Garsioji Valentina: išduota ir kentėjusi vyro meilužės - Gretos Garbo pažeminimą iki gyvenimo pabaigos

Prekės ženklą „Valentino“ žino visos mados aistruolės, bet mažai kas girdėjo, kad ketvirtajame–šeštajame dešimtmetyje Amerikoje buvo ne mažiau populiarus ir sėkmingas prekės ženklas „Valentina“, kurį įsteigė iš Kijevo atvykusi Valentina Sanina-Schlee. Tėvynėje ji buvo paties legendinio Aleksandro Vertinskio mūza, kuriai jis dedikavo kelis romansus. Tačiau ir emigravusi Valentina neprapuolė - savimi pasitikinti moteris tapo viena populiariausių Amerikos dizainerių, kūrusių drabužius tokios garsioms Holivudo žvaigždėms kaip Lynn Fontanne, Katharine Cornell, Gretai Garbo, Gloriai Swanson, Gertrude Lawrence, Katharine Hepburn... Beje, Valentina ir pati atrodė kaip kino žvaigždė.

Apie jos gyvenimą iki revoliucijos žinoma labai mažai. Ji gimė Kijeve 1894 m., nors žurnalistams sakydavo, kad yra 10-čia metų jaunesnė. Po gimnazijos Valentina baigė dramos kursus ir vaidino teatro scenoje. Ji nepasižymėjo dideliais aktoriniais gabumais, bet sulaukdavo susižavėjimo dėl savo grožio ir sąmojo. 1918 m. V. Sanina persikėlė į Charkovą, kur ir toliau dirbo teatro aktore.

Kartą kavinėje prie Charkovo Artistų rūmų V. Sanina susipažino su Aleksandru Vertinskiu. Apie jų pirmąjį susitikimą jis vėliau prisiminė: „Į mane lėtai pažvelgė netrikdomai ramios didžiulės žydros akys su ilgomis blakstienomis, ir man buvo ištiesta siaura, reto grožio ranka su ilgais pirštais. Ji buvo labai įspūdinga, ta moteris. Jos galva buvo tarsi aukso karūna. Jos skruostikauliai buvo kiek atsikišę, burna gražiai išlenkta, kiek ironiška. Be to, ji buvo panaši į pūkuotą Angoros katę... Aš supratau, kad pražuvau, bet neketinau pasiduoti be mūšio.“ Greitai A. Vertinskis išvyko gastrolių į Odesą, o V. Sanina kartu su besitraukiančia baltąja armija atsidūrė Kryme.

A. Vertinskis dar ilgai negalėjo pamiršti V. Saninos, dedikavo jai romansus, net praėjus daugeliui metų rašė apie ją eiles. O ji Kryme susipažino su verslininku George‘u Schlee ir už jo ištekėjo. Jie išvyko į Turkiją, iš ten persikėlė į Europą, o vėliau įsikūrė JAV. George‘as tapo sėkmingu teatro impresarijumi. Valentina iš pradžių dar vaidino teatre, tačiau aukštumų šioje srityje nepasiekė ir ėmė kurti drabužius.

1928 m. Valentina Niujorke atidarė savo mados namus „Valentina Gowns“, kurie labai greitai išpopuliarėjo tarp Holivudo bohemos. „Valentina“ mados namų sukneles nešiojo visos garsiausios to meto aktorės. Jos apdarai išsiskyrė paprastumo, patogumo ir prabangos deriniu. Ji įvedė į madą kiniškus švarkus ir sukneles su japoniškais diržais, turbanus ir šydus, sukneles ir paltus su gobtuvais, sijonkelnes ir vietnamietiško stiliaus skrybėles. Penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Valentina tapo viena iš pačių madingiausių ir brangiausių Amerikos drabužių dizainerių, be to, ji buvo pati paklausiausia Brodvėjaus pastatymų modeliuotoja.

Santūrus drabužių elegantiškumas patraukė Holivudo kino legendos Gretos Garbo dėmesį, ir ji tapo nuolatine mados namų „Valentina Gowns“ kliente. Būtent Valentina padėjo sukurti nepakartojamą G. Garbo stilių. Jos artimai susidraugavo ir dažnai viešumoje pasirodydavo vienodai apsirengusios, pabrėždamos savo išorinį panašumą.

Greta Garbo
Greta Garbo
Vida Press


Tačiau ši draugystė netikėtai baigėsi dviguba išdavyste. Kartą Valentinos ateljė jos vyras susipažino su Greta Garbo ir ją įsimylėjo. Aktorė atsakė jam tuo pačiu, bet G. Schlee žmonos palikti neketino, tad visuose viešuose renginiuose jie pasirodydavo trise. Vėliau G. Garbo netgi nusipirko butą tame pačiame name, kur gyveno šeima. Valentinai teko susitaikyti su tuo, kad kiekvieną vasarą Greta ir George‘as praleisdavo kartu.

Po vyro mirties paaiškėjo, kad visus savo turtus jis užrašė G. Garbo, o Valentinai liko tik butas Niujorke. Tuo metu jos kaip dizainerės karjera jau buvo pasibaigusi. Iki pat savo dienų galo ji nesugebėjo atleisti buvusiai draugei šitos išdavystės. Situaciją apsunkino tai, kad abi varžovės ir toliau gyveno viename name. Jos net susidarė savotišką grafiką, kad nesusitiktų laiptinėje ir jų keliai nesusikirstų.

Greta Garbo ir Georgas Schlee
Greta Garbo ir Georgas Schlee
Vida Press

Gimtinėje Valentinos Saninos-Schlee vardas buvo užmirštas. Apie jos mirtį 1989 m. parašė tik Vakarų žiniasklaida. Daugelis apie šią dizainerę sužinojo tik iš mados istoriko Aleksandro Vasiljevo, kuris apie Valentiną rašė: „Ji skleidė kažkokį nepaaiškinamą magnetizmą, kuris dabar sutinkamas labai retai. Tokios, kaip ji, praėjusio amžiaus pabaigoje buvo vadinamos fatališkomis moterimis.“

Kai 2012 m. aukcione buvo parduodami Gretos Garbo daiktai, paaiškėjo, kad kas trečias drabužis pažymėtas „Valentina“ prekės ženklu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis