Sheikha Mozah: prabangi šeicho žmona, apie kurią sklando legendos

Sheikha Mozah bin Nasser Al Missned – antroji iš trijų Kataro Emyro šeicho Hamad bin Khalifa Al Thani žmonų, septynerių vaikų motina, viena stilingiausių pirmųjų ponių planetoje ir, kaip nebūtų keista – aktyvi politikos ir visuomenės veikėja. Arabų pasaulio akimis jos stilius – tiesiog įžūlus, juk buvęs Kataro Emyras savo antrajai žmonai leido ne tik nusiimti parandžą, bet ir dalyvauti šalies valdyme.

Sheikhos Mozah gyvenimo istorija visiškai atitinka rytietiškų pasakų dvasią. Būdama 18 metų Mozah gavo „laimingą bilietą“ – ji susipažino su būsimu princu paveldėtoju, tačiau tekėti už jo neskubėjo. Pirmiausia mergina įstojo į Kataro universiteto psichologijos fakultetą, stažavosi prestižiniuose JAV universitetuose ir tik po to pasiryžo santuokai. Pirmus šeimyninio gyvenimo metus moteris, kuri dabar vadinama Persijos įlankos „pilkuoju kardinolu“, skyrė vaikams. O ir Kataras tuo metu nebuvo toks įtakingas arabų pasaulyje, kaip šiandien.

Situacija pasikeitė 1995 metais. Tuomet Mozah sutuoktinis įvykdė perversmą, nors ir be kraujo praliejimo, nuvertęs iš sosto savo tėvą, paėmė valdžią į savo rankas. Šį perversmą palaikė anglosaksų pasaulis, apie Katarą prakalbo kaip apie turtingą naftos ir dujų kompleksą, o naujasis Emyras pristatė pasauliui savo antrąją žmoną – gražuolę Mozah.

Sheikha Mozah ėmėsi humanitarinės ir labdaringos veiklos ir vis dažniau viešumoje rodėsi pasidabinusi išskirtiniais garsiausių pasaulio madų namų apdarais. Sheikha dėvi ir kelnes, ir sukneles, paryškinančias jos dailią figūrą. Nors Katare moterys tebesirengia juodais beformiais žemę siekiantys drabužiais, o galvą apmuturiuoja čadra, palikdamos tik plyšelį akims, Mozah nešioja tik turbaną, o laisvalaikiu leidžia sau dėvėti ir kelnes.

A photo posted by Moza bint Nasser (@mozabintnasser) on Aug 7, 2015 at 9:21am PDT

Mozah kritikuojama ir dėl agresyvios Kataro ekonominės politikos – mažąją Persijos įlankos šalį kaltina dujų kainų dempingavimu ir siekiu užvaldyti maksimalų dujų rinkos segmentą pasaulyje. Negana to, Kataras remia radikalias grupuotes visame pasaulyje, kas, suprantama, ne labai dera su rafinuotu Sheikha įvaizdžiu.

Sheikha Mozah atlieka nemažai valstybinių ir tarptautinių pareigų, tarp jų ir garbės vadovės: ji yra Kataro švietimo, mokslo ir bendrijos plėtros fondo vadovė, Aukščiausios Tarybos šeimos klausimais prezidentė, Aukščiausios Tarybos švietimo klausimais viceprezidentė, UNESCO specialioji pasiuntinė. Mozah įkūrė Arabų demokratinį fondą, į kurį jos vyras pirmas įnešė 10 milijonų dolerių indėlį. Pagrindinė fondo misija – laisvos žiniasklaidos ir pilietinės visuomenės vystymas.

Sheikha Mozah taip pat yra Kataro mokslo ir technologijų parko, kurio atidarymas įvyko 2008 metais, iniciatorė. Parkas pritraukė 225 milijonus investicijų, tame skaičiuje ir tokių pasaulinio garso kompanijų, kaip Microsoft, Shell ir General Electric. Mozah dėka Kataro sostinės Doha priemiestyje buvo pastatytas „Pavyzdinis universitetinis miestelis“, kur studentams paskaitas skaito įžymiausi amerikiečių universitetų profesoriai.

Pati Mozah yra įgijusi Virdžinijos sandraugos universiteto, Teksaso A&M universiteto, Carnegie Mellon universiteto, Imperial College London ir Džordžtauno universiteto garbės daktaro vardus. Nuo 2010 metų ji yra Britanijos imperijos ordino dama–komandorė.

45 metų Mozah atrodo fantastiškai gerai. Kažkas paskaičiavo, kad 12-ai plastinių operacijų ji išleido apie 2 milijonus dolerių. Tie, kas turėjo reikalų su jos fondų veikla, žavisi jos darbštumu, aktyvumu, atkaklumu, valdingumu ir net feminizmu.

Būtent vienas iš penkių Mozah sūnų Tamim tapo šeicho Hamado, Mozah sutuoktinio, paveldėtoju. Tai labai svarbus, dar labiau jos autoritetą sustiprinantis faktas, žinant, kad be Mozah Hamad turi dar dvi žmonas, o palikuonių iš viso – 27. Tačiau būtent Tamim praėjusių metų birželį tapo ketvirtuoju Kataro valdovu, pakeitusiu savo tėvą. Tiksliau, tėvas, pats, be jokių perversmų ir neramumų perdavė šalies valdymo regalijas į Mozah sūnaus rankas.

A photo posted by HH Sheikha Mozah (@sheikhamozah) on Apr 9, 2015 at 3:48pm PDT

Po šio įvykio apie Mozah įtaką vyrui ir atitinkamai visiems valstybės reikalams, Katare sklando legendos. Ir ne tik Katare. Mozah pateko į 100 galingiausių pasaulio moterų sąrašą, sudarytą pagal Forbes žurnalą. Sklando gandai, kad Hamad vedė trečią kartą ne iš aistros, meilės ar naudos, o iš pykčio Mozah, kad parodytų, jog jos valdžia nėra beribė. Nepaisant to, nei viena kita moteris nesugebėjo prilygti Mozah, kuri tapo diplomatinio protokolo ir tarptautinio etiketo žinovė, be to, akivaizdu, kad ji rado „raktą“ ir į pačio sultono protą bei širdį, kurio valdymo laikotarpiu mažasis Kataras suklestėjo.

A photo posted by HH Sheikha Mozah (@sheikhamozah) on Nov 18, 2015 at 12:09pm PST


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis