Ką žmonės galvoja paskutinėmis gyvenimo minutėmis

Apmaudu, tačiau gyvendami į daugumą dalykų numojame ranka ir tik tuomet, kai nieko pakeisti nebegalime, pradedama galvoti apie tikrąsias vertybes, apie tai, kas gyvenime mums iš tiesų svarbu. Tema – ne pati džiugiausia, bet vis dėlto priverčianti susimąstyti.


Per 33 metus JAV Teksaso valstijoje 446 nuteistiesiems buvo įvykdyta mirties bausmė. Ekspertai išanalizavo, kokius paskutinius žodžius jie dažniausiai ištardavo. Ar žinai, koks žodis buvo pakartotas iš viso 630 kartų? MEILĖ. Jį savo paskutinėje kalboje pavartojo beveik kiekvienas nuteistasis. Antrasis pagal dažnumą žodis yra „ačiū“. Prieš egzekuciją jis nuskambėjo iš 243 mirtininkų lūpų.


Kai žinai, kad viskas jau baigiasi, nori nenori atsisuki atgal ir susimąstai, ką gyvenime galėjai padaryti kitaip. Viena slaugos ligoninės darbuotoja, ilgus metus besirūpinusi mirštančiaisiais, sudarė didžiausių jų apgailestavimų sąrašą. Siūlome perskaityti ir bent minutei susimąstyti.


1. Gailiuosi, kad labiau įsiklausydavau į kitų nuomonę ir pageidavimus, nei į savuosius. Iš tiesų, gyvenime mes dažnai priimame ne tuos sprendimus, kurie mums atrodo teisingi. Dėl to, kad jaučiame spaudimą būti tokiais, kokius mums nori matyti kiti. Dėl to, kad nenorime nuvilti aplinkinių. Dėl to, kad bijome savarankiškai nuspręsti ir suklysti. Tik ar gyvendami pagal svetimą scenarijų iš tiesų jaučiamės laimingi?


2. Gailiuosi, kad didžiąją gyvenimo dalį atidaviau darbui. Sakoma, visų pasaulio pinigų neuždirbsi, bet dauguma vis tiek stengiasi. Žadame patys sau, kad dar truputėlį ir jau tuomet galėsime pagyventi... Bet kai pagaliau sustojame ir atsimerkiame, tas gyvenimas jau būna likęs kažkur toli užnugaryje.


3. Gailiuosi, kad neturėjau drąsos garsiai pasakyti apie savo jausmus. Jei myli - pasakyk, jei nori - paprašyk, jei pasiilgai - paskambink… Banalus patarimas, bet toks teisingas! Tik ar dažnai juo pasinaudojame? Bijome atvirai kalbėtis net ir su tais žmonėmis, kurie šalia mūsų yra daugybę metų. Bet vieną dieną pasakyti gali būti paprasčiausiai per vėlu.


4. Gailiuosi, kad praradau man brangius žmones. Dažnas iš mūsų yra paprasčiausias egoistas. Draugams paskambiname tik tuomet, kai patys neturime ką veikti. Su giminėmis susitinkame tik per didžiąsias šventes. O klausimas „Kaip tau sekasi?“ tapo tiesiog eiline mandagumo fraze, neturinčia nieko bendro su nuoširdžiu rūpesčiu. Gaila, bet dažnai tik stovint ant gyvenimo ir mirties slenksčio supranti, koks iš tiesų vienišas tu esi.


5. Gailiuosi, kad neleidau sau tiesiog gyventi laimingai. Mes taip įprantame prie susikurto komforto, kad bijome net žingsnį į šoną žengti ir bent pabandyti kažką pakeisti. Baimindamiesi permainų susitaikome su tuo, ką turime ir apsimetame, kad būtent tai ir yra laimė. Anot mirštančiųjų, tik gyvenimui einant į pabaigą pradedi suvokti, kiek įvairiausių galimybių tu turėjai ir koks iš tiesų spalvingas galėjo būti tavo gyvenimas, jei tik būtum išdrįsęs dažniau eksperimentuoti.


Tikriausiai mes visi rasime dėl ko gailėtis, bet galbūt kažką galima pakeisti jau dabar, nelaukiant tos akimirkos, kai bus per vėlu. Sužinojęs, kad serga vėžiu, australas Denisas Wrightas pradėjo rašyti internetinį dienoraštį, kuris privertė šimtus tūkstančių žmonių kitaip pažvelgti į savo gyvenimus. Štai 10 jo patarimų, į kuriuos, manome, visi turėtume atkreipti dėmesį.


1. Neeikvok savo laiko nemėgstamam darbui. Gyvenimas pernelyg trumpas, kad gyventum tik vakarais ir per išeigines dienas.


2. Jei tavo gyvenime yra kažkas negatyvaus, ko negali kontroliuoti ar pašalinti, išsiaiškink ir ištyrinėk, pasinaudodamas visais įmanomais šaltiniais ir atrask būdą tiesiog susigyventi su tuo. Mūrinės sienos daužymas galva – visiškai neproduktyvus dalykas.


3. Jeigu tau atrodo, kad gali kažką pakeisti, pabandyk tai padaryti situaciją įvertinęs iš visų pusių. Svarbiausia, pasistenk suprasti problemos esmę ir tada žinosi ką su ja galima padaryti.


4. Nėra „gerų“ ir „blogų“ sprendimų. Jei padarei kažką, tavo manymu, neteisingai, tai pasimokyk iš to, kad sekantį kartą priimtum geresnį sprendimą. Juk tu negali tikrai žinoti, kas galutiniame rezultate bus gerai, o kas blogai, o sėdėti ir sielvartauti – bergždžias laiko gaišimas.


5. Nesigailėk to, kas praėjo, nes to jau nepakeisi. Gyvenk dabartimi, tačiau ne vien šia akimirka, nes ji pernelyg trumpa. Gyvenk nedidelėmis atkarpėlėmis, kuriose užčiuoptum šiek tiek praeities, dabarties ir ateities: taip tavo gyvenimas taps turtingesnis.


6. Paprašyk atleidimo to, kurį, tavo manymu, galėjai įskaudinti. Neįsivaizduok, esantis tobulas, prisiimk atsakomybę už kitų kančias, kai to reikia.


7. Neskubėk priimti galutinio sprendimo – kuo ilgiau jį apgalvosi, tuo geresnis jis bus.


8. Stenkis niekada neprarasti humoro jausmo, nors tai ne visada būna įmanoma.


9. Išnaudok kiekvieną pasitaikiusią akimirką… Ar, paįvairinimui, pasimėgauk skirdamas sau visą dieną.


10. Nebijok mirties. Jei nebijosi mirties, tu apskritai nebijosi nieko, ką tau galėtų „iškrėsti“ gyvenimas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis