Ar galima išvengti aknės randų, o jau turint – juos panaikinti?

 Aknė jau pati yra savaime erzinanti ir nepriduodanti nei grožio, nei pasitikėjimo savimi, o kur dar po aknės liekantys odos randeliai. Ar jų galima išvengti, o jau turint – kaip juos panaikinti? Į šiuos klausimus atsako gydytoja dermatovenerologė Dailė Malinauskaitė.

Ar aknei praėjus, su laiku sumažės ar visai pranyks ir aknės palikti randai?


Dažniausiai po aktyvios ligos (priklausomai kokia aknės eiga, forma, lokalizacija), kuomet gydymas nebuvo skirtas arba gydymas buvo neefektyvus, randeliai visgi lieka. Jei liga buvo lengvos formos, buvo skirtas ankstyvas ir efektyvus gydymas, randeliai nesusiformuoja, arba būna vos pastebimi, arba visai išnyksta.


Kaip susiformuoja aknės randai?


Esant sunkiai aknės formai, negydant, kai uždegimas pažeidžia gilesnius odos sluoksnius, ilgainiui vystosi randėjimo procesas. Dažniausiai randai yra uždegiminių papulių, pustulių ar cistų palikimas. Kuo giliau odoje vyksta uždegiminis procesas, tuo labiau pažeidžiama oda ir jai sunkiau atsistatyti. Dėl šios priežasties susiformuoja aknės randai.


Kaip galima sumažinti aknės randus?


Geriausias patarimas – prevencija. Sergant akne, visų pirma, rekomenduojama gydytojo dermatologo konsultacija, kurios metu labai svarbi iš paciento surinkta informacija apie jo ligą, kruopšti paciento apžiūra ir gydymo bei dermatologinės kosmetikos skyrimas, užkertant kelią aknės komplikacijoms, šiuo atveju, randų formavimuisi. Šiame etape labai svarbu laikytis gydytojo dermatologo nurodymų ir naudoti paskirtas priemones. Jei randų išvengti nepavyksta, juos sumažinti galima profesionaliai atliekamomis procedūromis – lazeriais, injekcijomis, odos šveitimais.


Kada geriausia gydyti aknės randus?


Gydymą reikėtų pradėti kuo anksčiau tam, kad nesusiformuotų randai. Tačiau kuomet randeliai jau yra, dažniausiai įvertinant esamą odos būklę, ar yra/nėra ūmios ligos stadijos, galima skirti sisteminį gydymą ir kombinuoti jį su procedūromis. Tiesa, kai kurios procedūros, pavyzdžiui, CO2 lazeris, nėra rekomenduojamas vasarą, kuomet yra didesnė UV spinduliuotė.


Kaip dažnai galima darytis procedūras?


Procedūras paskiria gydytojas dermatologas kiekvienam individualiai, priklausomai nuo ligos sunkumo. Dažnis gali būti įvairus, nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Gydymas būna kompleksiškas, atsižvelgiant į paciento odos būklę ir randėjimą.


Ar randų naikinimas yra skausmingas?


Visos gydomosios procedūros nėra malonios. Pacientai kartais jaučia diskomfortą, tačiau dažniausiai procedūrų metu galima naudoti įvairius nuskausminamuosius kremus, tepalus ar gelius.


Kaip oda atrodo po procedūrų? Ar galima iš karto grįžti prie įprastos gyvenimo rutinos?


Po įvairių procedūrų oda atrodo paraudusi, gali atsirasti patinimas, jaučiamas karščio pojūtis. Kartais pacientus informuojame, kad keletą dienų teks pabūti namuose, naudoti po procedūros skirtus gydomuosius kremus ar gelius. Tačiau yra ir procedūrų, pavyzdžiui, injekcijų, po kurių pacientai iškart gali grįžti į savo normalią rutiną.


Ar yra būdų užkirsti kelią aknės randams?


Būdų tikrai yra, tik svarbiausia nedelsti ir ligos pradžioje apsilankyti išsamiai gydytojo dermatologo konsultacijai. Jos metu kartu su gydytoju aptarsite ligos sunkumą bei gydymo planą. Žinoma, vien konsultacijos nepakanka, svarbu dar ir laikytis gydytojo rekomendacijų, naudoti specialiai į aknę linkusiai odai pritaikytas dermatologines odos priežiūros priemones bei vasaros metu būtinai naudoti lengvos konsistencijos, riebiai odai skirtą apsauginį kremą nuo saulės SPF 50+.


Daugiau informacijos apie mišrią, riebią į aknę linkusią odą galite rasti: www.bioderma.lt


Užsakymo nr.: PT_65255

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis