Jaučiuosi išnaudojama: kaip išmokti pasakyti „NE“?

Jeigu darbe tenka dirbti daugiau nei kitiems ir už tą pačią algą, o kas yra laisvas laikas, skirtas tik sau, jau seniai pamirštai, nes esi paskendusi artimųjų ir draugų problemose, tuomet šis straipsnis kaip tik tau. Tu paprasčiausiai nemoki pasakyti NE.

Kodėl turėtum to išmokti? Visų pirma dėl to, kad viską atiduodama kitiems, labai daug atimi iš savęs. Be to, prie gero žmonės labai greitai pripranta. Sutikai padėti kartą, antrą, o trečią niekas nebeprašys – tiesiog numes tau darbelį ir lauks, kol padarysi. Neleisk, kad kiti tavimi naudotųsi! Būti paslaugia yra gerai, bet reikia skirti, kas yra paslaugumas, ir kas – leidimas lipti ant galvos.

1 žingsnis: nustok svarstyti

Situacija: draugė tau skambina ir kviečia nueiti į miestą išgerti kavos, o tu pagaliau turi vieną laisvą vakarą, kurį nori ramiai praleisti namuose. Net nesvarstyk ir iš karto pasakyk „NE“. Tokiose situacijose dažnai darome vieną klaidą: bandome mintyse sugalvoti priežastį, o tik tuomet atsisakome. Rinkis priešingą taktiką: iš pradžių atsisakyk, o jau tuomet sugalvosi priežastį. Tokiu būdu nepaliksi vietos dvejonėms ir erdvės įkalbinėjimams.

Kitas variantas – ieškoti kompromiso. Tavo veiksmų seka lygiai tokia pati: pasakai griežtą „ne“, o tuomet jau apsvarstai galimus variantus. Pavyzdžiui „Ne, dabar aš turiu kitų planų. Jeigu tau tinka, galime susitikti rytoj“.

2 žingsnis: išmok kalbėti konkrečiai

Atsisakymą argumentuok labai aiškiai, nesileisdama į pašalines aplinkybes. Priešingu atveju atrodys, kad tiesiog teisiniesi. Netinkamas variantas: „Nepyk, šiandien aš nelabai galiu, nes turiu tik vieną laisvą vakarą, o darbe buvo sunki savaitė, norisi pailsėti...“ Tinkamas variantas: „Nepyk, šiandien aš negaliu, nes jau suplanavau vakarą“. Lygiai tas pats ir darbe – paprasčiausiai pasakyk, kad norėtum padėti, bet deja, šiuo metu neturi laisvo laiko. Ir viskas. Jokių „nes dar turiu padaryti tą, o po to aną...“

3 žingsnis: nustok teisintis

Tavo vyrukas sako: „Nenoriu, kad tu į darbą eitum apsirengusi tokiu trumpu sijonu“. Ką tu darai? Pradedi teisintis? „Kad jis vos aukščiau kelių, ne toks jau trumpas, kaip tu čia pateikti... Be to, darbe merginos dar ne su tokiais vaikšto...“ Ir kas iš to? Manai, tavo vyrukas pasakys, kad esi teisi ir tuo viskas baigsis? Nė velnio. Vietoj pasiteisinimų ir beprasmių ginčų paprasčiausiai parodyk aiškią savo poziciją: „Labai vertinu tavo, kaip stilisto, patarimus, bet sijonas tai mano ir ne tu jį vilkėsi“. Tik pasistenk kalbėti su šypsena, o ne susiraukusi!

4 žingsnis: nenorėjimas – taip pat priežastis

Kartais apskritai neverta ieškoti priežasčių, kodėl atsisakai daryti vieną ar kitą darbą. Nuoširdi tiesa „pavargau“, „neturiu nuotaikos“, „tiesiog nenoriu“ - yra pakankamas pagrindas atsisakyti. Kodėl turėtum remtis tik rimtomis priežastimis? Kodėl įvairios aplinkybės turėtų būti svarbesnės nei tavo pačios savijauta? Tu gali sau leisti nenorėti, nes tai – tavo gyvenimas!

5 žingsnis: nusibrėžk aiškias ribas

Jeigu nemoki pasakyti „ne“, tuomet tau būtinai reikia pačiai sau nusibrėžti aiškias ribas ir susidaryti sąrašą dalykų, kurių tu negali pakęsti. Pavyzdžiui, nusibrėžk ribą sprendimo ir kitą kartą, kai prieš pat išėjimą iš darbo kolegė lyg niekur nieko ateis paprašyti paslaugėlės, labai ramiai atsakyk, kad rytoj galėsi jai padėti, bet dabar jau turi bėgti. Kita situacija: draugė prašo pasivaikščioti su ja po parduotuves, nes jai vienai sunku išsirinkti drabužius, o tu tiesiog nekenti parduotuvių. Na ir kodėl turėtum kankintis? Ar tai – gyvybės ir mirties klausimas? Paprasčiausiai pasakyk, kad parduotuvių tu nemėgsti ir tikrai nesi pats geriausias variantas šiam žygiui. Ir net tuomet, kai draugė iš paskutinių bandys tave įkalbėti, ramiai ją išklausyk ir aiškiai pakartok: „Nepyk, bet ne“.

Nusiteik, kad iš pradžių bus nelengva, bet prisiversk bent pabandyti. Pamatysi, kaip paprastas žodelis „ne“ gali tave išlaisvinti!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis