmuose.

L - intelektualūs ir charizmatiški. Energingi, mokantys bendrauti, verslūs.

M - energingi, darbštūs, draugiški, atsakingi, pastovūs.

N - iniciatyvūs, užsispyrę, ištvermingi, gyvybingi, artistiški, linkę į meilės nuotykius.

O - ramūs, valingi, protingi, išsilavinę, kultūringi, mėgstantys tvarką. Kovotojai už teisybę. Būna gerais mokytojais, rašytojais.

P - inteligentiški, išradingi, plačių pažiūrų geriečiai, tačiau truputį išsiblaškę ir dėl to prastai planuojantys laiką.

R - geri, garbingi, stiprūs ir entuziastingi. Atsidavę ir lojalūs darbuotojai.

S, Š - žavūs, aistringi, charizmatiški, mėgstantys dėmesį, mokantys bendrauti, tačiau pasižymintys nepastovia nuotaika, impulsyvūs. Būna gerais politikais, aktoriais, modeliais.

T - energingi, draugiški, intuityvūs, šnekūs, mėgstantys greitą gyvenimo tempą.

U - intelektualūs individualistai, išradingi, intuityvūs, punktualūs.

V - ižvalgūs, spalvoto charakterio, turintys vaizduotę, darbštūs, patikimi, jausmingi.

Z, Ž - protingi, kuklūs, patikimi, tyloki, bet mėgstami žmonių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis