Leona Helmsley - skandalinga „bjaurioji karalienė“, kurios mirties troško dauguma

Ji niekuomet nesimokė iš klaidų ir nekeisdavo nė vieno savo sprendimo, todėl buvo praminta Bjauraus būdo karaliene. Leona Helmsley - moteris, sukrėtusi pasaulį.

Paklauskite bet kurio amerikiečio apie milijardierę Leoną Helmsley ir garantuojame - nieko gero apie šią moterį neišgirsite. Ji turėjo daugiau priešų nei draugų. Tačiau jos gabumų nepaneigsi - per dešimt metų ši siuvyklos darbuotoja tapo sėkmingiausiai nekilnojamu turtu prekiavusia moterimi JAV. Ji uždirbo daugiau pinigų nei įmanoma žmogui išleisti per gyvenimą. Ji buvo pati turtingiausia ir pati šykščiausia Amerikos moteris.

Nuo Lenos iki Leonos

Būsimoji milijardierė Lena Mindy Rosenthal gimė prieš 87 metus Lenkijos žydų šeimoje, kuri į JAV atvyko užsidirbti pinigų. Lenos tėvas siuvo Niujorko damoms kepuraites, o mama augino keturis vaikus. Ieškodama geresnio uždarbio ir būsto šeima nuolat kraustydavosi iš rajono į rajoną, kol po šešių persikėlimų apsistojo Manhetene.

Rosenthal šeimos moterys išsiskyrė dailiais ryškiais veido bruožais. Trys seserys nuo mažumės staipydavosi prieš veidrodį, deja, šis niekuomet neprabilo, kuri iš jų gražiausia - nes Leona būtų supykusi. Ji laikė save ypatinga ir šventai tikėjo, kad gyvenime jai pasiseks jei ne dėl sugebėjimų, tai dėl grožio.

„Vagilkos, kalės!“ – aidėdavo per butą Lenos balsas, jei kuri sesuo nušvilpdavo jos lūpų dažą ar batelius. Nuo ankstyvos paauglystės su mergaite nesusikalbėjo net mama. Konfliktiškoji Lena daužydavo indus, trankydavo duris ir keikdavo seseris. Nuraminti ją sugebėjo tik šeimos vyrai: tėvas ir brolis.

Nors Lena mokėsi puikiai, studijos jai atrodė pernelyg nuobodus užsiėmimas. Įstojusi į kokį nors koledžą mesdavo jį po kelių mėnesių. Jai apskritai nepatiko gyvenimo būdas, kuriuo mėgavosi vidurinės klasės amerikiečiai. Merginą žavėjo prabanga: stilingi apartamentai, nauji automobiliai, dizainerių drabužiai, kelionės asmeniniu lėktuvu į Europą.

Šešiolikmetė nusprendė keistis. Pirmiausia išėjo iš namų ir pasivadino Lee Roberts. Dar po metų ji vadinosi Mindy Roberts ir taip kaitaliojo savo vardą bei pavardę – nuo Leni Roberts iki Leona Roberts. Nors milijardierė postringaudavo, kad dirbo modeliu ir reklamavo cigaretes, jos biografai nerado jokių įrodymų, kad Leona kada nors būtų pozavusi fotografams. Vienintelė jos sąsają su cigaretėmis – besaikis rūkymas nuo paauglystės, kuris metams bėgant pakeitė ne tik jos odos spalvą, bet ir balsą. Leona teigė, kad studijavo universitete ekonomiką, bet vėl gi niekas įrašų apie tokią studentę nerado. Kur tiesa, o kur Leonos fantazija, sunku susigaudyti iki šiol.

Nuo teisininko prie verslininko

Aštuoniolikmetės Leonos akiratyje netikėtai pasirodęs dešimčia metų vyresnis teisininkas Leo E. Panzireras netrukus tapo jos vyru. Porai gimė sūnus Jay, tačiau santykiams pradėjus klibėti, juodu išsiskyrė. Leona nenusiminė, nukaukšėjo dirbti sekretore į drabužius siuvusią gamyklą, kuriai vadovavo Josephas Lubinas. Netrukus turtuolis pradėjo rodyti dėmesį sekretorei, o gal atvirkščiai - ši jam (biografai ir čia painiojasi). Juodu pradėjo susitikinėti ir po pusmečio Leona ištekėjo už turtingo dėdulės.

Antroji moters santuoka buvo tokia pat nevykusi, kaip ir pirmoji. Po kelių metų verslininkas ir sekretorė išsiskyrė. Beje, juodu dar bandė gaivinti santykius - susituokė antrą kartą. Gyveno kartu net penkerius metus ir... vėl išsiskyrė. Keturiasdešimt dviejų metų Leona susizgribo, kad neturi nei išsilavinimo, nei darbo, o augantis sūnus reikalavo ne tik dėmesio, bet ir pinigų. Tačiau jokia krizė negalėjo sugniuždyti moters.

Ji buvo užsispyrusi ir ambicinga. Įsidarbino siuvykloje, vėliau įsitaisė sekretore nekilnojamojo turto agentūroje. Kaip tik tuo metu keitėsi firmos savininkai ir Leona išmaldavo naujų bosų, kad šie jai suteiktų licenziją pardavinėti nekilnojamąjį turtą. Moteris garantavo, kad parduos namus daug pelningiau nei jos kolegos. Tai nebuvo stebuklas – Leona taip ir padarė – pardavė kelis namus dvigubai brangiau nei planavo firma. Bosai suprato turintys ypatingu pardavėjos talentu pasižyminčią darbuotoją. Leona pradėjo nuo smulkių nameliūkščių stumdymo, o baigė pelningais daugiabučių namų pardavimo kontraktais, nes firma jai pasiūlė viceprezidentės postą. Moteris, uždirbanti šešiaženkles sumas, galų gale galėjo įgyvendinti savo svajonę - įsigyti prabangų butą Manhetene. Tuomet jos svajonės ūgtelėjo - prasimušti iki turtingiausių pirkėjų ir pardavinėti jiems apartamentus.

Suvystytas magnatas

Leona tvirtai žinojo savo karjeros schemą. Ji atkaukšėjo į elito vakarėlį, kuriame sukiojosi 59 metų nekilnojamojo turto magnatas Harry Helmsley. Moteris buvo girdėjusi, kad jam priklauso pusė Manheteno pastatų ir didžioji dalis "Empire State Building". „Parodykit, kur gi jis,“ - paprašė Leona pažįstamų. Vos šiems linktelėjus galvomis į pražilusį akiniuotį, nekilnojamojo turto ekspertė nudrožė jo link. Vakarėlio liudininkai pasakoja, kad po minutės Harry ir Leona sukosi šokių aikštelėje.

Moteris tvirtino, kad susipažinti su magnatu norėjusi dėl darbo, nes troško prisijungti prie pačios geriausios Niujorko nekilnojamo turto pardavėjų komandos. Vakarėlio dalyviai tikina, kad Leonai reikėjo asmeniškai susipažinti su vienu iš turtingiausių JAV vyrų. Pats Harry žurnalistams rietė, kad pastebėjo geras Leonos pardavimų strategijas, todėl ji kritusi į akį. Nepraėjus nė savaitei Leona dirbo pono Helmsley padėjėja. Ji turėjo didžiulę įtaką milijardieriui, todėl buvo paskirta kompanijos viceprezidente ir reguliavo kompanijos pardavimų strategijas. Niujorko elitas ošė nuo apkalbų, kad Helmsley įsimylėjo savo pavaldinę. Gandai pasiteisino. Po 33 santuokos metų ponas Helmsley išsiskyrė su žmona Eve ir vedė Leoną. Vieniša mama iš siuvyklos tapo ne tik apsukriausia nekilnojamojo turto pardavėja, bet ir turtingiausio Amerikoje vyro žmona.

Nepageidaujama tarp elito

Sutikę naująją Harry Helmsley žmoną magnato draugai šypsojosi, bet Leona niekuomet nebuvo mylima aukštuomenės. Ji elgėsi kitaip nei išauklėtos damos. Moteris viešai demonstravo savo laimę ir gautus turtus. Pirko papuošalus, drabužius ir lėktuvus, o iškilmingose vakarienėse Harry maitindavo šaukšteliu lyg kūdikį. Ji nuolat gyrėsi draugams, koks jos vyras lovoje pajėgus ir kaip intensyviai jie tai daro.

Daugelis įtarė, kad Leonos pagyrūniškumas - dirbtinis, tačiau Harry buvo apakintas meilės. Jis nepastebėjo, kad greta neliko draugų, nes žmona sureguliavo: su kuo bendrauti, o kuo atsikratyti. Žinoma, porą siejo ne tik meilė, bet ir bendri interesai. Abu buvo ambicingi ir talentingi.

Milijardieriaus draugai pastebėjo, kad Harry pasikeitė. Anksčiau buvęs kuklus bei tylus, jis tapo atviresnis, linksmesnis ir geranoriškesnis. Leonoje jis nematė nė vieno trūkumo ir atleisdavo jos išsišokimus vakarėliuose. Manoma, kad moteris nuo Harry nuslėpė, kad už įstatymų nepaisymą jai buvo atimta nekilnojamojo turto pardavėjos licencija. Tačiau ką ji galėjo reikšti milijardieriaus žmonai? Leona neketino daugiau pardavinėti namų ir butų, ji pasinėrė į šeimai priklausiusių viešbučių verslą.

Bjaurybė ir jos kalaitė

Viešbučių darbuotojams atėjo juodos dienos. Leona Helmsley pademonstravo visus vadovavimo „sugebėjimus“. Jos bjaurumas tapo legendiniu. „Lauk, tu atleista, žiopla karve!“ - aidėdavo viešbučių koridoriais gergždžiantis Leonos balsas. Kambarinės lyg pelytės slapstydavosi kampuose, o susipumpavusi lako į plaukus turtuolė lakstydavo ieškodama priekabių.

Ne, pavaldinių ji nemušdavo, bet pribaigdavo žodžiais. Jai atrodė, kad darbuotojų šokdinimas suka verslą. Viešbučio valytoją ji atleido už juodas panages, o kambarinė lėkė iš darbo, nes nepataisė pakrypusio šviestuvo gaubto. Dauguma darbuotojų Leoną tarpusavyje vadino Ponia bjaurybe arba Bjauraus būdo karaliene. Silpnesnių nervų pavaldiniai, ją pamatę, akivaizdžiai drebėdavo. Stengdamiesi apsaugoti vieni kitus nuo streso, jie telefonais informuodavo, kada ponia rieda iš vieno viešbučio į kitą.

Darbuotojai prieš Poniai bjaurybei atvykstant puldavo taisyti šviestuvus ir staltiesių kampus, kad tik neišlėktų iš darbo. Dėl nevaldomo pykčio protrūkių ir aikštingo charakterio Leona įsigijo priešų. Daug kas norėjo jos mirties, tad nenuostabu, kad vieną naktį į poros miegamąjį įsliūkinęs žmogysta perdūrė Leonai plautį ir sužeidė Harry.

Užpuolimo kaltininkas nebuvo surastas, bet spėjama, kad tai buvo kurio nors darbuotojo poelgis. Išvadų po šio įvykio Ponia bjaurybė - psichiatrų lobis - nedarė. Jos elgesys senstant darėsi vis žiauresnis.
Labiausia viešbučių personalą siutindavo po viešbutį bėgiojanti Leonos „bolonkė“ - taip jie praminė terjerų veislės kalytę Trouble (Bėda – anglų k.). Augintinis buvo taip išlepintas, kad neėsdavo iš dubenėlio, o tik iš rankų. Trouble lakstydavo koridoriais ir kandžiodavo kambarinėms kojas. Vienai smarkiai įkando į ranką, kai ši ruošėsi maudyti šunį. Kambarinė pasiskundė Leonai, rodydama žaizdą, bet turtuolė nusijuokė. „Į sveikatą, Trouble,“ – kreipėsi ji į kalytę. Kartą šuo įsmuko į restoraną ir įkando vienam pietaujančiam verslininkui. Milijardierė vyro net neatsipašė, o pasiimdama bolonkę pasakė: „Atrodo, kad jai nepatikai.“

Kerštas anūkui ir milijonieriui

Visiškai nebeaišku, ar ši moteris mylėjo ką nors be Harry ir Trouble. Tikriausia savo vienturtį sūnų. Kai šis mirė nuo širdies smūgio, Leona pakvaišo iš pykčio: kaip Dievas galėjo iš jos atimti tai, kas brangiausia?

Per sūnaus laidotuves Leona prišoko prie trečiosios sūnaus žmonos Mimi ir jų keturiolikos metų sūnaus Craigo. „Tu pražudei mano sūnų“, - pradėjo ji tampyti paauglį už atlapų. „Jūs man sumokėsite,“ – grūmojo marčiai. Mimi su sūnumi išbėgo iš laidotuvių, bet Leona laikė savo pažadą. Ji kenkė Mimi kiek įstengė. Praėjus dviems mėnesiams po laidotuvių, Leona liepė Mimi su sūnumi išsikraustyti iš namo, kuriame jie gyveno, nes šis teisiškai priklausė Leonai ir Harry. Vėliau bandė Mimi pripaišyti mokesčius už sūnaus palaikų gabenimą lėktuvu. Sugebėjo konfiskuoti marčios automobilį, aiškindama, kad jis pirktas už kompanijos pinigus. Galų gale Mimi liko be cento kišenėje. Pažįstami ir giminės protu nesuvokė, kaip senelė gali bausti savo sūnaus šeimą ir kodėl Leonos kerštą toleravo geraširdis Harry.

Net vienas turtingiausių Amerikos žmonių Donaldas Trumpas sunkiai randa gerų žodžių apie Leoną. 1980-aisiais jis iš Helmsley šeimos įsigijo St. Moritzo viešbutį su greta esančia ledaine. „Patalpos interjeras buvo papuoštos pliušiniais meškiukais, - prisimena D. Trumpas. – Dieną po pirkimo atėjęs į ledainę pakraupau dėl subjaurotų sienų.“ Darbuotojai pasakoja, kad anksti ryte Leona įplumpsėjo į patalpas ir bumbėdama pradėjo nuo sienų lupti žaislus. Per tūkstantį meškiukų! Turtuolė nusiramino, kai siena priminė sušaudytą audeklą. „Labai pagiežinga moteris, bet kieta verslininkė,“ - pripažino D. Trump.

Turtuolė-kalinė

Ne tik su pavaldiniais, bet ir imdamasi verslo Leona elgėsi necivilizuotai. "Mes nemokame mokesčių. Tai daro tik menki žmogeliai", - kartą paniekinamai pasakė girdint tarnaitei. Tačiau ilgai žaisti su mokesčiais nepavyko. Magnatų porą paskundė buvę darbuotojai. Leona ir Harry Helmsley buvo nubausti už machinacijas ir vengimą mokėti mokesčius.

Kadangi Harry sunkiai sirgo ir negalėjo dalyvauti teisme, nuosprendžio klausėsi Leona. Šeima privalėjo į valstybės kasą sumokėti 7 milijonus dolerių, o Leona 18 mėnesių praleisti kalėjime. Išeidama iš teismo salės moteris suklupo - ne dėl sustreikavusios širdies, o iš apmaudo, kad teks atsisakyti įprastos prabangos. Bet ir pusantrų metų kalėjime Leonos nepakeitė, ji netapo atsivertusia nusidėjėle.

Grįžusi namo, ji vėl kėlė vėjus viešbučiuose ir biure. Harry sveikata kasdien silpnėjo. Būdamas aštuoniasdešimt septynerių, jis mirė nuo širdies smūgio. Leonai vyras paliko turto už 1,7 milijardo dolerių. Po vyro mirties įvyko tai, ko Leona pati nesitikėjo - ji įsimylėjo vieną iš savo pavaldinių, 45 metų Patricką Wardą. Tačiau jos aistra greitai užgeso paaiškėjus, jog vyras tik pasinaudojo turtinga našle, kad iš jos pigiau įsigytų keletą namų. Vėliau Leona sužinojo, kad Patrickas - gėjus. Ironiška, ji buvo ką tik iš darbo atleidusi kitą vyrą, nes šis buvo gėjus. „Daugiau nebepasitikiu vyrais,“ – po skandalo prasitarė ji žurnalistams.

Turtingiausia pasaulyje bolonkė

Paskutines gyvenimo dienas Leona leido savo apartamentuose, užgerdama prancūzišką sūrį raudonu vynu. Žiūrėdavo televizorių arba į Centrinį parką, kurio vaizdas atsiverdavo jai pro langą.

„Nebeturiu gyvenimo,“ – skųsdavosi ji. Nejau Leona suprato gadinusi kitų žmonių gyvenimus ir puolė atgailauti? Nieko panašaus. Leonai mirus nuo širdies smūgio, buvo perskaitytas jos testamentas. Pasirodė, kad milijardierė paliko daugiau pinigų savo kalytei Trouble (6 milijonus dolerių) ir vairuotojui (100 tūkst. dolerių) nei kai kuriems giminaičiams. Dar prieš mirtį Leona pasirūpino poilsio vieta – su vyru pasistatė 120 kvadratinių metrų mauzoliejų su granito kolonomis ir vitražais.

Kita vertus, moteris nebuvo sugedusi iki širdies gelmių kaip manyta. Nors pinigų giminėms paliko nedaug, tačiau didžiąją jų dalį paliko labdaros fondams bei ligoninėms. „Paskutinę minutę ji pagalvojo ir apie kitus,“ – teigė jos bičiuliai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis