Ivanas Rūstusis ir šešios jo paslaptingai gyvenimus baigusios žmonos

Ivanas Rūstusis – prieštaringai vertinama istorinė asmenybė. Tironas ir reformatorius, monstras ir strategas... Galingasis valdovas, turėjęs šešias tragiško likimo žmonas. Tik ar tikrai kaltinti reikėtų likimą?

Anastasia Romanovna

Kai atėjo metas tuoktis, jaunas, vos 17 metų sulaukęs Ivanas surengė griežtą potencialių nuotakų atranką, kurioje be konkurencijos nugalėjo gražuolė Anastasia. Sprendžiant iš metraščių, tai buvo vienintelė moteris, kurią caras iš tiesų nuoširdžiai mylėjo. Anastasija savo vyrui pagimdė šešis vaikus – tris mergaites ir tris berniukus. Pati mirė 1560 metais, santuokoje pragyvenus 13 metų. Vieni mano, kad Anastasijos mirties priežastimi buvo pernelyg dažni gimdymai, išsekinę carienės organizmą, kiti įsitikinę, kad ji buvo nunuodyta.

Marija Temryukovna

Netekęs pirmosios žmonos Ivanas ilgai negedėjo (na, bent jau viešai to nerodė) ir tais pačiais metais savo patikėtiniams paliepė surasti jam naują nuotaką. Ja tapo kabardinų kunigaikščio dukra Marija. Sakoma, ji buvo užburianti mergina – įtaigi ir velniškai graži. Be to, ne mažiau rūsti nei naujasis vyras – mėgdavo stebėti, kaip vykdomos bausmės carui neįtikusiems ar nepaklususiems žmonėms. Ji ir pati dažnai pašnibždėdavo vyreliui apie jai nepatinkančius asmenis. Kokia pabaiga jų laukdavo – kaip ir aišku. Pati Marija mirė 1569 metais, santuokoje su Ivanu pragyvenusi 8 metus.

Marfa Sobakina

Rinkdamasis trečiąją žmoną, galingasis caras savo pavaldiniams paliepė atrinkti 2000 gražiausių pretendenčių. Iš pradžių Ivanas išsirinko 24 jam patikusias merginas, vėliau jų liko 12. Visoms potencialioms nuotakoms teko ištverti nemalonias gydytojų ir caro patikėtinių apžiūras. Tobuliausia tarp tobuliausių buvo Marfa. Vestuvės buvo atšoktos 1571 metų spalio 28 dieną, tačiau taip atsakingai ieškota naujoji carienė mirė praėjus vos 2 savaitėms. Kodėl? Belieka spėlioti...

Anna Koltovskaja

Trys žmonos ir visų gyvenimai baigėsi labai anksti. Kalbama, kad šventikas atsisakė tuokti carą ketvirtąjį kartą, tačiau kas galėtų pasipriešinti pačiam Ivanui Rūsčiajam? Juk pasirinkimai buvo tik du – padaryti tai, kas liepta arba mirti. Taigi ketvirtąja cariene tapo 18-metė tautos numylėtinė Anna. Aukštuomenė Annos nepripažino, todėl po ne kartą pareikštų priekaištų caras savo žmoną nusprendė išsiųsti į vienuolyną. Jaunoji tautos numylėtinė buvo patupdyta į požeminę kamerą, kurioje ir baigė savo dienas.

Anna Vasilčikova

Tuomet, kai carui į akį krito jaunutė, vos 16 metų buvusios žmonos bendravardė, jis ir vėl pasiryžo vesti. Penktoji santuoka taip pat nebuvo sėkminga – truko vos 3 mėnesius. Iki tol sveika buvusi Anna netikėtai mirė, o jos kūną iš rūmų išgabeno slapta, taigi tikrosios mirties priežasties niekas taip ir nežino.

Vasilisa Melentjeva

Kai caras pirmą kartą pamatė Vasilisą, ji buvo užimta moteris. Sutapimas ar ne, tačiau jos sutuoktinis visai netrukus mirė ir Ivanui Rūsčiajam neliko jokių kliūčių. Istorikai rašo, kad pasirodžius Vasilisai, caras šiek tiek aprimo, netgi išsiuntė iš rūmų visas savo meilužes, su kuriomis rengdavo orgijas. Laimingas vedybinis gyvenimas truko dvejus metus, kol žmonelė buvo pagauta su meilužiu. Abu nelaimėliai buvo palaidoti gyvi.

Ivanas spėjo vesti ir septintą kartą. Jo nuotaka tapo Marija Nagaja. Laimei ar nelaimei, bet po santuokos Ivanas ilgai negyveno ir Marija tapo našle.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis